Џафери се сретна со европратениците Вајгл и Кукан


Скопје, 26 февруари, 2018 - 13:00 (META) 

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со пратениците на Европскиот парламент, Иво Вајгл и Едуард Кукан, кои се наоѓаат во посета на Република Македонија во рамките на Конференцијата на парламентарните Комисии за европски прашања и интеграции на државите опфатени во процесот за стабилизација и асоцијација од Југоисточна Европа – КОСАП, што се одржува во Собранието на Република Македонија.

Претседателот Џафери ги информирал европратениците за тековните активности на Собранието на Република Македонија и за последните случувања во земјата на политички план.

„Европратениците изразија задоволство од постигнатите резултати и стабилизацијата на работата на законодавниот дом. Исто така, изразија подготвеност да ги поддржат сите активности кои би ја подобриле соработката на парламентарното мнозинство и опозицијата, со цел да се заокружат реформските процеси и земјата да се движи во позитивна насока на патот кон пристапување во Европската Унија“, информираат од кабинетот на Џафери.

Вајгл и Кукан ги потврдиле заложбите на Европскиот парламент да се зајакне соработката со Собранието во насока на поддршка на евроинтегративните процеси на земјата и реализацијата на реформските процеси, неопходни за добивање на позитивен извештај за напредокот на Република Македонија и за отпочнување на преговори за полноправно членство во европското семејство.


Кукан: Ратификацијата на Договорот со Бугарија е позитивен чекор напред


Брисел, 16 јануари, 2018 - 10:32 (META) 

Европратеникот Едвард Кукан денеска ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија оценувајќи ја како позитивен чекор напред во регионалната соработка.

„Добри вести од македонското Собрание каде е ратификуван Договорот за пријателство со Бугарија. Позитивен чекор напред, кој се надевам дополнително ќе ја зајакне регионалната соработка“, напиша Кукан на „Твитер“.

Инаку, Кукан е дел од европратеничката тројка, заедно со Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, која беше посредник во постигнувањето на Договорот од Пржино во 2015 година.

Кукан во Европскиот парламент е член од групата на Европската народна партија (ЕПП), која е сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ.

Вчера ратификувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, го поздрави и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан.


Груби – Кукан: Посветени сме на реализација на очекувањата на Брисел, очекуваме поддршка


Брисел, 6 декември, 2017 - 19:32 (META) 

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, денеска во Брисел се сретнал и со европратеникот Едвард Кукан. Двајцата соговорници зборувале за актуелните случувања во земјата, владината коалиција, реформите и за интеграциските процеси.

„За да се олесни интегративниот процес, ние како парламентарно мнозинство, целосно сме посветени на тоа за да ги реализираме сите очекувања од Брисел и очекуваме иста посветеност од нашите пријатели во Брисел“, изјавил Груби.

Кукан ветил поддршка во напредокот на интегративните процеси во Европската Унија и добивање на датум за почеток на преговорите.

Груби денеска се сретна и со европратеникот Кнут Фленкештајн.


Постои нова динамика во земјата на нејзниот пат кон ЕУ, оценија Вајгл, Кукан и Фленкештајн


Скопје, 1 септември, 2017 - 15:27 (META) 

Европратениците Кнут Флекештајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, вчера и денеска имаа средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со лидерите на политичките партии и со координаторите на пратеничките групи, со кои разговараа за актуелните случувања во земјата и за зајакнување на политичкиот дијалог во Собранието.

Тројцата европратеници, како што се наведува во заедничката изјава, со македонските политичари и функционери, разговарале за реформската агенда неопходна за членство на земјата во ЕУ и за ефикасното институционално функционирање на Собранието.

„Разговаравме за предизвиците во Собранието во актуелната политичка клима и се согласивме дека политичкиот дијалог е суштински за напредок во однос на итните реформи и за подобрување на парламентарната култура и атмосфера во парламентот“, велат европратениците.

Тие наведуваат дека нивните соговорници ја поздравиле посветеноста на Европскиот парламент и неговите предлози за поддршка на дијалогот и за потрага по компромиси, што е карактеристично за сите ефективни и модерни парламентарни институции.

„Разговаравме како да го продолжиме политичкиот дијалог во парламентот и како да го поддржиме градењето на капацитетите за вработените и за пратениците, вклучувајќи ја и техничката експертиза поддржана од Европската комисија“, се вели во изјавата и се додава дека во соработка со еврокомесарот Јоханес Хан, секогаш ја покажувале својата солидарност да работат со Собранието, поддржувајќи ја евроинтеграцијата на земјата.

