Прифатено обвинението за „Титаник 2“, на обвинителна клупа Мијалков и Тачи


Скопје, 7 декември, 2017 - 10:04 (META) 

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“, во врска со изборни нерегуларности.

Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, членот на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, како и поранешните членови на ДИК, Бедредин Ибраими и Анета Стефановска и Влатко Сајковски.

Советот не го прифатил предлогот за злоупотреба на службената положба да одговараат и петте судии од Управниот суд. Претходно судскиот совет им го одзеде имунитетот на управните судии Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, кој ги штитеше од кривична одговорност.

Предметот „Титаник 2“ се однесува на местење резултати на локалните избори во 2013 година. Според „бомбите“ што ги објави опозицијата, Мијалков и Тачи се договарале за гласање во однос на поднесени приговори до ДИК.

Апелацискиот суд одлучи прислушуваните разговори да бидат употребени како докази во постапката.


Апелација одлучи две „бомби“ да бидат доказ за случајот „Титаник 2“


Скопје, 22 ноември, 2017 - 11:50 (META) 

Апелацискиот суд денеска соопшти дека две снимки од преслушуваните разговори кои беа јавно објавени ќе бидат доказ за предметот „Титаник 2“, во кој обвинети се лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранечните членови на ДИК, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски, актуелниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и петте судии на Управниот суд: Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Аранѓелова, Газмент Фејзули и Анета Џигерова.

Судиите од Апелацискиот суд по вчерашната седница одлучија да бидат прифатени како доказ двете снимки, од кои на едната се слуша како Мијалков и Тачи се договараат за гласање по однос на приговори на изборите во ДИК.

На вчерашната седница на Апелацискиот суд присуствуваа специјалните обвинители Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, но не и одбраната на обвинетите, која не се појави на јавната седница.

Следната недела Апелацискиот суд ќе одлучува дали бомбите ќе бидат доказен материјал за случаите „Титаник“ и „Тортура“.


Апелација денеска ќе ја соопшти одлуката дали „бомбите“ за „Титаник 2“ ќе станат докази


Скопје, 22 ноември, 2017 - 10:30 (META) 

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да ја соопшти одлуката дали „бомбите“ ќе се користат како докази во предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изборни нерегуларности „Титаник 2“.

На јавна седница во скопскиот Апелациски суд, СЈО ги изнесуваше своите аргументи зошто снимките од прислушуваните разговори треба да бидат вклучени како докази во „Титаник 2“.

Станува збор за две снимки од разговори, од кои во едниот, кој се водел меѓу поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, и Мендух Тачи, се слуша како тие се договараат за гласање по однос на приговори на изборите во ДИК.

Одбраната на обвинетите и обвинетите Мијалков, Тачи, како и поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, сегашниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и петтемина судии од Управниот суд, не дојдоа на вчерашната јавна седница.


Потребна е соработка и консензус, им порача Хан на лидерите на албанските партии


Скопје, 26 јуни, 2017 - 20:50 (META) 

Интегративните процеси, соработката меѓу партиите и неопходноста од консензус околу реформските процеси биле во фокусот на средбите на лидерите на албанските парламентарни партии – Али Ахмети (ДУИ), Билал Касами (Беса), Мендух Тачи (ДПА) и Зијадин Села (Алијанса за Албанците) со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, средбата со Хан ја оцени како многу важна и нагласи дека на неа го уверил еврокомесарот дека ДУИ стои цврсто зад сите договори што партијата ги постигнала и ги потпишала.

– Го уверив Хан дека ДУИ ќе опстои на сите договори што ги постигнала за коалиција и дека ќе ги преземеме сите чекори што се потребни за да бидеме што поблиску до реализацијата на сите прашања што нè доближуваат до Европската Унија – рече Ахмети.

Членовите на тимот на Хан на „Твитер“ соопштија дека Хан и лидерот на ДПА, Мендух Тачи, имале добра средба, на која било разговарано за претстојните предизвици за постигнување напредок на патот кон Европската Унија. Тачи не даде изјава по средбата со Хан и најави дека за неа ќе ги информира преку соопштение.

На средбата со Касами било дискутирано за меѓупартиската соработка, реформскиот процес, потребата за национален консензус и за улогата на опозицијата.

Лидерот на Беса ја оцени средбата со Хан како добра, додавајќи оти се надеваат дека оваа Влада ќе биде навистина реформска иако „досегашните чекори не ја потврдуваат таа определба“.

– Ги дадовме нашите забелешки дека би сакале оваа влада навистина да биде реформска и Движењето Беса ќе ги поддржи понатаму сите процеси Македонија да се врати на нејзиниот евроинтеграциски пат – рече Касами.

