Унгарскиот и словачкиот амбасадор: Очекуваме Македонија да ги почне преговорите со ЕУ


Скопје, 20 јуни, 2018 - 13:01 (META) 

Очекуваме добри вести идната недела, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Ќе помогнеме колку што можеме зашто земјата треба да стане полноправен член што поскоро, а договорот со Грција е само дополнителен, силен поттик во оваа насока, рекоа денеска амбасадорите на Унгарија и на Словачка во Македонија, Ласло Дукс и Хенрик Маркуш, на прес-конференцијата по повод примопредавањето на претседателството со Вишеградската група.

И Дукс и Маркуш напоменаа дека Вишеградската четворка е силен поддржувач на проширувањето на ЕУ. За членството на Македонија, времето е повеќе од вистинско, а изборот е јасен.

– Отворањето на преговорите треба да почне во секој случај иако Договорот со Грција дава дополнителен, огромен придонес во оваа насока. Жалиме што процесот на преговори не почна уште пред многу години – истакна амбасадорот Маркуш, одговорајќи на новинарско прашање.

Унгарското претседателство официјално завршува на 30 јуни по што го презема Словачка на 1 јули.


Нимиц: Имавме сериозна средба со позитивни, но и тензични моменти


Атина, 12 мај, 2018 - 21:18 (META) 

По средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Сунио близу до Атина, посредникот во преговорите Метју Нимиц рече дека разговорите биле сериозни, со позитивни, но со тензични моменти.

– Имавме сериозна средба на која се обидовме да најдеме решение за спорот за името. Во разговорите имаше позитивни моменти, но и тензични моменти, а за она што се разговараше денеска министрите за надворешни работи треба да ги информираат своите премиери пред самитот во Софија каде што двајцата премиери ќе имаат средба на 17 мај – рече Нимиц.

Ниту тој, ниту Димитров и Коѕиас не одговараа на нивинарски прашања.

Димитров вчера на министерскиот состанок на проширената Вишеградска група и земјите од Западен Балкан, изјави дека средбата со посредникот Нимиц е многу важна во преговарачкиот процес.

– Факт е дека сме во најделикатната и последната фаза. Факт е дека има многу прашања за кои има разбирање, тоа разбирање е врзано со крај. Значи, тоа што е договорено, не е договорено, ако не е договорено сè, и факт е дека утрешниот ден е многу важен, неколку дена е пред Самитот во Софија, и наша должност е да најдеме едно решение кое што е можно повеќе ќе ги покрива потребите на двете страни, за да им овозможиме на премиерите прво да се сретнат, и после тоа да си подадат рака, ама мора да понудиме некакви опции, таа ни е задачата утре – рече Димитров.


Димитров на покана на Коѕиас ќе учествува на состанокот на Вишеградската група


Скопје, 9 мај, 2018 - 13:17 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕиас, ќе учествува на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и Вишеградската група, во таканаречениот формат „Балкан 4 плус Вишеград 4 плус“, што ќе се одржи на 10 и 11 мај,  во Сунио, во близина на Атина, информираат од МНР.

„Покрај стандардниот формат од минатата година во Будимпешта, каде учествуваа министрите за надворешни работи на четирите земји членки на ЕУ од Балканот – Грција, Бугарија, Хрватска и Романија, плус Словенија, за прв пат се поканети и земјите – кандидати од овој регион Албанија, Македонија, Србија и Црна Гора, плус Босна и Херцеговина. Земјите од Вишеградската група ќе бидат претставени од министрите за надворешни работи на Полска, Унгарија, Чешка и Словачка“, се вели во соопштението.

Главната дискусија на состанокот е насловена „Иднината на Европа и проширувањето на Европската унија“, на која се очекува воведни излагањa и свои видувања да изнесат проминентни академици и експерти.

Исто така, министрите ќе имаат прилика да се осврнат и на прашањето околу енергетската безбедност и нејзиното значење за регионалната и меѓу-регионалната соработка.

Се очекува, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на маргините на состанокот да одржи и повеќе билатерални средби.


