fbpx
Таг: илегалнимигранти

таг: илегалнимигранти

Британија: Затворска казна до шест месеци за илегалните работници

Луѓето кои работат илегално во Англија и Велс наскоро ќе се соочат со затворски казни до шест месеци, предвидува новиот нацрт-закон кој треба да биде донесен есенва, јавува „Би-Би-Си“. Новите законски решенија во Велика Британија исто така предвидуваат и мерки против рестораните и фирмите кои вработуваат илегални мигранти, а казните за оние кои ќе бидат откриени дека работат без дозвола...

За 24 часа издадени потврди на 614 мигранти

Мобилните тимови на Црвениот крст, вчера до 17 часот, укажале прва помош на вкупно 142 лица, илегални мигранти, меѓу нив и 29 трудници, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Од вкупниот број интервенции, 79 биле на железничката станица во Гевгелија, а 63 интервенции екипите на Црвен крст имале на Табановце. Според МВР, во текот на изминатите 24 часа, биле издадени...

Сириец повреден во тепачка на железничката станица во Гевгелија

Триесет и осумгодишен мигрант од Сирија бил повреден во тепачка меѓу две групи илегални мигранти што синоќа околу 23.30 часот се случила на железничката станица во Гевгелија, информираат од полицијата. Во тепачката мигрантите употребиле разни предмети. По инцидентот сирискиот државјанин бил пренесен во медицинскиот центар во Гевгелија, каде лекарите констатирале повреда на грбот од остар предмет. Од полицијата велат дека преземаат мерки...

До денеска издадени вкупно 22.208 потврди за барање азил

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера, врз основа на измените на Законот за азил и привремена заштита, издало 633 потврди за искажана намера за поднесување барање за азил во Македонија, на странски државјани кои илегално влегле во земјава. Според МВР, од 19 јуни, кога стапија на сила измените на законот до денеска, издадени се потврди на вкупно 22.208 илегални мигранти,...

Камерон: Британија нема да стане „безбеден рај“ за мигрантите

Велика Британија нема да стане „безбеден рај“ за мигрантите во Кале, изјави британскиот премиер, Дејвид Камерон, по обидите на стотици мигранти да го минат тунелот под Ла Манш и да стигнат до островот. Премиерот Камерон ги предупредил илегалните мигранти дека ќе бидат остранети од Велика Британија. Од друга страна, дел од мигрантите, пак, за „Би-Би-Си“ изјавиле дека се цврсто решени...

Викендов издадени нови 2.208 потврди на илегални мигранти

Изминативе три дена, Министерството за внатрешни работи издало 2.208 потврди за искажана намера за поднесување барање азил на странски државјани кои илегално влегле на македонска територија. Како што информираат од МВР, од почетокот на издавање на потврдите, односно со стапувањето на сила на измените на Законот за азил и привремена заштита на 19 јуни, заклучно до 8 часот утрово, потврди...

Армијата ќе ѝ помага на полицијата околу транзитот на мигрантите

Македонската армија ќе ѝ помага на полицијата во обезбедувањето на граничните појаси и на коридорот 10 по кој транзитираат илегалните мигранти преку територијата на земјата, соопшти претседателот и врховен командант, Ѓорге Иванов, при денешната посета на граничната линија со Грција. Иванов истакна дека помошта на Армијата е неопходна и дека мора да ѝ се излезе во пресрет на полицијата во...

До денеска издадени потврди за барање азил на 12.175 мигранти

Изминативе три дена, врз основа на измените и дополнувањето на Законот за азил и привремена заштита, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало 1.706 потврди за искажана намера за поднесување барање за азил во Македонија на странски државјани кои илегално влегле на територијата на земјата. Како што соопштуваат од МВР, од донесувањето на измените на Законот за азил досега биле издадени...

Билатерални средби на Чавков на министерскиот состанок во Луксембург

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, во рамките на неформалниот состанок на министрите за правда и за внатрешни работи на Европската унија (ЕУ), кој се одржува во Луксембург, на билатералните средби со свои колеги, предложил конкретни решенија за зголемување на соработката меѓу државите во врска со приливот на илегални мигранти кои транзитираат по балканската рута на пат кон земјите-членки на...

Акција на полицијата во кумановско Ваксинце

Полицијата од утрово спроведува акција во кумановското село Ваксинце, каде илегално се сместени голем број мигранти. Според „24 Вести“, која се повикува на МВР, акцијата во Ваксинце е завршена и, според првичните информации, во селото биле откриени повеќе од 100 мигранти, од кои дел биле сместени во куќи. Против жители на Ваксинце, за кои ќе се утврди дека илегално спроведувале мигранти, ќе бидат...

