fbpx
Таг: Едвард Кукан

таг: Едвард Кукан

Кукан: Пред да се објави договорот, политичарите да ја подготват јавноста

Европратеникот Едвард Кукан смета дека политичарите треба прво да ја подготват јавноста пред да го објават договорот за името во кој најтешкиот дел не е името само по себе. -Мислам дека ја научија лекцијата последниот пат со предлогот Илинденска Македонија - смета Кукан и додава дека според него не е најважно името туку Уставот, јазикот, културата. Кукан вели дека од лидерот...

Џафери се сретна со европратениците Вајгл и Кукан

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со пратениците на Европскиот парламент, Иво Вајгл и Едуард Кукан, кои се наоѓаат во посета на Република Македонија во рамките на Конференцијата на парламентарните Комисии за европски прашања и интеграции на државите опфатени во процесот за стабилизација и асоцијација од Југоисточна Европа – КОСАП, што се одржува во Собранието на Република...

Кукан: Ратификацијата на Договорот со Бугарија е позитивен чекор напред

Европратеникот Едвард Кукан денеска ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија оценувајќи ја како позитивен чекор напред во регионалната соработка. „Добри вести од македонското Собрание каде е ратификуван Договорот за пријателство со Бугарија. Позитивен чекор напред, кој се надевам дополнително ќе ја зајакне регионалната соработка“, напиша Кукан на „Твитер“. https://twitter.com/EduardKukan/status/953193239284199426 Инаку, Кукан е дел од европратеничката тројка, заедно со Иво...

Груби – Кукан: Посветени сме на реализација на очекувањата на Брисел, очекуваме поддршка

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, денеска во Брисел се сретнал и со европратеникот Едвард Кукан. Двајцата соговорници зборувале за актуелните случувања во земјата, владината коалиција, реформите и за интеграциските процеси. „За да се олесни интегративниот процес, ние како парламентарно мнозинство, целосно сме посветени на тоа за да ги реализираме сите очекувања од Брисел и очекуваме...

Постои нова динамика во земјата на нејзниот пат кон ЕУ, оценија Вајгл, Кукан и Фленкештајн

Европратениците Кнут Флекештајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, вчера и денеска имаа средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со лидерите на политичките партии и со координаторите на пратеничките групи, со кои разговараа за актуелните случувања во земјата и за зајакнување на политичкиот дијалог во Собранието. Тројцата европратеници, како што се наведува во заедничката изјава, со македонските политичари и функционери,...

Ахмети: ДУИ останува посветена на реформите и на решавање на споровите со соседите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл. – Храбро ќе бараме и ќе работиме во правец на споменатите реформи, не само во судството,...

Планот „3-6-9“ се спроведува забрзано, ѝ соопштил Заев на бриселската тројка

Премиерот Зоран Заев денеска со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн разговарал за актуелната политичка состојба во Република Македонија во пресрет на локалните избори, спроведувањето на зацртаниот реформски процес, како и за надворешната политика и за евроатлантските процеси. На сребата Заев ги информирал дека спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“ е инклузивен процес што се одвива со засилено...

Џафери со европратеничката тројка: Политичкиот дијалог во Собранието мора да се унапредува

Претседателот на Собранието на Република Македонијa, Талат Џафери, денеска во Скопје имал средба со европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, на која ги информирал за актуелната политичка состојба во земјава, активностите на Собранието и за реформските активности што ќе се преземат на планот на европската и на евроатлантската интеграција на Македонија. Џафери, како што соопштија од Собранието, укажал...

Манчевски во Брисел: Ќе продолжат демократските процеси во Македонија

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Дамјан Манчевски, при вчерашната посета на Европскиот парламент, присуствувал на заедничкиот состанок на пратеници од Европскиот парламент, на кој биле и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и амбасадорот на Македонија во ЕУ, Андреј Лепавцов. „На состанокот, еврокомесарот Хан ги оцени случувањата во Собранието на Република Македонија минатиот четврток, како незамислив...

Вајгл, Кукан и Флекенштајн: Очекуваме влада за две недели, одложувањето ќе има последици

Европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, кои беа посредници во постигнувањето на Договорот од Пржино во јули 2015 година, денеска во заедничка изјава повторно го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да ја почитува волјата на парламентарното мнозинство и побараа тие што имаат политичка и криминална одговорност за насилствата да сносат соодветни последици. „Официјалната истрага треба ефикасно да ги идентификува и...