Последна на агендата на Хан беше средбата со лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села.

Хан на „Твитер“ ги оцени како драгоцени средбите со политичките лидери, додавајќи дека со сите соговорници ја нагласил потребата од конструктивна соработка и од национален консензус за реформите во интерес на граѓаните.


Заев ја поканил ДПА да се вклучи во процесот на реформите


Скопје, 19 јуни, 2017 - 16:39 (META) 

На денешната средба што премиерот Зоран Заев ја имал со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, тој упатил покана партијата да се вклучи во процесот на реформи што ѝ претстојат на Македонија, информираше Владата на Република Македонија.

„Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, се согласија дека сè што е интерес на граѓаните на Република Македонија заслужува поддршка од опозициската партија. Во таа насока претседателот на ДПА, Мендух Тачи, најави дека партијата ќе биде конструктивна опозиција, која ќе ги поддржува интересите на граѓаните и реформските процеси, кои значат придвиживање во евроатланските интеграции, но во исто време ќе биде гласна во своите ставови и критики на политиките за кои партијата ќе смета дека не се спроведуваат соодветно“, стои во соопштението од Владата.


Тачи до Жбогар: Дијалогот да продолжи со посредство на меѓународната заедница


Скопје, 6 јуни, 2017 - 17:31 (META) 

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска разговарале за актуелната политичка ситуација, како и за неопходните реформи што Македонија мора да ги спроведе на патот кон евроатланските интеграции, соопштија денеска од ДПА.

„Тачи го информираше амбасадорот на ЕУ за ставовите на ДПА околу политичката ситуација во земјата, како и за погледите на ДПА за решавање на внатрешните проблеми и за деблокирањето на интеграциските процеси, истакнувајќи дека единствен начин за напредок во решавањето на овие прашања е продолжувањето на политичкиот дијалог со посредство на меѓународната заедница“, се вели во соопштението.

Од партијата наведуваат дека нивниот лидер му соопштил на Жбогар дека новоизбраната влада треба сериозно да се посвети на своите ветувања во врска со системските реформи и со интеграциските процеси.

Соговорниците се согласија дека продолжувањето на политичкиот дијалог е од особено значење, особено за земјите аспиранти за членство во НАТО и во ЕУ.


Хојт Ји денеска на средби со претставници на албанските политички партии


Скопје, 30 април, 2017 - 17:26 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигна во Скопје каде што веќе одржа средби со лидерите на албанските политички партии.

Ји во резиденцијата на заменик-амбасадорот на американската амбасада, која се наоѓа во скопската населба Бардовци, прво се сретна Весел Мемеди од Алијансата за Албанците, потоа средба имаше со Билал Касами од Беса, па со Али Ахмети, Артан Груби и со Теута Арифи од ДУИ. Во моментов трае средбата на Ји со Мендух Тачи од ДПА.

Утре претпладне Ји треба да има средба со Талат Џафери, новизибраниот претседател на Собранието, кој во четвртокот беше избран од парламентарното мнозинство, по што група граѓани насилно влегоа во Собранието и повредија неколку пратеници.

Освен со Џафери, Ји ќе се сретне и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има поради презафатеност на претседателот. Сепак, по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани за да може да се одржи евентуална лидерска средба, која тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Американскиот висок функционер утре треба да се сретне и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и со претставници на граѓанското општество и на дипломатската заедница.


Тачи останува претседател на ДПА до локалните избори


Тетово, 11 февруари, 2017 - 20:08 (META) 

Централното собрание на ДПА одлучи Мендух Тачи и понатаму да ја води партијата. По шестчасовната дискусија денеска највисокото партиско тело со мнозинство гласови, реши вонредниот конгрес на кој ќе се избира идниот претседател и други партиски тела, да се одржи по завршувањето на локалните избори.

Тачи изјави дека партијата сметала дека е неопходно да се донесе ваква одлука, бидејќи „не е паметно“ пред локални избори да се избираат највисоките функционери на ДПА.

– Имам многу волја да се борам со противници, ама не со ДПА кои се моите луѓе. Контекстот временски е таков, што не ми овозможува многу простор, се наоѓаме на праг на локалните избори. Морално не сакам да изиграм како некои други лидери. Ако изберевме друг претседател на ДПА, имавме голема можност да се соочиме со слаб резултат на локалните избори и тоа да се интерпретираше како евтин политички трик од моја страна. Затоа јас прифатив да ја вода партијата на овие локални избори и убеден сум дека ќе имаме многу подобар резултат – изјави Тачи.

Тој додаде дека Централното собрание го овластило да почне разговори со политичките чинители за состав на нова влада.

