!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Од ВМРО-ДПМНЕ му понудиле на Хан две решенија – малцинска влада или нови избори


Скопје, 21 март, 2017 - 23:36 (META) 

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми, изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на лидерот на партијата, Никола Груевски, со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници  Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн.

Милошоски истакна дека разговарале за ризиците што произлегуваат од можноста некој да се обиде насила да решава национални прашања и оти на Хан му предложиле две решенија за излез од кризата.

„Постојат два начина за надминување на кризата. Првиот е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да се откаже од барањето на албанските партии и платформата која тие ја застапуваат.  Втората опција се нови парламентарни избори како патоказ за идното движење на Македонија – рече Милошоски.

Тој нагласи дека „ВМРО-ДПМНЕ ќе работи во институциите на системот за доброто на Македонија“.


Миноски: СДСМ да се откаже од платформата, па ќе ја поддржиме и нивната економска програма


Скопје, 12 март, 2017 - 17:39 (META) 

„Зоран Заев заедно со неговите пулени во обидот да го дефокусира вниманието од прифаќањето на тиранската платформа, денеска се обидува да ги презентира проектите од т.н. економска програма на СДСМ. Таа, покрај неспособноста на СДСМ за позитивни економски резултати, ќе биде поддржана од ВМРО-ДПМНЕ ако СДСМ се откаже од платформата“, рече на прес-конференција денеска Кирил Миноски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на прес-конференцијата на Драган Тевдоски, претседател на комисијата за економија на СДСМ.

– Економската програма на СДСМ е добро позната за граѓаните на Република Македонија. Познати се времињата на највисока стапка на невработеност во светот од 38 отсто. Познати се времињата на криминалната приватизација во која најмалку 250.000 граѓани беа избркани од своите работни места. Познати се ветувањата и за секој вработен од едно семејство. Дури и ваквата економска програма на СДСМ ќе биде поддржана доколку одлучно се откаже од прифаќањето на тиранската платформа, која, уште еднаш повторувам, значи разнебитување на унитарниот карактер на Република Македонија – рече Миноски.


Андов: Иванов не го почитуваше Уставот, очекувам да се премисли


Скопје, 12 март, 2017 - 14:56 (META) 

„Очекувам Иванов наскоро да ја смени својата одлука и да му го додели мандатот на Зоран Заев, и поради сигналите кои ги доби од ЕУ. Истовремено, трите албански партии направија тактичка грешка со ултимативните барања за реформи во платформата“, вели првиот претседател на Собранието на Република Македонија, Стојан Андов, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

Тој нагласува дека македонскиот претседател одлуката ја образложил во писмо до претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск, што зборува дека на Иванов му е исто така битно какво е мислењето на ЕУ. Според реакциите од ЕУ, кои беа во насока на тоа Иванов да го даде мандатот на тој што има докази за мнозинство, може да очекуваме дека Иванов наскоро ќе се премисли и ќе го додели мандатот на Заев.

– И очекувам, со нужни образложенија наскоро Иванов да ја промени одлуката и да го даде мандатот на Заев, со тоа што ќе си сочува право и ќе бара право кога ќе се бира владата да му се овозможи специјално обраќање во Собранието каде ќе ги каже сите овие негови забелешки – вели Андов.

Тој смета дека трите албански партии постапиле многу круто со платформата.

– Мислам дека тука тактички се погреши од страна на трите партии на Албанците во Македонија, кои некако лошо го поставија целото прашањето на реформите. Настрана каде е подготвена таа платформа, туку и што тоа се постави како документ „земи или остави“, да нема разговор за тоа, туку тоа да е диктат. Кога нешто се сака да се постигне како договор, има смисла само ако за тоа се разговара и ништо претходно не е готово и не е непроменливо. За сè може да се разговара. Тоа беше таа грешка и таа грешка придонесе за една голема, да речам, национална мобилизација на Македонците. Мислам дека во цела таа работа има многу фалш работи, многу погрешно разбрани работи, погрешно сервирани работи и мислам наскоро, кога ќе почнат да се разјаснуваат работите, ќе се смири и таа мала нервоза во меѓуетничките односи – вели Андов.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да се откаже од претворање на Македонија во бинационална држава