Кукан се надева на значителен пресврт во кризата во Македонија и на Балканот

Европратеникот Едвард Кукан, известувач во сенка за Македонија во Европскиот парламент, во интервју за „Еуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) вели дека во наредните месеци очекува значителен пресврт во политичките случувања во Македонија и во другите балкански земји зафатени од „трендот“ на блокада и на бојкот на клучните институции. - Ние се соочуваме со сериозна политичка криза во Македонија и...

ЕП: Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, кризата ја оддалечува од ЕУ

На пленарната седница на која се разгледуваше извештајот што известувачот Иво Вајгл го подготви за напредокот на Македонија во 2016 година, Европскиот парламент синоќа изрази загриженост поради политичката состојба во Македонија. Европарламентарците оценија дека ситуацијата во Македонија е многу сериозна и оти со продлабочувањето на политичката криза се загрозува европската перспектива на земјата. Тие побараа да се деблокираат процесите за конституирање...

Вајгл, Кукан и Флекенштајн: Нема оправдување за тактиките на одолговлекување

Не гледаме никакво оправдување за одолговлекувачките тактики што се користат во Собранието за одложување на изборот на нов спикер и за формирање влада, стои во заедничкото изјава на тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, по средбата со шефот на македонската дипломатија во заминување, Никола Попоски, во Стразбур. Попладнево Европскиот парламент на пленарна седница треба да расправа за...

Кукан: Бојкотот на парламентот стана омилен спорт на Балканот

Бојкотот на парламентот се претвори во спорт во Балканскиот регион, но политичката дебата во земјите треба да се води во парламентот, изјави европратеникот Едвард Кукан, за време на вчерашната дебата во Европскиот парламент, насловена „Криза на демократијата на Западен Балкан“. Кукан, говорејќи за политичката ситуација во Македонија, Албанија, Црна Гора и во Косово, рече дека никој во ЕУ не го...

Флекенштајн: ВМРО не сака да се тргне, а ЕУ и ЕПП не ја поддржуваат таквата политика

Европратеникот и известувач за Македонија на Европскиот парламент, Кнут Флекенштајн, изјави дека е разочаран од случувањата во македонската држава и порача дека Европската Унија треба демократски да помогне во решавање на македонската политичката криза, јавува државната агенција МИА. – Да, разочаран сум многу во однос на тоа како да се излезе од оваа состојба. Одговорот е да пробаме со демократијата....

Касами: Хан даде поддршка за опцијата за формирање влада

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, даваат поддршка за излез од кризата и бараат да гледаме повеќе кон иднината на државата отколку за личниот интерес, изјави лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, по средбата со бриселската четворка. - Денеска имавме уште една посета на еврокомесарот Јоханес Хан...

Доаѓаат Хан и бриселската тројка, никој не ја потврдува средбата со Иванов

Еврокомесарот за проширување и за добрососедство, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, попладнево пристигнува во неколкучасовна посета на Македонија во обид да помогне да се најде решение за политичката криза во земјава. Хан и тројцата европратеници, како што вчера соопшти портпаролката Маја Коцијанчич, ќе се сретнат со политичките лидери. Засега, ниту од Европската...

Хан и тројцата европратеници во вторник доаѓаат во Македонија, потврди Коцијанчич

Еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, во вторник ќе допатува во Скопје, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, потврди денеска портпаролката на Евопската комисија, Маја Коцијанчич. - Како што можете да видите на агендата, комесарот Хан во вторник, на 21 март, ќе патува во Скопје, заедно со тројцата европратеници кои добро ги...

Кој побара Иванов да ја повлече одлуката, а кој го поддржа?

Генералниот секретар на ОБСЕ, двајца еврокомесари, министри на земји членки на ЕУ, амбасадорот на САД во Македонија, министерката за надворешни работи на Канада и заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања досега побараа македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, да ја преиспита својата одлука да не го додели мандатот на СДСМ, кој обезбеди 67 пратенички потписи, односно мнозинство...

Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија. - Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...