fbpx

Бензините поскапуваат за 1,5 денари за литар

Покрај бензините, се зголемува цената и на екстра-лесното масло за домаќинство

-

Од ноќеска на полноќ се зголемуваат цените на моторните бензини, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Од таму информираат дека курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,507 отсто.

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 по зголемувањето ќе изнесува 81,5 денари за литар. Поскапува и Еуросупер БС-98 кој од вечерва ќе чини 83,5 денари за литар.

Покрај бензините, се зголемува цената и на Екстра-лесното масло за домаќинство кое од ноќеска ќе чини 71,5 денари за литар.

Новата цена на мазутот изнесува 42,369 денари за килограм.

Дизелот останува со непроменета цена, односно литар Еуродизел и понатаму чини 72,5 денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стара невистинита вест дека пијан Србин убил ајкула во Египет, преку руски медиуми стаса и кај нас

Уште во 2010 година Дејли Мејл пишува за лажниот настан на српски турист, кој убил ајкула која ги плашела туристите во египетскиот туристички центар Шарм ел Шеик. Приказната станала интернет...