!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Беса нема да учествува во расправата за Законот за јазиците оти била „политички театар“


Скопје, 14 декември, 2017 - 13:53 (META) 

Пратениците на Беса нема да учествуваат на амандманската расправа за Законот за употреба на јазиците бидејќи за нив она што се случува во Собранието е „политички театар“.

– Нема да учествуваме во работата на Комисијата бидејќи сметаме дека ќе продолжи театарот и ние немаме намера да учествуваме во тој театар – изјави денеска пратеникот Фадил Зендели, пред почетокот на седницата на Комисијата за европски прашања.

Опозициската Беса бара да се гласа за нивните два амандмани. Со првиот партијата бара да се смени името на законот и да се вика закон за употреба на албанскиот јазик, а вториот е за целосна употреба на албанскиот јазик во државните институции.

Одговарајќи на новинарско прашање од Беса велат дека не добиле покана за учество во Владата.


Беса побара Законот за јазиците да се преименува во „закон за албанскиот јазик“


Скопје, 13 декември, 2017 - 15:10 (META) 

Претседателот на Комисијата за европски прашања Артан Груби ја прекина расправата за Предлог – законот за употреба на јазиците, бидејќи пратеникот Фадил Зендели од Беса не сакаше да ја напушти говорницата откако Груби не му даде збор.

Беса преку амандман бараше да се промени насловот на законот и наместо „Предлог закон за употреба на јазиците“ бараат да стои „Предлог закон за употреба на албанскиот јазик“.

Министерот за правда Билен Саљији не го прифати овој амандман и рече дека она што Беса го бара со амандманот е лажен патриотизам.

Пратеничката група на Беса со тропање по масите бараше процедурална забелешка, но Груби му даде збор на пратеникот Весел Мемеди.

Фадил Зендели излезе на говорницата и почна на албански јазик да го дава образложението за поднесениот амандман, по што Груби даде пауза на неодредено, додека не се создадат услови за повторно одржување на комисијата.

Груби на почетокот на седницата рече дека 84-те амандмани од ВМРО-ДПМНЕ ќе се разгледуваат на 25 декември за да ѝ даде можност на опозицијата да даде образложение на поднесените амандмани.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и денеска не присуствуваа на работата на седницата на Комисијата.

На прес-конференција Зендели рече дека Беса ќе го поддржи законот за јазиците иако тој не го нуди она што го бараат Албанците. Тој обвини дека Груби го прекршил Деловникот со тоа што не им дал збор на пратениците од Беса.

-Ни беше оневозможено да го образложиме амандманот. Им се даваше збор на други пратеници. Ние со нашата реакција покажавме незадоволство. Беса ќе го поддржи овој предлог закон, но со амандманите сакавме да го подобриме. Не сме задоволни од законот, бидејќи остава отворени многу прашања – рече Зендели кој додаде дека пратениците на Беса нема да учествуваат во комисиската расправа „ако продолжат ваквите сценарија“.


Одложена комисиската седница за законот за јазиците, никој не дојде од Министерство за правда


Скопје, 11 декември, 2017 - 13:20 (META) 

Амандманската расправа за предлог-законот за употреба на јазиците која денеска требаше да почне во собраниската Комисија за европски прашања е одложена, поради, како што соопшти претседателот на Комисијата, Артан Груби, неприсуството на претставници од Министерството за правда.

Како што соопшти Груби, тој добил известување од министерот за правда, Билен Саљији дека е во Летонија, и дека на денешната седница го очекувале заменик-министерот.

– Мора да има претставник на Владата кој ќе се изјасни за 90-те амандмани што се поднесени за Законот – рече Груби, додавајќи дека за продолжението на седницата ќе извести денеска или утре.

Според Деловникот амандманската расправа за предлог-законот треба да трае три дена. Груби тврди дека, роковите, кои веќе течат, се почитуваат.

Тој додаде оти очекува дека на продолжението на седницата ќе дојдат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.


Заврши амандманската расправа, буџетот за 2018 се враќа во Влада, па оди во Собрание


Скопје, 7 декември, 2017 - 16:50 (META) 

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја заврши амандманската расправа по предлог-буџетот за 2018 година. Денеска беше третото продолжение на 12. седница која почна на 27 ноември, а комисиската расправа за предлог-буџетот неколкупати беше закажувана, но и откажувана, за да заврши на осмиот од законски предвидените 10 дена.

Од вкупно 279 амандмани, кои ги поднесоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Беса, усвоени се само шест, од кои четири се на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не учествуваа во комисиската расправа.

Комисијата ги прифати амандманите што се однесуваат на субвенции за печки на пелети, ТИР-зоната во Куманово, изградба на колекторски систем во Неготино, решавање на проблемот со депонијата во Струга, изградба на детски парк во Нерези, Општина Карпош.

Пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, на денешната расправа на комисијата, амандманите на ВМРО-ДПМНЕ ги оцени како апсурдни, бидејќи како што кажа, од 211 колку што поднеле, во 200 бараат пари за изградба на зградата на Македонска филхармонија.

По комисиската расправа за предлог-буџетот за 2018 година, тој се враќа на разгледување во Владата, која треба да се произнесе за прифатените амандмани, а потоа, за предлог-буџетот пратениците ќе дебатираат на пленарна седница.


Комисиската расправа за буџетот закажана за 11 часот, останаа уште 100 амандмани


Скопје, 7 декември, 2017 - 9:15 (META) 

Третото продолжение на 12. седница на Комисијата за финансирање и буџет, на која се води амандманска расправа за предлог-буџет за 2018 година, е закажано за во 11 часот. Останаа уште околу 100 аманмани за кои пратениците треба да расправаат.

Вчера, второто продолжение на седницата заврши околу 21 часот и беа разгледани околу 170 амандмани од вкупно 279, кои се предложени од ВМРО-ДПМНЕ и од Беса.

На расправата, на која не учествуваа пратениците од опозицијата, беа прифатени шест амандмани, четири од ВМРО-ДПМНЕ и два од Беса, додека осум беа повлечени од  пратениците на Беса, кои учествуваа во расправата.

Според пратеникот на СДСМ, Јован Митревски, прифаќањето на амандманите на опозицијата значи дека власта сака да биде конструктивна и да соработува со нив.

– Предложените амандмани ги делиме на добри и на лоши, а не од кого се предложени. Потребно е да се разгледат добрите предлози и за нив да се одвојат пари од предлог-буџетот – рече Митревски.

Комисијата ги прифати амандманите што се однесуваат на субвенции за печки на пелети, ТИР-зоната во Куманово, изградба на колекторски систем во Неготино, решавање на проблемот со депонијата во Струга, изградба на детски парк во Нерези, Општина Карпош.

Васко Ковачевски, кој претседава со Комисијата за финансирање и буџет, во изјава за „Мета“ рече дека амандманската расправа може да заврши и денеска, односно побргу од предвидениот рок од 10 дена, бидејќи законот го дозволува тоа.


Разгледани 170 амандмани за предлог-буџетот, расправата продолжува утре во 11 часот


Скопје, 6 декември, 2017 - 21:01 (META) 

На второто продолжение на 12. седница на Комисијата за финансирање и буџет, кое продолжи и по 18 часот, беа разгледани околу 170 амандмани на предлог-буџетот, од вкупно 279, кои се предложени од ВМРО-ДПМНЕ и од Беса.

На расправата, на која не учествуваа пратениците од опозицијата, беа прифатени шест амандмани, четири од ВМРО-ДПМНЕ и два од Беса, додека осум беа повлечени од пратениците на Беса, кои учествуваа во расправата.

Според пратеникот на СДСМ, Јован Митревски, прифаќањето на амандманите на опозицијата значи дека власта сака да биде конструктивна и да соработува со опозицијата.

– Предложените амандмани ги делиме на добри и на лоши, а не според тоа од кого се предложени. Потребно е да се разгледат добрите предлози и за нив да се одвојат пари од предлог-буџетот – рече Митревски.

Комисијата ги прифати амандманите што се однесуваат на субвенции за печки на пелети, ТИР-зоната во Куманово, изградба на колекторски систем во Неготино, решавање на проблемот со депонијата во Струга, изградба на детски парк во Нерези, Општина Карпош.

Васко Ковачевски, кој претседава со Комисијата за финансирање и буџет, денеска за „Мета“ изјави дека амандманската расправа може да заврши и утре, односно побргу од предвидениот рок од 10 дена, бидејќи законот го дозволува тоа.

Ковачевски го закажа продолжението на седницата за утре во 11 часот.


Комисијата разгледа 80 амандмани за предлог-буџетот, со работа ќе продолжи во 18.30 часот


Скопје, 6 декември, 2017 - 18:16 (META) 

На амандманската расправа за предлог-буџетот за 2018 година во Комисијата за финансирање и буџет, за два часа, беа одбиени 59 амандмани, со што, вкупниот број на одбиени амандмани на денешната расправа до 18 часот е 67.

Комисијата досега прифати шест амандмани на ВМРО-ДПМНЕ и на Беса, кои се однесуваат на субвенции за печки на пелети, ТИР-зоната во Куманово, изградба на колекторски систем во Неготино, решавање на проблемот со депонијата во Струга, изградба на детски парк во Нерези, Општина Карпош. Пратениците на Движењето Беса, за време на расправата во комисијата, повлекоа шест амандмани, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не учествуваат во расправата.

Комисијата за финансирање и буџет расправата по преостанатите 199 амандмани ќе ја продолжи во 18.30 часот.