– Првиот состанок ќе го барам со Иванов и ќе барам од него да ми даде мандат за следна влада. Гледам дека се смеете, но и јас се смеам кога друг некој бара мандат. Иванов 99 отсто нема да ми го даде мандатот, сигурно ќе ми рече да соберам 61 потпис и потоа ќе се обидам да соберам како што другите се обидоа – рече Тачи

Тој, одговарајќи на новинарско прашање рече дека е подготвен да разговара и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада.

– Кризата е голема и таа се влошува, затоа треба да се седне и со сите да се разговара, бројките не се проблем – додаде Тачи.

Поради лошите изборни резултати, лидерот на ДПА Мендух Тачи си поднесе оставка од функцијата претседател на партијата.


ДПА утре ќе расправа за изборните резултати и за вонредниот конгрес на партијата


Тетово, 10 февруари, 2017 - 17:42 (META) 

Централното собрание на Демократската партија на Албанците (ДПА) утре во проширен состав ќе се состане во салата на Општина Тетово. Официјално од партијата не соопштуваат кои се точките за кои ќе расправа највисокото тело на партијата.

Според извори од ДПА, Централното собрание на утрешниот состанок ќе го разгледува и треба да усвои извештајот од последните вонредни парламентарни избори, одржани на 11 декември.

На собранието ќе се расправа и најверојатно ќе се закаже терминот за вонредниот конгрес на ДПА, на кој партијата треба да избере нов претседател, откако лидерот Мендух Тачи си поднесе оставка по лошиот резултата на предвремените парламентарни избори на 11 декември, на кои ДПА освои само две пратенички места.


Касами и Села ќе му дадат потписи на Заев за мандат, Ахмети тактизира и чека материјали


Скопје, 9 февруари, 2017 - 20:52 (META) 

Еврокомесарот за проширување и добросеседска политика, Јоханес Хан, ги заврши средбите со лидерите на политичките партии што имаат мандати во Собранието, Беса, Алијанса за Албанците, ДПА и ДУИ, на кои било разговарано за ставовите на партиите околу формирањето на новата влада.

Потпретседателот на Беса, Африм Гаши, по средбата изјави дека тие се подготвени да ги додат потписите на петте пратеници за да може лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да го добие од претседателот на држвата, Ѓорге Иванов, мандатот за составување влада.

– Но, ако дојде до формирање влада, Беса ќе преговара и дополнително ќе одлучи дали ќе биде дел од таа влада или не – рече Гаши, додавајќи дека со еврокомесарот Хан разговарале за тоа како побргу Македонија да излезе од двегодишната криза, а Хан на средбата порачал дека нема да се меша во одлуките на партиите.

Со сличен став, по средбата со Хан излезе и лидерот на коалицијата Алијанса за Албанците, Зијадин Села, кој рече дека, исто така, се подготвени да ги дадат потписите на Заев за да добие мандат за формирање на влада, но дека таа не може да се формира сè додека не се прифати платформата на албанските партии и додека Специјалното јавно обвинителство не стане уставна категорија.

– Без прифаќање на платформата и на двојазничноста нема да дадеме поддршка никому – рече Села.

Тој истакна дека ставовите на Европската Унија се исти како и претходно, односно дека Брисел бара што поскоро формирање на политичка влада и стабилност за да може Македонија да продолжи на патот кон ЕУ.

– Предвремени избори не се решение бидејќи ќе ја комплицираат ситуацијата – истакна Села.

Лидерот на ДПА во оставка, Мендух Тачи, по средбата со Хан изјави дека тој и партијата остануваат во опозиција и нагласи дека „ ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ имаат договор“ и дека „само купуваат време и нè малтретираат“. Тој рече дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети, побарал поддршка на таа влада од Алијансата за Албанците, а, наводно, договорено било и претседател на Собранието да биде Албанец.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со Хан изјави дека чекаат писмени материјали од СДСM за да свикаат средба на централното претседателство и да одлучат за понатамошните чекори.

– Константно разговарам со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, а конечната одлука ќе ја донесе централното претседателство откако СДСМ ќе достави писмено дали ги прифаќа барањата од платформата. Без да имаме писмени материјали, нема да има потписи од ДУИ. Прво треба да се види што ќе ни достават – рече Ахмети, додавајќи дека е нормално да разговара со Никола Греувски, бидејќи биле коалициони партнери десет години.

Во врска со платформата на албанските партии тој истакна дека неа медиумите погрешно ја толкувале и дека тоа било само изјава на албанските партии во која немало план за голема Албанија или некакви други промени.

Еврокомесарот треба да се сретне уште со лидерите на двете најголеми партии од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев.