Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Чешката Република, каде ќе учествува на вонредниот самит на земјите од Вишеградската група.

Иванов, како што соопштуваат од неговиот кабинет, ќе има обраќање на пленарната сесија на самитот и ќе присуствува на работната вечера на учесниците на самитот, на кој централни теми ќе бидат „предизвиците од мигрантската и бегалската криза и начините за справување со нив“.

На самитот, покрај македонскиот претседател, ќе учествуваат премиерите на земјите-членки на Вишеградската група, односно премиерот на Чешка, Бохуслав Соботка, премиерот на Полска, Беата Шидло, на Унгарија, Виктор Орбан, премиерот на Словачка, Роберт Фицо, а предвидено е и учество на премирот на Бугарија, Бојко Борисов.

За време на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари средби со чешкиот претседател, Милош Земан и со премиерот Бохуслав Соботка.