Захариева: Спроведете ги реформите поради граѓаните, не само поради членството во ЕУ


Будимпешта, 11 октомври, 2017 - 17:49 (META) 

„Стабилноста и просперитетот на Западен Балкан е долгогодишен надворешно-политички приоритет на Бугарија и ќе биде во фокусот на бугарското претседателство со ЕУ. Апелот до нашите пријатели е: Спроведете ги реформите поради вашите граѓани, не само поради идното членство во ЕУ“, истакна министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската група и на Западен Балкан, во Будимпешта.

Како што јави бугарската агенција БТА, министрите присутни на годинешниот состанок во Будимпешта, што се одржа во рамките на унгарското претседавање со Вишеградската група, ѝ додоа целосна поддршка на Захариева за побрза интеграција на регионот во Европската Унија за време на бугарското претседателство со Советот на Унијата, во првата половина на следната година.

– Без Западен Балкан во ЕУ нема да биде завршен европскиот проект и Европа нема да биде доволно стабилен и безбеден континент. Нашата цел е на самитот на ЕУ во Софија следната година да имаме јасен план за секоја од балканските земји. Ние сме балканска држава и јас се гордеам со тоа. Ако ја оставаме историјата во минатото, ако гледаме напред во иднината и сме чесни и отворени за проблемите, тогаш многу побргу ќе постигнеме напредок – рече Захариева.

Таа додаде дека покрај политичката поддршка за шесте земји од Западен Балкан (Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Албанија и Косово), кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да им се овозможи и техничка и експертска помош во преговарачкиот процес.

Шефот на романската дипломатија, Теодор Малекшану, на состанокот истакна дека Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Македонија е пример за целиот регион.

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, кој е домаќин на форумот во Будимпешта, претходно истакна дека неговата земја се залага Македонија и Албанија да добијат датум за почнување преговори најдоцна во првиот квартал од 2018 година.

На министерскиот состанок во Будимпешта учествуваше и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.


Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство


Будимпешта, 11 октомври, 2017 - 16:14 (META) 

Сакаме да ја искористиме оваа историска можност и ќе сториме сè за да ја убедиме секоја земја членка на ЕУ и Европската комисија дека Македонија заслужува да премине на следното ниво од нејзиниот европски пат и да почне пристапни преговори со ЕУ во јуни следната година. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на состанокот со министрите за надворешни работи на земјите на Вишеградската група и на Западен Балкан, што се одржа во Будимпешта.

– Ние во Македонија ќе работиме најдобро што можеме и ќе предолжиме да се фокусираме на реформите дома, затоа што нашата цел е да ја направиме Македонија европска демократија. Ќе продолжиме да не се расправаме со соседите, иако има искушенија. Македонија, како што им кажав на колегите овде и на колегите во Европскиот парламент вчера, изминативе години имаше ветер в лице и сега навистина би ценеле ветер во грб за да можеме да испорачаме мирни води и плодна жетва – рече Димитров во своето обраќање на средбата.

Тој истакна дека регионот неколку години бил надвор од вниманието на Европската Унија, но, за среќа, од повеќе причини, вклучувајќи ја и мигрантската криза „сега широко е прифатен ставот дека Европа е помалку безбедна ако регионот на Западен Балкан не е дел од ЕУ“.


Мултановски: Очекувам новата влада да ги спроведе неопходните реформи


Скопје, 18 мај, 2017 - 17:15 (META) 

Очекувам по доделување на мандатот да се формира влада која ќе работи на реформите за евроинтеграциите, за што ќе ја има полската поддршка, порача амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек Мултановски. Тој денеска учествуваше на конференцијата „Вишеградската група и Западен Балкан – Што е наредно за овие два региона?“, која се одржа во Скопје.

– Вчера претседателот Иванов го даде мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и тоа е важен чекор во процесот на формирање нова влада, која, се надевам, ќе биде способна да ги спроведе сите неопходни реформи за евроатлантска интеграција. Полска е силен поддржувач на македонските евроатлантски аспирации и сме подготвени да соработуваме со вас и да ви помогнеме во тој процес – изјави Мултановски.


Иванов: Од клучно значење е поскоро формирање на Влада


Скопје, 13 февруари, 2017 - 15:13 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група.

На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски, амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Рамеш, амбасадорот на Словачката Република, Мартин Безак и амбасадорот на Унгарија, Ласло Иштван Дукс.

