fbpx

Армијата ќе ѝ помага на полицијата околу транзитот на мигрантите

-

Македонската армија ќе ѝ помага на полицијата во обезбедувањето на граничните појаси и на коридорот 10 по кој транзитираат илегалните мигранти преку територијата на земјата, соопшти претседателот и врховен командант, Ѓорге Иванов, при денешната посета на граничната линија со Грција.

Иванов истакна дека помошта на Армијата е неопходна и дека мора да ѝ се излезе во пресрет на полицијата во обезбедувањето на граничниот појас од околу 50 километри, каде фреквенцијата на мигранти е најголема.

– Неопходно ќе биде да ѝ се излезе во пресрет на полицијата, бидејќи има потреба од дополнителни ангажмани со оглед дека станува збор за околу 50 километри гранична линија, каде претежно бегалците доаѓаат од Грција во Македонија. Армијата ќе биде ангажирана да го обезбеди овој дел од границата, но и да се обезбеди северниот дел кај Табановце – рече Иванов.

Тој истакна дека во идинина Македонија ќе се држи до мерките и до активностите што ги преземаат земјите-членки на Европската унија и ќе дејствува во согласност со нив.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...