fbpx

За 24 часа издадени потврди на близу 3.000 мигранти

-

Во последните 24 часа, потврди за искажана намера за барање азил, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало на вкупно 2.909 мигранти, од кои најголем дел, односно 1.648, се сириски државјани.

Со последната бројка на регистрирани мигранти, според податоците на МВР, од почетокот на издавањето на потврдите, на 19 јуни, досега низ земјава кон север, транзитирале вкупно 155.739 странски државјани.

Најголем број од нив се сириски државјани, вкупно 106.915 лица, потоа од Авганистан (25.818), Ирак (11.697), Пакистан (3.729), Иран (1.806), Палестина (1.507), Сомалија (824), Бангладеш (828), Конго (450), Нигерија (244), Камерун (218) и од Еритреја (204).

Досега, според МВР, барање за азил во земјава поднеле само 70 мигранти. Од нив, 51 се сириски државјани, додека другите се од Авганистан, Пакистан, Мароко, Либан, Палестина, Алжир, Ирак и од Египет.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...