Скопје, 12 март, 2017 - 10:12 (META) 

„Со конфузните и контрадикторни ставови што ги изнесе Зоран Заев, тој не ја отфрли тиранската платформа, туку, напротив, најави дебатирање по нејзините точки. Ова само го потврдува сомнежот дека Зоран Заев, за да добие власт, ги погазил националните и државни интереси и ја прифатил реализацијата на тиранската платформа под превезот на дебатирање, консултирање на партиски експерти и слично“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

„СДСМ мора јавно и јасно да се откаже од тиранската платформа и од елементите во неа кои ќе ја редефинираат Република Македонија, која од мултиетничка би ја претвориле во бинационална држава“, порача партијата и ја повтори својата понуда да поддржи малцинска влада што би ја формирал Зоран Заев, само ако се откаже од тиранската платформа.

Истовремено, партијата го повика претседателот на СДСМ да ја стави платформата на најширока дебата.


Албанската дијаспора ја поддржува албанската платформа


Чикаго, 11 март, 2017 - 17:13 (META) 

Албанско-американската заедница од Илионис, со седиште во Чикаго ја поддржа албанската платформа и ги поздрави напорите на Албанија и на Косово за решавање на прашањата на Албанците во Македонија.

„Претседателството на заедницата одлучи едногласно да ја поддржи заедничката декларација на албанските партии во Македонија, позната како албанска платформа. Го поздравуваме обединувањето на албанскиот политички фактор во Македонија, како и уставната посветеност на двете албански држави на Балканот, кои во овој вистински и деликатен момент дадоа значителен и историски придонес во решавањето на албанското прашање во Македонија“, стои соопштението.

Од Албанко-американската заедница истакнуваат дека не само што ја поддржуваат, туку и цврсто инсистираат на целосна имплементација на точките од платформата.

„Се надеваме дека платформата ќе го обедини албанскиот фактор кон целосно имплементирање“, стои во соопштението.

Од Здружението бараат да се воспостават механизми со кои ќе се следи континуитет, соработка и имплементација на платформа во согласност со идните барања и состојби.

„Албанско-американската заедница во Илиноис со седиште во Чикаго, која веќе долго време има одлични односи со американската администрација, политички и финансиски ја поддржување војната на Косово и таа од 2001 година во Македонија. Затоа, се обврзуваме дека заедницата и како и оние во други делови во САД ќе ги активира своите механизми преку кои ќе обезбедат поддршка за барањата на Албанците во Македонија. Ние ќе продолжиме внимателно да го следиме развојот на настаните во Македонија и во регионот врз основа на околностите ќе ги носиме идните одлуки. Ги покануваме нашите членови да останат смирени и да не потпаѓаат на ниските провокации и да останат будни“, стои во соопштението.


Груевски за БТВ: Ако СДСМ направи влада со албанските партии, тоа ќе е крај за Македонија


Скопје, 11 март, 2017 - 14:55 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за бугарската државна телевизија БТВ, изјави дека создавањето на нова влада, поддржана од албанските партии ќе доведе до крај на македонската држава во сегашната форма и крие опасност за нов етнички конфликт на Балканот.

– Носењето на платформата на албанските партии е обид не само за редефинирање на државата, туку за повторно преговарање за Охридскиот договор од 2001 година. Тоа е опасна работа, тоа е отворање на Пандорината кутија. Во Македонија живеат повеќе етнички заедници кои можат да си побараат нешто ново, вклучително и Македонците, но тоа повторно преговарање е опасна работа. Тоа може да нè врати во 2001 година – вели Груевски.

Авторот на интервјуто коментира дека Пандорината кутија беше отворена уште пред две години кога опозицијата почна да објавува снимки од нелегално прислушување на десетици илјади македонски граѓани, откривајќи огромна злоупотреба на власт и корупција од стотини илјади евра во редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

„Овие записи доведоа до најмасовните антивладини протести и првото во историјата обвинение против македонски премиер. Специјалното јавно обвинителство го обвини Груевски дека нарачал јавно претепување на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во текот на летото на 2013 година“, се вели во коментарот од телевизијата.

