fbpx

Асад му потврдил на Путин дека ќе го поддржи примирјето во Сирија

-

Рускиот претседател Владимир Путин и сирискиот претседател Башар ал Асад телефонски разговарале за кризата во Сирија и примената на договорот за прекин на огнот, кој го објавија Русија и САД, соопшти денеска Кремљ.

„Разговарано е за различните аспекти на сириската криза вон светло на примена на соопштението на Русија и САД, како и копретседавачките Меѓународни групи за поддршка на Сирија, за прекин на непријателствата во Сирија од 27 февруари 2016 година“, стои во соопштението.

Асад го опишал предлогот како „важен чекор кон политичко решение“ и „потврди дека сириската власт е спремна да го промовира примирјето“.

Путин и Асад укажале на значењето на бескомпромисната борба против џихадистите на Исламска држава, Фронтот Нусра и останатите терористички организации кои се на „црната листа“ на Советот за безбедност на ОН, се наведува во соопштението, со напомена дека Асад потврдил дека е подготвен да соработува.

Прекинот на огнот во Сирија треба да стапи на сила во сабота, 27 февруари на полноќ, по сириско локално време.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...