Тројцата европратеници наведуваат дека забележале нова динамика во земјата, како и интерес од Џафери и од лидерите на политичките партии да се вклучат во дијалог за прашања од стратешка важност за државата и за нејзините граѓани, вклучувајќи ги и реформите потребни за земјата да напредува на патот кон европската интеграција.

„Пред локалните избори, ние исто така ги охрабруваме сите политички претставници и институции да дејствуваат одговорно и да гарантираат дека сите граѓани ќе имаат право слободно да го остварат своето демократско право“, велат Вајгл, Кукан и Фленкештајн.


Ахмети: ДУИ останува посветена на реформите и на решавање на споровите со соседите


Скопје, 1 септември, 2017 - 15:24 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл.

– Храбро ќе бараме и ќе работиме во правец на споменатите реформи, не само во судството, туку и на други полиња и ќе бидеме бескомпромисни во борбата против коруцијата и организираниот криминал, како вредности кои не само што ги бара ЕУ, туку како вредности кои нè облагородуваат и нè засилуваат нас како држава. Ова останува наша определба и како што вам ви го кажувам ова, им го кажав и на европратениците, за тоа да го пренесат во структурите на Европа – рече Ахмети.

Тој додаде дека им се заблагодарил на Вајгл и на Кукан за досегашната помош и за идните ангажмани во правец на интеграцијата на Македонија во Европската Унија и засилувањето на реформскиот процес, особено во сферата на владеењето на правото.


Планот „3-6-9“ се спроведува забрзано, ѝ соопштил Заев на бриселската тројка


Скопје, 1 септември, 2017 - 14:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн разговарал за актуелната политичка состојба во Република Македонија во пресрет на локалните избори, спроведувањето на зацртаниот реформски процес, како и за надворешната политика и за евроатлантските процеси.

На сребата Заев ги информирал дека спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“ е инклузивен процес што се одвива со засилено темпо и дека во неговата реализација целосно се вклучени сите министерства. Во однос на меѓународната политика, тој нагласил дека изминатиот период е особено позитивен во поглед на меѓународната политика и унапредувањето на односите на Република Македонија и на соседите.

– Преку Договорот за добрососедство со Република Бугарија и со соработката со сите други соседи, докажавме дека можеме сами да ги решаваме отворените прашања во заемна корист, без притоа да чекаме помош од посредници во процесот на договарање – рекол Заев.

Во пресрет на локалните избори, актуелниот премиер истакнал дека очекува победа на СДСМ и на коалицијата на фер и веродостојни локални избори, чијшто исход во голема мера ќе го одреди правецот по кој во иднина ќе се движи Република Македонија.

– Верувам дека по парламентарните избори и локалните избори ќе ја докажат потребата од мултиетничкиот карактер на партиите. Локалните избори, на кои очекуваме победа, ќе ги докажат придобивките од концептот на едно општество во кое силно веруваме -рече Заев.


Џафери со европратеничката тројка: Политичкиот дијалог во Собранието мора да се унапредува


Скопје, 31 август, 2017 - 17:53 (META) 

Претседателот на Собранието на Република Македонијa, Талат Џафери, денеска во Скопје имал средба со европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, на која ги информирал за актуелната политичка состојба во земјава, активностите на Собранието и за реформските активности што ќе се преземат на планот на европската и на евроатлантската интеграција на Македонија.

Џафери, како што соопштија од Собранието, укажал на зголемената активност на Собранието на меѓународен план и ја нагласил важноста од негување и градење добрососедски односи, за што го посочил потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Бугарија и средбата со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, кој денеска е во посета на земјава.

Европратеникот Иво Вајгл и неговите колеги ја понудиле својата помош и поддршка за „креирање атмосфера за компромис меѓу различните парламентарни политички партии за полесно надминување на проблемите во транзициониот период“.

Џафери и тројцата европратеници се согласиле дека политичкиот дијалог мора постојано да се унапредува за непречено функционирање на Собранието.


Манчевски во Брисел: Ќе продолжат демократските процеси во Македонија


Брисел, 5 мај, 2017 - 15:21 (META) 

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Дамјан Манчевски, при вчерашната посета на Европскиот парламент, присуствувал на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот парламент, на кој биле и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и амбасадорот на Македонија во ЕУ, Андреј Лепавцов.

