fbpx
Таг: ФатмирБесими

таг: ФатмирБесими

Груби: Наместо милијарда евра за стиропор и споменици, вложуваме средства во автопати

Наместо 1 милијарда евра кои претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ ги потроши на стиропор и споменици, актуелната власт таа милијарда ќе ја даде на автопати за да ги спои граѓаните. Ова го изјави првиот вицепремиер Артан Груби на денешната конференција „Бехтел и Енка - можности, предизвици и одговорности“. Тој рече дека во неколку наврати се сретнал и со лидерот на...

Потпишан договорот со ЕБОР за изградба на современи депонии за пет македонски региони

По долгогодишно одложување на изведбата на регионални депонии по европски стандарди, Македонија денеска го потпиша договорот за обезбедување на заем од 55 милиони евра за воспоставување на регионалните системи за управување со цврст отпад во Југоисточниот, Вардарскиот, Пелагонискиот, Југозападниот и Полошкиот регион. Средствата се обезбедени од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), а имплементатор на проектот е Министерството...

Собранието го усвои Буџетот за 2023 година од над 324 милијарди денари

Собранието на РСМ вчера попладнето го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2023 година, чија висина изнесува 324,8 милијарди денари, информираат од Министерството за финансии. Приходите во Буџетот за 2023 година се планирани на ниво од 282,1 милијарда денари, што е за 14,8 отсто повисоко од 2022 година, притоа дефицитот е на ниво од 4,6 отсто од планираниот БДП или 42,7...

Ковачевски и Бесими го претставија предлог-буџетот за 2023 година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го презентираа предлог-буџетот за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предложениот буџет се обезбедува економска и енергетска стабилност, како и поддршка за граѓаните и компаниите во услови на светска економска и енергетска криза. Според зборовите на премиерот Ковачевски, фокусот на предлог-буџетот за 2023 година е во неколку столба и...

Обезбедени пари за изградба на првата фаза од автопатот Гостивар-Кичево

Македонија може да почне да ја гради првата фаза од автопатот Гостивар-Кичево по комплетирањето на финансиската конструкција за проектот од 130 милиони евра. По добиените неповратни средства од 20 милиони евра преку Инвестициската рамка за Западен Балкан (ВБИФ), земјава доби кредит од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во висина од 110 милиони евра. Инаку, првата фаза од автопатот...

Усвојувањето на буџетот за 2022 година пред пратениците, ВМРО-ДПМНЕ поднесе 220 амандмани

Пратениците денеска ја започнаа расправата во Собранието за предлог-државниот буџет за 2022 година. Вкупните приходи догодина се планирани на 238,9 милијарди денари и се за 7,4 проценти повисоки од годинава. Вкупните расходи се планирани во износ од 272,4 милијарди денари, што е за 1,4 проценти повеќе oд 2021 година. Дефицитот се планира на ниво од 33,5 милијарди денари или...

Претставен зелениот инвестициски фонд на ТИРЗ – инвестиции од 750 милиони евра и 15.000 работни места

ТИРЗ создаде нов Стратешки зелен инвестициски фонд во рамките на Планот за забрзан економски раст на Владата на РСМ. Овој фонд ќе биде наменет за домашни и странски инвеститори, со фокус за средни и големи компании. Концептот за фондот го развиваа заедно ТИРЗ и Светската банка во изминатите девет месеци. Како што објасни министерот за финансии Фатмир Бесими на денешната...

Наскоро ќе профункционира Гарантниот фонд, фирмите ќе можат да добијат гаранции за кредити до 500.000 евра

Во Македонија наскоро се очекува да профункционира Гарантниот фонд, којшто на микро, мали и средни претпријатија, како и на големи трговци чии приходи по основ на извоз учествуваат со најмалку 30 отсто во вкупните остварени приходи, ќе им овозможи гаранции за кредити до 500.000 евра, информираат од Министерството за финансии. Договорот помеѓу Владата и Развојната банка за издавање на гаранции...

ВМРО-ДПМНЕ најавува собраниска блокада на законот за еколошка такса, власта се дообјаснува

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека во Собранието на РСМ ќе се спротивстави на донесувањето на новиот закон со којшто ќе се воведе еколошката такса за нафтените деривати. Пратеникот Тимчо Муцунски денеска рече дека за опозицијата еколошката такса е форма на кризен данок. „Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е цврст и јасен: Без двоумење ќе го блокираме овој Предлог закон, користејќи ги...

Фискалната консолидација е единствениот процес за да се намали јавниот долг и буџетскиот дефицит

Македонската економија почнува да покажува знаци на заздравување, што го констатираат и меѓународните финансиски институции, а буџетските средства за сите шест пакети економски мерки, во висина од 1,2 милијарди евра, даваат резултати. За тоа постојат повеќе показатели, како што е зголемувањето на извозот од 18 отсто во изминатите месеци од годинава, растот на трговската размена од 35,5 отсто, на...

