fbpx
Таг: транзит

таг: транзит

Македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит во Израел, велат од МНР

Министерството за надворешни работи сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ Израел, имајќи ја предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел. „За македонските државјани затекнати во Израел, за сите дополнителни информации или помош да се обратат до Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив на мобилен +972549096965 или некој од SOS броевите објавени на веб...

Од денеска во Србија само со негативен PCR тест не постар од 48 часа

Македонското Министерство за внатрешни работи (МВР) извести дека на предлог на Институтот за здравје на Србија, српската влада донела одлука со која на граѓаните на Северна Македонија и на уште три земји: Хрватска, Романија и Бугарија, ќе им биде потребен ПСР тест за влез во Република Србија. Одлуката за државјаните на овие четири земји, меѓу кои и на Република Северна...

Од утре се отвораат сите гранични премини, но со посебни услови за влез во земјава

Владата на денешната седница донесе одлука од утре, 17 јуни, да се отворат сите гранични премини во земјата со примена на мерките што се активни, при што за влез во Северна Македонија е задолжително да се приложи валиден негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа. „Останува и мерката за потпишување „Изјава за задолжителна самоизолација во траење од 14 дена“,...

Странските државјани ќе може непречено да транзитираат низ државата и максимум да се задржат пет часа

Владата на 66. седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на државата, кој утврдува дека државјаните на други држави кои транзитираат низ територијата на Република Северна Македонија можат, до целосната либерализација на режимот за влез и излез во нашата држава, можат да ги користат следните гранични премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и...

Владата предлага кризната состојба на границите да продолжи до јуни 2019

Владата предлага, кризната состојба на јужната и на северната граница да биде продолжена до 30 јуни 2019 година, со цел, превенирање и спречување влез и транзитирање мигранти на територија на Македонија. Предлог-одлуката за изменување на Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Македонија е...

Австрија ќе ги штити границите, по договорот за мигрантите во германската влада

Австриската влада соопшти дека е подготвена да преземе мерки за заштита на границите, по договорот во германската влада со кој се предвидува рестрикција за влез на мигранти во Германија. „Доколку германската влада го потврди договорот, ќе бидеме приморани да преземеме мерки за да ги спречиме непријатностите на граѓаните во Австрија“, се наведува во соопштението. Во него се додава дека Австрија е подготвена...

Тунис им забрани на авиокомпаниите од ОАЕ да слетуваат на туниска територија

Тунис им забрани на авиокомпаниите од Обединети Арапски Емирати (ОАЕ), нивните авиони да слетуваат на туниска територија, соопшти денеска Министерството за сообраќај на Тунис. Забраната следува два дена откако, туниската влада соопшти дека ОАЕ им забраниле на Тунижанките да слетуваат на нивна територија или ОАЕ да ја користат како транзитна земја, пренесуваат светските медиуми. Од Министерство за сообраќај на Тунис велат...

За 24 часа низ Македонија поминале околу 2.400 мигранти

Во изминатите 24 часа, низ Македонија поминале вкупно 2.393 странски државјани. Потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил им се издадени на 899 лица од машки пол, 547 од женски пол и на 932 деца што го придружуваат носителот на потврдата. Ваков документ од македонското МВР добиле и 15 деца што патувале без родител. Според државјанството, најмногу потврди се издадени на...

Последните 24 часа низ Македонија поминале 3.256 бегалци

Во последното деноноќие, на 3.256 странски државјани им се издадени потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил, од кои 1.126 се од машки, 766 од женски пол, а 1.364 се деца што го придружуваат носителот на потврдата. Како што информира МВР, од нив 1.516 се државјани на Сирија, 904 се државјани на Ирак, а 836 се...

Во последните 24 часа издадени потврди на 5.255 мигранти

Во последните 24 часа, потврди за искажана намера за барање азил, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало на вкупно 5.255 мигранти. Од нив, најголем број се државјани на Сирија, вкупно 3.070, од Авганистан биле регистрирани 905 мигранти, а 1.280 се од Ирак. Од 19 јуни, кога почна издавањето на потврдите, заклучно со ноќеска на полноќ, вакви документи, според податоците на МВР,...

МВР: Македонија од синоќа пропушта само мигранти од кризни жаришта

Како реакција на добиените известувања од соседните држави, Македонија вчеравечер, во 19 часот, ја активирала мерката за селективен пристап на мигрантите што доаѓаат од Грција, соопшти Министерството за внатреши работи (МВР). Во согласност со ваквата мерка, транзит до земјите на ЕУ им се овозможува само на бегалците од државите каде има воени конфликти, односно од Сирија, Авганистан и од Ирак, но...

За 24 часа издадени потврди на близу 3.000 мигранти

Во последните 24 часа, потврди за искажана намера за барање азил, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало на вкупно 2.909 мигранти, од кои најголем дел, односно 1.648, се сириски државјани. Со последната бројка на регистрирани мигранти, според податоците на МВР, од почетокот на издавањето на потврдите, на 19 јуни, досега низ земјава кон север, транзитирале вкупно 155.739 странски државјани. Најголем број...

Се зголемува бројот на мигранти што транзитираат низ Македонија

Бројот на мигранти што минуваат низ територијата на Македонија се зголемува, а од МВР соопштуваат дека само во последните три дена се издадени 1.853 потврди за признавање на правото за азил за лица кои илегално влегле во Македонија. Во периодот од 19 јуни до 27 јули издадени се вкупно 2.065 дозволи за престој на странски државјани, од кои 267 на деца...

Армијата ќе ѝ помага на полицијата околу транзитот на мигрантите

Македонската армија ќе ѝ помага на полицијата во обезбедувањето на граничните појаси и на коридорот 10 по кој транзитираат илегалните мигранти преку територијата на земјата, соопшти претседателот и врховен командант, Ѓорге Иванов, при денешната посета на граничната линија со Грција. Иванов истакна дека помошта на Армијата е неопходна и дека мора да ѝ се излезе во пресрет на полицијата во...

Бројот на дозволи за превозниците до Германија, зголемен за 18 проценти

На состанокот на Македонско-германската мешовита комисија за меѓународен превоз на патници и на стока, што се одржа во Бон, е договорена прелиминарна квота дозволи за следната година, која е поголема за 1.200 дозволи или за 18 проценти повеќе од досегашната. Договорена е и размена на дополнителна квота од 400 билатерални транзитни дозволи за возила со стандарди „еуро 5“. Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...