„На состанокот, еврокомесарот Хан ги оцени случувањата во Собранието на Република Македонија минатиот четврток, како незамислив акт на насилство и побара да се најдат извршителите и да изведат пред лицето на правдата. Еврокомесарот Хан го поздрави изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и истакна дека следен чекор е избор на реформска влада, која ќе биде ориентирана кон исполнување на реформските приоритети, што ќе создаде услови за отворање на пристапните преговори на Македонија за членство во ЕУ“, соопштува СДСМ.

Манчевски имал и одвоени средби со европратениците Кнут Флекенштајн, Едвард Кукан, Иво Вајгл, Виктор Боштинару, Јенс Нилсон, Тонино Пицула, како и со европратеникот и претседател на Партијата на европски социјалисти, Сергеј Станишев.

„Сите го осудија насилството врз новинарите и врз пратениците во Собранието, го поздравија изборот на новиот претседател на Собранието на Македонија и изразија поддршка на продолжувањето на демократските процеси и формирање на новата реформска влада, како и силните заложби на мнозинството кон евроатлантските интеграции“, соопштува СДСМ.


Вајгл, Кукан и Флекенштајн: Очекуваме влада за две недели, одложувањето ќе има последици


Брисел, 2 мај, 2017 - 17:33 (META) 

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, кои беа посредници во постигнувањето на Договорот од Пржино во јули 2015 година, денеска во заедничка изјава повторно го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да ја почитува волјата на парламентарното мнозинство и побараа тие што имаат политичка и криминална одговорност за насилствата да сносат соодветни последици.

„Официјалната истрага треба ефикасно да ги идентификува и да ги гони извршителите на овие неприфатливи криминални напади. Политичката одговорност исто така треба да се утврди и да има соодветни последици за да се спречат вакви недемократски активности“, се вели во изјавата.

Тројцата европратеници го поздравуваат изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието, изразувајќи поддршка и очекување дека новиот спикер целосно и веднаш ќе ги преземе своите одговорности во интерес на земјата и на сите граѓани.

„Како што разбравме, новиот спикер ќе го информира претседателот Иванов дека парламентот бара од него да ја преиспита својата позиција и да прифати дека на лидерот на мнозинството треба да му биде овозможено да формира влада без понатамошно одложување. Очекуваме ова да доведе до назначување нов премиер во наредните две недели. Го повикуваме претседателот Иванов да ја почитува волјата на парламентот и да престане со опструкциите на демократските процеси и желбата на граѓаните на земјата за крај на кризата“, стои во изјавата на европратеничката тројка.

Тие во заедничката изјава нагласуваат дека „понатамошните одложувања на формирањето на новата влада ќе има неизбежни последици“.

„Ги споделуваме желбите на граѓаните на Македонија да го видиме крајот на актуелната криза. Неможноста за формирање влада во следните две недели ќе претставува неуспех за политичките лидери на земјата да ги исполнат желбите на своите граѓани. Уште еднаш му препорачуваме на Европскиот парламент гласањето за извештајот за земјата за 2016 година да се одложи во исчекување на развојот на настаните во наредните две недели“, велат европратениците во својата изјава.


Кукан се надева на значителен пресврт во кризата во Македонија и на Балканот


Брисел, 21 април, 2017 - 10:09 (META) 

Европратеникот Едвард Кукан, известувач во сенка за Македонија во Европскиот парламент, во интервју за „Еуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) вели дека во наредните месеци очекува значителен пресврт во политичките случувања во Македонија и во другите балкански земји зафатени од „трендот“ на блокада и на бојкот на клучните институции.

– Ние се соочуваме со сериозна политичка криза во Македонија и во Албанија. Во другите земји во регионот, на пример, Црна Гора и Косово, се борат со бојкот на парламентите. Се чини дека ова е регионален тренд, кој е контрапродуктивен за демократскиот развој во земјите кои европскиот праг. Се надевам дека во следните месеци ќе видиме значителен пресврт во овој тренд. Сепак, тоа е првиот и најфундаментален Копенхашки критериум – вели Кукан.

Кукан во интервјуто зборува за перспективата на Европската Унија, политиката на проширување и за состојбите во земјите од Западен Балкан – кандидати за членство во Европската Унија.