Прифатени два амандмани на ВМРО-ДПМНЕ на комисиската расправа за буџетот


Скопје, 6 декември, 2017 - 14:45 (META) 

На амандманската расправа за предлог-буџетот за 2018 година, пратениците прифатија два амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, која и денеска не присуствува на расправата, а отфрлени се осум.

Прифатените амандмани се со изменет текст и се однесуваат на субвенции за печки на пелети и за ТИР-зоната во Куманово.

Според пратеникот на СДСМ, Јован Митревски, прифаќањето на овие амандмани на опозицијата значи дека власта сака да биде конструктивна и да соработува со нив.

– Предложените амандмани ги делиме на добри и на лоши, а не од кого се предложени. Потребно е да се разгледат добрите предлози и за нив да се одвојат пари од предлог-буџетот – рече Митревски.

Пратениците треба да расправаат уште за 269 амандмани.

По паузата на комисијата, амандманската расправа ќе продолжи во 15.15 часот.


Ковачевски: Комисијата за буџет може и утре да ја заврши работата


Скопје, 6 декември, 2017 - 13:44 (META) 

Општиот претрес на предлог-буџетот за 2018 година на Комисијата за финансирање и буџет заврши и попладнево продолжува амандманската расправа. Денеска е седмиот ден од комисиската расправа и остануваат уште три дена до законскиот рок од 10 дена, до кога расправата за предлог-буџетот треба да заврши во матичната комисија.

– Ако завршиме побргу со расправата по однос на амандманите, кои се 279, тогаш може да завршиме и побргу од предвидениот рок, 10 работни дена. Во законот се вели „до 10 работни дена“, но не мора да бидат 10. Бидејќи пратениците на опозицијата не присуствуваат на комисиската расправа, амандманите само ќе ги читаме и по нив ќе се произнесува владин претставник. Не можам да предвидам како ќе оди, но можно е да завршиме и утре. И пратениците на Беса имаат поднесено амандмани, а тие се присутни на комисиската расправа – изјави за „Мета“ Васко Ковачевски, кој претседава со Комисијата за финансирање и буџет.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска изјави дека „цврсто верува оти буџетот ќе се донесе“.

– Гледам дека работата на Комисијата се одблокира. За мене е важно што таму има дебата, а лично би бил среќен ако на Комисијата за финансирање и буџет се вклучи и опозицијата – изјави Тевдовски.


Расправата за буџетот продлжува утре – ќе се разгледуваат предложените амандмани


Скопје, 5 декември, 2017 - 18:19 (META) 

Комисијата за финансирање и буџет ја прекина денешната седница и го закажа нејзино продолжение за утре во 11 часот. По една недела пауза, комисијата денеска продолжи да работи без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која засега сè уште нема одлучено дали целосно ќе го напушти Собранието.

Претседателката на Комисијата, Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ, минатата недела на неопределено ја одложи работата на собраниската комисија по приведувањето на 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава, меѓу кои и шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Собранискиот спикер Талат Џафери ја деблокираше работата на комисијата, назначувајќи го Васко Ковачевски од СДСМ за претседавач на ова собраниско тело. Пред почетокот на комисиската седница, новиот претседавач Ковачевски ја повика опозицијата да се врати на расправите за предлог-буџетот за 2018 година.

– Ние како владејачко парламентарно мнозинство сме должни да обезбедиме општа амандманска расправа за буџет. Верувам дека и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на седницата и ќе дадат свој придонес во подготвоката на буџетот, со оглед дека имаат поднесено голем број амандмани. Доколку решат да се вклучат во работата на комисијата, претседателката Лилјана Кузамновска може да продолжи да претседава – рече Ковачевски.

Пратениците од владејачкото мнозинство во своите излагања го фалеа предложениот буџет, но и изразија жалење што претставниците од ВМРО-ДПМНЕ не се присутни за да дебатираат за клучни прашања, како и за да ги бранат амандманите што ги предложиле.

– Очекував дека тука ќе бидат и колегите од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и да ги спротивставиме нашите ставови, затоа што имавме различни гледања за ребалансот на буџетот – изјави Панче Иванов од СДСМ.

Пратеничката Лидија Тасевска од СДСМ рече дека предлог-буџетот за 2018 година ќе обезбеди стабилизација на економијата и граѓаните бргу ќе ги почувствуваат придобивките од него.

– Со предлог-буџетот за 2018 година е предвидена значителна отплата на долговите на домашниот и на странскиот пазар. Сегашната реформска влада мора да обезбеди средства за исплаќање на долгот на поранешната влада – рече Тасевска.

Kомисија утре треба да почне да ги разгледува 279 амандмани поднесени од опозицијата и од Беса. За буџетот исто така ќе се расправа и на законодавно-правната комисија. Предлог-буџетот за 2018 година се очекува да се најде пред пратениците за гласање до 18 декември годинава.