За компаниите до 15.000 евра грант средства од „Ковид4“, ако имаат вработувања и зголемени приходи

фото: Влада
Фирмите од туризмот, угостителството, ивент-индустријата, приватните здравствени установи, трговци поединци и занаетчии, од новата бескаматна линија „Ковид4“ ќе можат да добијат од 600 евра до 15.000 евра грант средства. Условот да аплицираат за средствата е да имаат нови вработувања за најмалку 5 отсто и да ги зголемат приходите годинава за најмалку 10 отсто, во споредба со 2020. Тоа се едни...

На „Денот на буџетот“, средба на Бесими со поранешните министри за финансии: буџетот е во добра кондиција

фото: Мин за финансии
Економската состојба во државата е подобрена, макроекономските движења се во позитивна насока, а во услови на фискална консолидација треба да се одржи развојната компонента на високо ниво, односно да се инвестира во капитални инвестиции кои ќе донесат принос на долг рок. Ова беше потенцирано на денешната средба меѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и поранешните министри за финансии, по...

Бесими: Потребен е ефикасен и транспарентен систем на распределба на јавните пари

Креирањето на одржлив финансиски систем и планираните трошења кај сите јавни институции се од огромно значење за зајакнувањето на буџетот и планирањето стабилен економски развој, посебно во време на пандемија. Потребен е ефикасен систем на јавни набавки и добро управување со јавните финансии, за што е неопходно да се изгради стратегија за заштита од корупција и од измами во...

Бесими: Антикризните мерки го амортизираа падот на економијата за 2 процентни поена

Фатмир Бесими фото: Министерство за финансии
Четирите владини пакети на антикризни мерки го намалија падот на економската активност во 2020 за околу 2 процентни поена, а ефектите од спроведените мерки се гледаат и преку стапката на невработеност која во третото тримесечје се намали, како и просечната плата која лани во континуитет растеше. Како што соопшти Министерство за финансии, ова го изјавил во интервју за „Капитал“...

Бесими: Петтиот сет на мерки е насочен кон ревитализација и развој на економијата

Фатмир Бесими-фото Министерство за финансии
Економските мерки на Владата од петтиот сет предвидуваат грантови за остварени позитивни економски резултати, финансиска поддршка на извозот, значително зголемен пристап до кредити и ликвидни средства преку фондови и низа мерки кои ќе ја поддржат развојната компонента и ќе генерираат раст, соопшти Министерството на финансии, пренесувајќи дел од колумната на министерот за финансии Фатмир Бесими. Бесими во неа посочува дека...

Владата и Светската Банка се согласни дека инвестициите во човечкиот капитал се основа за економски развој

Фармир Бесими
Човечкиот капитал е важен за секоја земја и вложувањето во него треба да биде одговорност за сите влади, но и пошироко, треба да постои општо прифатен консензус за структурните реформи во оваа област. Ова беше посочено на денешниот онлајн состанок на кој се дискутираше за начинот на отпочнување на „Стратегија за развој на човечкиот капитал“, како еден од приоритетите на...

Бесими: Проектираниот раст за годинава е 4,1 отсто, доколку се намали ковид кризата

Годинава ќе се направи редизајнирање на буџетската политика и на политиките насочени кон економско заздравување и забрзан раст-SmartER Growth Policies и враќање на економијата на преткризната патека, со раст во втората половина од 2022 година. Главна цел е на среден рок да се забрза економскиот раст од 2,6 отсто, колку што изнесувал просечно годишно во претходните десет години, на...

Анализа на Порталб.мк: И на економијата годинава ќе ѝ треба „вакцина“ за да тргне во позитива

Владата најавува нов, петти по ред пакет мерки за поддршка и ублажување на последиците од ковид-19, економистите очекуваат дека од сегашната рецисија ќе преминеме во позитива, бизнисот предочува дека економските движења ќе зависат од темпото со кое Македонија ќе ја спроведе вакцинацијата, пишува „Порталб.мк“. Ќе излеземе од рецесија, но ризиците остануваат „Кризата нема да заврши бргу и ќе потрае“ – ова...

Бесими: Нè очекува најголемата реформа на пазарот на капитал, Законот за хартии од вредност ќе се замени со два нови закона

бесими
Министерството за финансии наредната година планира да ja реализира најголемата реформа во областа на пазарот на капитал. Постојниот Закон за хартии од вредност ќе биде заменет со два нови закона: Закон за финансиски инструменти и Закон за проспекти за хартии од вредност и обврски на издавачите за транспарентност, соопштија од Министерството за финансии. „Со оваа реформа ќе се создадат...

Започна комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2021 година, опозицијата поднесе 528 амандмани

Собраниската расправа за Предлог-буџетот за наредната година започна денеска во матичната Комисија за финасирање и буџет. Образложувајќи го буџетот за 2021 година, министерот за финансии Фатмир Бесими посочи дека тој базира на четири столба: економско заздравување од ковид-19, забрзан, инклузивен и одржлив економски раст, зајакнување на конкурентноста на приватниот сектор и развој на човечките ресурси и еднакви можности. Преку...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...