fbpx

Авганистанските талибанци на мировни преговори со претставници на САД

-

Извори на авганистанските талибанци денеска изјавија дека нивните преговарачи ќе одржат прв круг мировни преговори со американските претставници во Катар во текот на денов.

– Првиот круг ќе се одржи денеска во Катар, за потоа да има уште еден круг в петок. Ќе видиме што ќе се договори бидејќи претходните разговори не донесоа никакви резултати – изјавил талибанскиот претставник во телефонска изјава од Катар.

Засега нема коментар од американските и од катарските претставници.

Претходните напори за постигнување дипломатско решение за ставање крај на војната, која почна во 2001 година, се покажаа бесполезни, но последните сигнали од авганистанските талибанци покажуваат подготвеност за преговори.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повторно лажна „наградна игра“ со злоупотреба на КАМ маркети

КАМ маркет е честа мета на дезинформации за лажни „наградни игри“ кои се користат за различни цели и Вистиномер повеќе пати има разобличувано слични објави, каде како и во...