fbpx
Таг: Вишеградска група

таг: Вишеградска група

Османи на министерски состанок за надворешни работи со земјите од Вишеградската група и Западен Балкан

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи утре во Познан ќе учествува на годишниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите од Вишеградската група – В4 и земјите од Западен Балкан – ЗБ6, кој се организира во рамки на Полското претседавање со Вишеградската група. „На состанокот се очекува да се отвори дискусија за последните случувања поврзани со процесот на проширување...

Османи-Рау: Полска смета дека Северна Македонија заслужува да отпочне преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на работна посета на Република Полска се сретна со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Збигњев Рау. Посетата се случува во пресрет на јунскиот самит, во контекст на засилениот ангажман за официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ, како стратешка цел на земјата и императив за целиот регион, соопшти македонското МНР. Во...

Унгарскиот и словачкиот амбасадор: Очекуваме Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Очекуваме добри вести идната недела, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Ќе помогнеме колку што можеме зашто земјата треба да стане полноправен член што поскоро, а договорот со Грција е само дополнителен, силен поттик во оваа насока, рекоа денеска амбасадорите на Унгарија и на Словачка во Македонија, Ласло Дукс и Хенрик Маркуш, на прес-конференцијата по повод примопредавањето на...

Нимиц: Имавме сериозна средба со позитивни, но и тензични моменти

По средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Сунио близу до Атина, посредникот во преговорите Метју Нимиц рече дека разговорите биле сериозни, со позитивни, но со тензични моменти. - Имавме сериозна средба на која се обидовме да најдеме решение за спорот за името. Во разговорите имаше позитивни моменти, но...

Димитров на покана на Коѕиас ќе учествува на состанокот на Вишеградската група

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, Никос Коѕиас, ќе учествува на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и Вишеградската група, во таканаречениот формат „Балкан 4 плус Вишеград 4 плус“, што ќе се одржи на 10 и 11 мај,  во Сунио, во близина на Атина, информираат од МНР. „Покрај...

Захариева: Спроведете ги реформите поради граѓаните, не само поради членството во ЕУ

„Стабилноста и просперитетот на Западен Балкан е долгогодишен надворешно-политички приоритет на Бугарија и ќе биде во фокусот на бугарското претседателство со ЕУ. Апелот до нашите пријатели е: Спроведете ги реформите поради вашите граѓани, не само поради идното членство во ЕУ“, истакна министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека Македонија заслужува да ги почне преговорите за членство

Сакаме да ја искористиме оваа историска можност и ќе сториме сè за да ја убедиме секоја земја членка на ЕУ и Европската комисија дека Македонија заслужува да премине на следното ниво од нејзиниот европски пат и да почне пристапни преговори со ЕУ во јуни следната година. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на состанокот со...

Мултановски: Очекувам новата влада да ги спроведе неопходните реформи

Очекувам по доделување на мандатот да се формира влада која ќе работи на реформите за евроинтеграциите, за што ќе ја има полската поддршка, порача амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек Мултановски. Тој денеска учествуваше на конференцијата „Вишеградската група и Западен Балкан - Што е наредно за овие два региона?“, која се одржа во Скопје. - Вчера претседателот Иванов го даде...

Иванов: Од клучно значење е поскоро формирање на Влада

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски, амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Рамеш, амбасадорот на Словачката Република, Мартин Безак и амбасадорот на Унгарија, Ласло Иштван Дукс. Соговорниците разговарале за продлабочување на меѓусебната соработка, за актуелната политичка состојба во...

Tрадиционален работен ручек на Иванов со амбасадорите од Вишеградската група

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на земјите – членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија. На средбата ќе присуствуваат амбасадорот на Република Полска, Јацек Мултановски, амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Рамеш, амбасадорот на Словачката Република, Мартин Безак и амбасадорот на Унгарија, Ласло Иштван Дукс.

Унгарија бара од ЕУ да ги забрза преговорите за членство со земјите од Западен Балкан

Унгарија ја повика Европската Унија (ЕУ) да ги забрза пристапните преговори за членство во ЕУ со земјите од Западен Балкан (Албанија, Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово), за да ја заштити Унијата од иден наплив на мигранти, јавуваат светските агенции. Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, по министерскиот состанок на земјите членки на Вишеградската група (Полска, Словачка, Чешка...

Работен ручек на Иванов со амбасадорите од Вишеградската група

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го приреди традиционалниот работен ручек со амбасадорите на четирите земји членки на Вишеградската група, акредитирани во Република Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорите на Чешка, Полска, Словачка и на Унгарија - Мирослав Рамеш, Јацек Мултановски, Мартин Безак и Јожеф Бенце - на кои Иванов им се заблагодари за личниот ангажман и за посветеноста во унапредување на...

Соботка: Вишеградската група има цел да им помогне на балканските земји

Политичките и економските односи меѓу Македонија и Чешка се во континуирана нагорна линија, заклучија македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, и чешкиот премиер, Бохуслав Соботка, на средбата во Прага што се одржа попладнево пред вонредниот самит на Вишеградската група. На средбата, како што соопштија од кабинетот на Иванов, било разговарано за можностите за понатамошно унапредување на односите во сите области кои се...

ЕК е против затворање на македонската граница со Грција

Европската комисија се залага за управување со границите, а не за нивно затворање, изјави портпаролката на Европската комисија, Тове Ернст, на прашањето како се коментираат повиците на Вишеградската група за Македонија да ја затвори границата со Грција. - Европската комисија ја поздравува помошта за Македонија што ја даваат членките на ЕУ за контрола на границата со Грција, преку испраќање полициски и...

Иванов на вонредниот самит на Вишеградската група за мигрантската криза

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Чешката Република, каде ќе учествува на вонредниот самит на земјите од Вишеградската група. Иванов, како што соопштуваат од неговиот кабинет, ќе има обраќање на пленарната сесија на самитот и ќе присуствува на работната вечера на учесниците на самитот, на кој централни теми ќе бидат „предизвиците од мигрантската и...

Спасовски: Заедничките патроли открија 858 мигранти со лажни документи

Македонските полицијци и нивните колеги од неколку земји на Европската унија и од регионот, распоредени на јужната граница, досега откриле 858 мигранти кои користеле лажни или фалсификувани документи за влез во земјава. Ова, меѓу другото, го истакнал министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната средба со експерти од полициите на земјите од Вишеградската група (Словачка, Чешка, Полска и Унгарија),...

Спасовски ја напушти конференцијата на Вишеградската група

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Оливер Спасовски, денеска, поради новонастанатата политичка ситуација во Македонија, го прекина престојот во Прага и најавеното учество на конференцијата на Вишеградската група, соопштија од МВР. На конференцијата учествуваа македонскиот амбасадор во Чешка, Паскал Стојчевски, и претставник од македонското министерството за внатрешни работи.

Чешки полицајци ќе им помагаат на македонските во справувањето со мигрантската криза

Чешката влада планира да испрати 25 полицајци во Македонија како помош за земјава во справувањето со мигрантската криза. Ова било соопштено денеска по состанокот на земјите од Вишеградската група (В4), кој се одржа во главниот град на земјата, Прага. Како што пренесуваат чешките медиуми, доколку владата на Чешка го одобри испраќањето на полицајците, тие треба да бидат распоредени во Македонија...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...