На прашањето дали си го препознава својот глас во снимките, Груевски не даде конкретен одговор.

„Нашиот став за ова прашање беше јасен – дека станува збор за креирани, монтирани материјали, употребени за да се уништи кредибилитетот на институциите и на политичарите. Значи не се работи тука само за гласот, туку се работи за прашања што се поврзани со креирани, едитирани и монтирани материјали“, вели Груевски.


Поглед од Албанија: Quo Vadis Macedonia?


Тирана, 11 март, 2017 - 13:11 (META) 

Колку и да е оптоварена јавноста во Албанија со сопствените разгорени политички проблеми во моментов, вниманието во последниве две седмици претежно се насочува преку источната граница, кон Македонија, каде политичката криза ескалираше и на маса се прашања кои на еден или на друг начин ги интересираат сите Албанци.

Oчекувано, државници, политичари, аналитичари и новинари интензивно ги коментираа случувањата откако македонскиот претседател Ѓорге Иванов одби да го даде мандатот за нова влада, а во земјата почнаа протести против албанскиот јазик. Обичните Албанци, сепак на социјалните мрежи повеќе коментираат за актуелната политичка криза во нивната земја, која почна да зема облик на македонската, со бојкотот на опозицијата, но не забораваат да „погледнат“ и преку источната граница, јавува Алида Каракуши, дописничката на „Мета“ од Тирана.

Мнозина се изненадени и им се чини апсурдно некој да протестира против јазик. Нивното мислење добро е отсликано од коментарот на познатиот албански новинар Ментор Кикиа, кој вели дека „да натераш една половина од населението да протестира против употребата на јазикот на втората половина е нешто што е поверојатно за некоја загубена земја во Африка, каде општествата се сѐ уште организирани во племиња, а не преку институции“.

Неговиот имењак, колумнистот Ментор Назарко, вели дека „славомакедонската олигархија најверојатно е повеќе во паника од загуба на власта отколку од албанскиот јазик“.

Паскал Мило, историчар и поранешен министер за надворешни работи на Албанија, се согласува со Назарко, додавајќи дека ако круговите околу ВМРО-ДПМНЕ не се заложат за ситуацијата туку во страв од загубата на власта продолжат да ги поттикнуваат луѓето на протести комбинирани со етничка омраза, има голема веројатност Македонија да влезе во нова посериозна ситуација, која може да доведе до непредвидливи последици за нејзината иднина.

„Доколку овие кругови предводени од ВМРО-ДПМНЕ не се вразумат, туку продолжат да ги потпалуваат луѓето на омраза кон Албанците, поради стравот од загубата на власта, тогаш има шанси Македонија да доживее и многу посериозна ситуација, што може да доведе до конфликт со непредвидливи последици за нејзината иднина“, порача Мило, поранешниот шеф на  албанската дипломатија, во интервју за „Газета Шќиптаре“.

Тој вели дека ситуацијата ги потсетува на 2001 година, кога официјална Тирана беше обвинета дека предизвикува тензии.

Во врска со нападите на албанскиот премиер Еди Рама од страна на македонските функционери, на „Топ шоу магазин“ неделава имаше дебата на која Артан Груби од ДУИ појасни дека албанската платформа е подготвена во Скопје, но поради отфрлањето од страна на Беса, „Тирана интервенирала за да ги собере“, така отфрлајќи го обвинувањето дека албанската платформа е тиранска платформа“.

Арбана Џара, новинарка од Приштина, коментираше дека тој потег на Беса не е изненадување, бидејќи тоа движење е директно спонзорирано од Ердоган.

„Цели 27 години Албанија ѝ има дадено на Македонија многу повеќе отколку што добила од неа“, вели политичкиот теоретичар Африм Красниќи. Тој додава дека Тирана го дала својот глас за Македонија кога Македонија била отфрлена од другите. Уште повеќе, вели тој, Тирана ја отвори својата граница кога на Македонија ѝ беше наметнато ембарго, но и остана нема во многу случаи кога Албанците во Македонија беа дискриминирани.

