Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!


Тирана, 3 февруари, 2017 - 10:33 (META) 

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија.

„Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината. Во регионите Голо Брдо, Преспа, Гора, како и на цела територија на Република Албанија, ниту имало ниту има Бугари. Tака било и така и ќе остане“, се вели во соопштението.

Тие ги осудија и активностите на бугарската држава, во обидите, како што велат, за фалсификат на историјата.

„Бугарија, продавајќи бугарски пасоши на етничките Македонци, се обидува да „произведе“ Бугари во Албанија, кои ги нема. Бараме од албанската, но и од македонската влада, да го осудат овој чин на бугарските претставници во Европскиот парламент и да побараат Македонците од Албанија да не бидат злоупотребувани за стопирање на патот на Албанија кон интеграциските процеси во ЕУ“, се додава во соопштението.


„Илинден“: Bо областа Голо Брдо ниту имало ниту ќe има Бугари


Тирана, 23 март, 2016 - 15:50 (META) 

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, најостро ја осудува декларацијата на претседателството на патриотската асоцијација „Хазиз Лила“, објавена во весникот „Дибра“, со провокативен „Дали има Бугари во Голо Брдо“?

„Bо областа Голо Брдо и во цела Албанија ниту имало ниту ќe има Бугари. Така било, така и ќе остане“, реагираат од Македонското друштво „Илинден“.

– Крајно недолична и неодговорна е таа декларација и претставува груба навреда на достоинството на македонското национално малциство во Република Албанија. Поради недоличната изјава на претседателството на патриотска асоцијација „Хазиз Лила“, бараме безусловно да се извинат пред македонско национално малциство – се вели во денешното соопштене на Македонско друштво „Илинден“.

Од друштвото велат дека не е точно дека Македонци има само во Мала Преспа, а не и во Голо Брдо, Гора и низ цела Албанија. Тоа, според друштвото, е груб фалисфикат на историјата и на вистината.


Судан: Бунтовници киднапираа шест Бугари


Картум, 28 јануари, 2015 - 10:02 (META) 

Шест бугарски државјани се киднапирани во јужниот дел на Судан, откако хеликоптерот на бугарската авиокомпанија која врши летови за Светската програма за храна на Обединетите нации принудно слетал во реонот на суданскиот град Кадугли, соопшти бугарското МНР.

Одговорноста за киднапирањето ја презела групата Суданско народно ослободително движење – Север, која се бори против владините сили во регионот.

Претставници на Светската програма за храна веќе стапиле во контакт со бунтовниците и заедно со бугарското МНР се обидуваат да издејствуваат ослободување на заложниците.


Претседателот на БККС обвинува: Власта ги заплашува Бугарите во Македонија


Софија, 7 декември, 2014 - 16:01 (META) 

Бугарите во Македонија не се слободни граѓанин, тврди претседателот на Бугарски културен клуб – Скопје, Лазар Младенов, во интервју за бугарскиот весник „Труд“.

– Гонењето е придружна компонента на бугарштината. Не може да си Бугарин од Македонија и да си слободен граѓанин – вели Младенов.

Претседателот на БККС, во интервјуто открива дека постојано добива закани по животот.

– Заканите се дел од нашиот живот, почнувајќи од оние за ликвидација по атентатот врз Глигоров, до оние пред неколку дена, дека ме чека затвор – вели Младенов, додавајќи дека нивните активисти, вклучувајќи ја и неговата сопруга, добиле отказ затоа што се чувствуваат како Бугари.

Младенов открива дека за целата ситуација е информиран и известувачот на ЕУ за Македонија, Ричард Ховит, кому ми доставиле обемен извештај за сите регистрирани случаи на малтерирање Бугари во Македонија. Сепак, според претседателот на БККС, голем дел од случаите не се пријавени бидејќи луѓето се плашат од власта.


Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите


Стразбур, 27 ноември, 2014 - 15:53 (META) 

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија.

Имено, според Џамбаски, на 25 ноември 2014 година, претседателот на Бугарскиот културен клуб од Скопје реагирал поради повреда на правата на граѓаните во Струмица и во Кочани, нанесени од полицијата во Македонија.

Од македонското Министерство за внатрешни работи, запрашани за коментар за ова, за новинската агенција „Мета“ велат дека тие „работат во согласност со позитивните законски прописи и постапуваат еднакво со сите граѓани“.

Како што тврди Џамбаски, а пренесува бугарската онлајн-мрежа „Крос“, тие биле испрашувани за дејноста на Бугарскиот културен клуб и за нивните врски со бугарските европратеници.

Оваа акција на македонската полиција може да се одрази и врз текот на годинешните преговори на мешовитиот парламентарен комитет на ЕУ и на Македонија, кој во Стразбур се одржува вчера и денеска. Европратеникот Џамбаски, член на бугарската ВМРО, е дел од оваа делегација.

Во текот на разговорите, европратеникот побарал да се упатат сериозни критики на делегацијата од Скопје и во однос на ова прашање.

Претседателот на Бугарскиот клуб во Скопје, Лазар Младенов, тврди дека нивни активисти биле повикани на таканаречени „пријателски разговори“ во службите за безбедност. Луѓето биле сослушани, главно, за тоа кој влегува во нивните канцеларии во Струмица и дали имаат намера да отворат и други канцеларии. Првиот „разговор“ бил во Струмица, во канцелариите на безбедносните служби, додека во Кочани едно лице било повикано во ресторан, за да се прикаже дека станува збор за неформална средба.

Инаку, македонската делегација ја сочинуваат претседателот на комитетот Кенан Хасипи, а членови се пратениците Артан Груби, Антонио Милошоски, Силвана Бонева, Владимир Ѓорчев и Беким Фазли.