Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали


Скопје, 17 ноември, 2016 - 16:20 (META) 

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното јавно обвинителство, најодговорниот за правосудниот систем во земјава, министерот за правда, е целосно отсутен од случувањата во неговиот ресор – го нема во јавноста и не се изјаснува за ништо.

Дали во земјава има министер за правда и што тој прави деновиве?

Младиот кадар на ДУИ, 26-годишниот министер за правда, Валдет Џафери, досега не излезе со никаков коментар и со став околу извештајот на ЕК, а молчи и за случувањата во Кривичниот суд, каде судии преку писма и претставки се бунтуваат против претседателот на судот, Владимир Панчевски, а вработени меѓусебната нетрпеливост ја решаваат со навреди, закани и со физички пресметки.

Последната активност на министерот Џафери објавена на официјалната интернет-страница на Министерството за правда е неговото учество на традиционалната манифестација „Нотарски денови“ од 31 октомври годинава. На страницата, во категоријата каде треба да биде биографијата на Џафери, кој на функцијата беше назначен во април годинава, не само што нема никакви податоци, туку го нема ниту неговото име. Стои само слика.

Од манифестацијата „Нотарски денови“ досега во Кривичниот суд и во сферата на правосудството се случија следните настани, кои како да не го интересираат младиот министер Џафери:

  • Судијата Иван Џолев поднесе кривична пријава против претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за примање награда за противзаконско влијание;
  • Европската комисија во годинешниот Извештај за напредокот на земјава во евроинтеграциите, во делот за судството нотира назадување, политичкото влијание, опструкции, недостиг од независност и недостигот од спречување на селективна правда;
  • 13 судии испратија писмо и претставка до Судскиот совет од кого бараат да го санкционира Панчевски, поради злоупотреби и користење на официјалната интернет-страница на судот за лични постапувања и ставови за одреден судија;
  • Панчевски преку страницата на Кривичниот суд информираше дека дал исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција по пријавата до Џолев и дека веднаш потоа му поднел на колегата контрапријава за лажно пријавување на кривично дело;
  • Претседателката на највисокиот суд во земјава, Врховниот суд, Лидија Недлекова, во интервју за емисијата 360 степени“ на „Алсат М“ меѓу другото искоментира дека во судскиот систем во земјава има сериозни проблеми, а нејзиниот колега Владимир Панчевски не заслужува нов мандат како претседател на Кривичниот суд, со оглед на тоа како досега ја извршувал функцијата;
  • Кривичниот суд соопшти дека референтот за човечки ресурси првин ѝ се заканувал по животот, а потоа и физички ја нападнал портпаролката на судот, поради што интервениралa полиција и се правел записник. Референтот вчера тврдеше дека не ја нападнал колешката и го обвини Панчевски дека им се заканува на вработени кои реагирале на воспоставената норма за работа и незаконското распоредување на службениците;
  • Во меѓувреме, Панчевски изјави дека „секој судија во Основниот суд Скопје 1 е дуќанче, секој судија е чешмичка. Чешмичките им се затворија, па затоа се бесни“.

Министерството за правда, иако еден од најважните ресори во Владата, изминативе години го водеа министри кои не се покажаа многу на оваа функција, а некои од се најдоа вплеткани и во скандали.

Валдет Џафери министерската фотелја ја презеде од Аднан Јашари (исто така кадар на ДУИ), кој иако беше поактивен, речиси двегодишното министерување го заврши без позначајни резултати.

Неговиот претходник пак Блерим Беџети, не само што не помогна во унапредувањето на правосудниот систем, во јуни 2013 година се најде на тапет на јавноста, откако пратеникот на ДПА во Собранието, Беким Фазлиу рече дека за време на полициска акција во ноќниот клуб „Шери“ во Градскиот парк, кај Беџети бил најден пиштол и дрога.

Тогашниот министер за правда ги демантираше ваквите тврдења, но случајот остана нерасчистен и без епилог.


Заев: Министерот за правда Џафери не се произнесе за законитоста на еврообврзницата


Скопје, 19 јули, 2016 - 14:59 (META) 

„Никакви нови информации, разјаснувања или правни мислења не се дадени во врска со можната незаконитост на издавањето на еврообврзницата. На инвеститорите не им било овозможено да постават никакви прашања до владиниот тим“, пишува лидерот на опозицијата, Зоран Заев, во соопштението до светските медиуми и банки во врска со продолжувањето на, според него, незаконската постапка за издавање на еврообврзницата.

Според Заев, министерот Валдет Џафери е единствената личност што требаше да одговори на повикот на странските инвеститори за оценување на законитоста на еврообврзницата.

– Обидот на Пешевски да го протурка ова сериозно прашање е не само очаен, туку и невнимателен и неодговорен обид. Не можејќи да обезбеди легитимна институционална потврда за издавањето на еврообврзницата и да не им даде на потенцијалните инвеститори можност да бараат појаснување на ситуацијата преку прашања, Пешевски само успеа да влее доплнителен сомнеж и забуна во правната издржаност на издавањето на обврзницата – вели Заев во писмото.

Лидерот на опозицијата потсетува дека банките гаранти претходно соопштија дека ќе бараат изјаснување од Министерството за правда, но министерот Џафери не се изјасни по ова прашање.

Заев истакнува дека „вицепремиерот Пешевски и самиот е фатен во корупциски и во криминални скандали во Македонија, разоткриени со објавувањето на стотиците прислушувани разговори минатата година.“

– Во краткиот повик од околу седум минути, вицепремиерот, според информациите, се обидел да ги убеди потенцијалните инвеститори за легалноста на издавањето на обврзницата, давајќи оптимистички проценки за Република Македонија и за нејзините програми со ММФ, Светска Банка и со ЕБРД – вели Заев во дописот.

Во прилог на писмото на СДСМ до странските медиуми и банки се испратени и извештајот на Прибе, ноемврискиот извештај на Европската Унија за земјава и извештајот на Светската банка за јавните трошоци на земјава од 2015 година.

По одложувањето пред пет дена, Македонија денеска повторно ја издаде еврообврзницата од 650 милиони евра.