Откриени 18 илегални мигранти во товарен воз

Патролен тим од полициската станица за гранично надгледување и граничниот премин Богородица, во саботата викендов, откриле 18 илегални мигранти, сокриени во камионска приколка, товарена на еден од вагоните на товарниот воз, кој сообраќал на линијата од Солун до Ламбах, Република Австрија, соопшти МВР. Mигрaнтите, како што стои во соопштението на МВР, биле откриени „при извршување на зајакнато обезбедување на државната...

„Би-Би-Си“: Мигрантите во Македонија ги киднапираат, ги силуваат и ги тепаат

Неколку организации за човекови права оценија дека Македонија станала едно од „најлошите места за мигрантите во Европа“, јавува „Би-Би-Си“. Добротворната организација „Лекари без граници“ вели дека најмалку 300 лица секојдневно преминуваат од Грција во Македонија на својот пат кон Европа. - Дури и македонската полиција нè ограбува, ни ги земаат нашите пари и документи и нè тепаат – вели еден од...

Фатени осум илегални мигранти од Сирија

Полициски службеници од Полициската станица за гранична патрола и гранична надлежност - Богородица, вчера во 22 часот, на клучката во село Смоквица, забележале лице како товари мигранти во патничко моторно возило „бе-ем-ве“ со скопски регистерски ознаки и се упатува кон селото Удово. Полицијата се обидела да го запре возилото, но возачот ја зголемил брзината и се упатил кон Демир Капија....

Најмалку 14 мигранти загинале во несреќа на пругата Велес – Скопје

Најмалку 14 илегални мигранти загинале откако синоќа во нив удрил воз на пругата Велес - Скопје, пренесуваат медиумите. Трагедијата, според првичните информации, се случила во близина на стојалиштето Пчиња, кога меѓународен воз налетал на 50-члена група што се движела во правец кон Белград. Како што пренесува „24 Вести“, теренот каде се случила несреќата бил непристапен и спасувачките екипи и полицијата таму пристигнале со...

Родос: Тројца загинати при превртување на брод со мигранти

Три лица загинаа, од кои едно е дете, откако брод со илегални мигранти се превртел кај грчкиот остров Родос. Крајбрежната стража соопшти дека засега не се знае колку патници имало на бродот, кој испловил од Турција. Најмалку 83 лица се спасени, од кои 23 се хоспитализирани. Спасувачките екипи сè уште трагаат по евентуално преживеани мигранти.

Во војнички униформи и вооружени со гасни пиштоли се обиделе да ограбат илегални мигранати

Кумановската полиција поднела кривични пријави против тројца жители на селото Брзак, осомничени дека се обиделе да ограбат единаесетмина илегални мигранти од Сирија и од Палестина, соопшти полицијата. Осомничените К.И. (51), Д.И. (30) и А.Ј. (21), се товарат за кривично дело разбојништво. Според полицијата, тие во саботата, на 21 март, маскирани и облечени во војнички униформи, заканувајќи се со гасни пиштоли, се...

Откриени 19 илегални мигранти

Полициски екипи вчера, при контрола на возила, во два одделни случаи откриле вкупно 19 илегални мигранти, информираат од МВР. Во едниот случај, екипа од полициската станица за граничен надзор Михајлово, синоќа, околу 20.30 часот, на патот Неготино - Градско, запрела камион „ивеко“ со полуприколка, што го управувал Е.Б. (37) од Прилеп, а во кое биле затекнати девет илегални мигранти од...

Унгарија: Приведени 880 илегални мигранти од Косово

Унгарската полиција во текот на вчерашниот ден привела 937 мигранти кои илегално ја преминале српско-унгарската граница. Како што јавуваат локалните медиуми, 880 од имигрантите се косовски Албанци, додека останатите се Авганистанци, Конгоанци, Сиријци и по еден жител на Гана и на Нигерија. Во последните три дена унгарската полиција привела повеќе од 2.000 илегални мигранти, од кои повеќето се жители на Косово.

Велешанец осомничен за разбојништво над сириски мигранти

Дваесет и четиригодишен велешанец е осомничен дека заедно со уште две засега непознати лица, во ноември минатата година, извршил разбојништво над тројца илегални мигранти од Сирија, информираат од полицијата. Станува збор за К.Г. (24), против кој СВР Велес, во соработка со надлежното основно јавно обвинителство, поднел пријава за разбојништво. Според полицијата, кон крајот на ноември минатата година, осомничениот, заедно со уште...

Тројца разбојници ограбиле илегални мигранти во Куманово

Седуммина сиријски државјани, илегални мигранти, викендов биле ограбени од тројца разбојници во близина на автобуската станица во Куманово, информираат од МВР. Според полицијата, во саботата околу 17.30 часот, седумте сиријски државјани, откако се симнале од автобус на станицата во Куманово, ги пресретнало непознато лице, кое им се понудило да им го покаже патот за Србија или за селото Лојане. Тие...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...