fbpx

Во последните 24 часа издадени потврди на 5.255 мигранти

-

Во последните 24 часа, потврди за искажана намера за барање азил, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало на вкупно 5.255 мигранти. Од нив, најголем број се државјани на Сирија, вкупно 3.070, од Авганистан биле регистрирани 905 мигранти, а 1.280 се од Ирак.

Од 19 јуни, кога почна издавањето на потврдите, заклучно со ноќеска на полноќ, вакви документи, според податоците на МВР, им се издадени на вкупно 330.798 мигранти, кои транзитирале низ територијата на земјава.

Според државјанството на мигрантите на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија (191.431), а потоа на Авганистан (79.968), Ирак (37.958.218), Пакистан (5.416), Иран (6.231), Палестина (2.158), Сомалија (1.276), Бангладеш (1.253), Мароко (1.317), Конго (514), Алжир (453), Либан (434), Нигерија (279) и помал број од други земји.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...