fbpx

Општина Гостивар обвинува дека политичките опоненти ја уништуваат урбаната опрема

-

Општина Гостивар обвинува дека политичките опоненти ја уништуваат урбаната опрема низ градот. Уништени се реквизитите на детското игралиште во градскиот парк во Гостивар. Извадена е оградата и светилките, а расфрлани се делови од куќарките.

Од Општина Гостивар велат дека случајот го пријавиле во полиција и очекуваат сторителите да бида откриени. Се сомневаат дека вакви или слични оштетувања на урбаната опрема во градот е дело на нивните политички противници.

– Нашите политички опоненти чкртаат и по ѕидови по автобуски постројки, се со цел да ја деградираат работата на Општина Гостивар и градоначалникот Невзат Бејта. Без разлика на ваквите девијантни појави, гостиварската локална самоуправа и понатаму ќе работи за доброто на гостиварци и понатаму ќе гради игралишта – изјави шефот на кабинетот на градоначалникот на Општина Гостивар, Башким Хасани.

Детското игралиште во градскиот парк е донација од Турција во вредност од 40 илјади евра.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...