Соговорниците разговарале за продлабочување на меѓусебната соработка, за актуелната политичка состојба во Република Македонија, и за процесот на интеграција во ЕУ и НАТО.

„Во однос на политичката состојба, на средбата беше истакнато дека од клучно значење за Република Македонија е надминувањето на политичката криза и што поскоро формирање на Влада која ќе биде посветена на европската агенда и економски развој и која ќе има капацитет да се справува со предизвиците од мигрантската и безбедносната криза. Амбасадорите се согласија дека е неопходен исчекор на земјата во однос на европските и евроатланските интеграции“, велат од кабинетот на Иванов.

Претседателот Иванов ја поздравил поддршката од Вишеградската група за одржување на динамиката на процесот на проширување на ЕУ и за што поскоро започнување на преговорите за членство на Република Македонија.

Амбасадорите ги реафирмирале заложбите за продолжување на меѓусебната соработка во справување со мигрантската криза и со безбедносните предизвици на земјите од Централна и Источна Европа.


Tрадиционален работен ручек на Иванов со амбасадорите од Вишеградската група


Скопје, 13 февруари, 2017 - 9:27 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија.

На средбата ќе присуствуваат амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски, амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Рамеш, амбасадорот на Словачката Република, Мартин Безак и амбасадорот на Унгарија, Ласло Иштван Дукс.


Унгарија бара од ЕУ да ги забрза преговорите за членство со земјите од Западен Балкан


Варшава, 29 ноември, 2016 - 19:31 (META) 

Унгарија ја повика Европската Унија (ЕУ) да ги забрза пристапните преговори за членство во ЕУ со земјите од Западен Балкан (Албанија, Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово), за да ја заштити Унијата од иден наплив на мигранти, јавуваат светските агенции.

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, по министерскиот состанок на земјите членки на Вишеградската група (Полска, Словачка, Чешка и Унгарија) и на земјите од Западен Балкан, што денеска се одржа во Варшава, предупредил на можни безбедносни ризици доколку Брисел дозволи одолжување на преговорите со земјите од Балканот.

„Земјите од Западен Балкан мора да бидат доволно силни за да ја заштитат ЕУ од нов мигрантски бран… Најбрзиот пат за зајакнувањее на овие земји е да им се понуди членство во Европската Унија“, изјавил Сијарто по состанокот, додавајќи дека земјите од Вишеградската група ќе работат на забрзување на преговорите.

Тој предупредил дека доколку проширувањето на ЕУ и понатаму оди бавно, тоа ќе доведе до безбедносен, но и до економски ризик.

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, која учестувала на министерскиот состанок како гостин, во врска со прашањето околу проширувањето на Унијата, изјавила дека ЕУ и земјите од Западен Балкан веќе постигнале „импресивен напредок“.

На министерскиот состанок во Варшава, како што соопштија денеска од МНР, учествувал и заменик-министерот за надворешни работи Илија Исајловски, кој во своето обраќање истакнал дека политиката на проширување на ЕУ се покажала како успешна и дека истата мора да продолжи преку целосна интеграција на земјите од Западен Балкан.


Работен ручек на Иванов со амбасадорите од Вишеградската група


Скопје, 25 февруари, 2016 - 17:34 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на четирите земји членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија.

На средбата присуствуваа амбасадорите на Чешка, Полска, Словачка и на Унгарија – Мирослав Рамеш, Јацек Мултановски, Мартин Безак и Јожеф Бенце – на кои Иванов им се заблагодари за личниот ангажман и за посветеноста во унапредување на односите со Република Македонија.

Од кабинетот на Иванов информираа дека тој го честитал 25-годишниот јубилеј од формирањето на Вишеградската група и ја поздравил нивната конструктивна улога како позитивен пример за успешно регионално партнерство и соработка. На средбата присутните размениле мислења за можностите за продлабочување на соработката, за европската и евроатлантската перспектива на Македонија, како и за последните случувања во регионот и во Европа, односно за предизвиците во контекст на бегалската криза.

Амбасадорите упатиле честитки за начинот на кој Македонија се справува со бегалската криза и истакнале дека Вишеградската група и во иднина ќе биде посветена на односите со Република Македонија и ќе ги поддржува напорите за европската и за евроатлантската интеграција, особено во текот на словачкото претседавање со Советот на ЕУ.