Красниќи нагласува дека суштината на интервенцијата на Тирана е спроведувањето на Охридскиот договор, а официјално Скопје реагира со ароганција, напаѓајќи ја соседната земја преку протести против другиот народ, обидувајќи се да создаде режим со етничка дискриминација како главна содржина.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја покажа намерата за редефинирање на државата


Скопје, 11 март, 2017 - 9:54 (META) 

Аболираниот криминалец Зоран Заев не собра храброст да се огради и да ја отфрли тиранската платформа и да каже дека нема намера да води тиранска влада базирана врз платформата, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека Заев се обидува да ја изманипулира јавноста со најавите дека ако го добие мандатот, ќе продолжи да дебатира по точките од тиранската платформа, за воведување двојазични банкноти и монети, двојазични униформи, прогласување геноцид, промена на државните симболи и слично.

„Ова ја покажува, всушност, намерата на Зоран Заев, која претходно ја најавуваа и т.н експерти од СДСМ, преку наводни дебати и консултации на партиски експерти, па дури и странска помош, да подготват редефинирање на државата“, стои во соопштението.

Според ВМРО-ДПМНЕ, револтот на граѓаните е сè поголем поради неискреноста на претседателот на СДСМ, гласале едно на изборите, а сосема друго добиле со, како што наведуваат, „тиранската платформа од која, како што гледаме, Заев не се откажува“.

ВМРО-ДПМНЕ го повикува Заев да се откаже од платформата или да прифати нови парламентарни избори заедно со локалните.

„Го охрабруваме Зоран Заев уште еднаш да се откаже од уцената. Зоран Заев нека се откаже јасно и гласно од тиранската платформа, а ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка за малцинска влада. Втората опција која му стои на располагање е да прифати нови парламентарни избори заедно со локалните, на кои граѓаните ќе може демократски да изберат програма, платформа, вклучително и онаа од Тирана, доколку во неа верува Зоран Заев“, се вели во соопштението.


Како ВМРО-ДПМНЕ ги менуваше термините за платформата


Скопје, 6 март, 2017 - 16:34 (META) 

Oд објавувањето на платформата на албанските партии на 7 јануари оваа година, ВМРО-ДПМНЕ неколкупати ја менуваше терминологијата, односно заборовите и изразите со кои во соопштенијата, изјавите и во интервјуа го нарекува овој „документ“.

Терминологијата на ВМРО-ДПМНЕ се движи од само „платформа“, па преку „нова платформа“, „национална платформа“, „платформа на Албанците“, сè до последните „сеалбанска платформа“, „платформа од Тирана“ и „тиранска платформа“.

Погледајте ја визуелизацијата на таа еволуција, а подолу прочитајте поопширно како таа се одвивала чекор по чекор. 

7 јануари (православен Божиќ) 

ДУИ, Беса, Алијансата на Албанците ја обзнануваат платформата, како основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање на нова влада.

9 јануари – „Платформа“ 

Во интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за „Дневник“, објавено на 9 јануари, два дена по објавувањето на документот на албанските партии, зборот „платформа“ Груевски го употреби само двапати, при што само еднаш алудира на платформата на Албанците.

9 јануари – „Платформа“ 

Во соопштенијата на ВМРО-ДПМНЕ, објавени по 7 јануари, значи цел месец, се забележува дека изразот „платформата на Албанците“, многу малку или вооопшто не се употребува. Ова е случај сè до 8 февруари, кога јасно се користи овој термин.

Дотогаш од партијата неколкупати истакнуваат дека „нема да се дозволи промена на Уставот со цел двојазичност на целата територија и продолжување на мандатот на СЈО“.

„И ние и во ми­на­то­то, и се­га и во ид­ни­на ќе би­де­ме ре­чи­си 25 пар­тии во ко­а­ли­ци­ја со за­ед­нич­ка плат­фор­ма. Ако са­ка­ме да ја иг­ра­ме иг­ра­та со плат­фор­ми, не­ма проб­лем, та­ка ќе те­ра­ме от­се­га… За ме­не нај­важ­ни се ин­те­ре­си­те и на Ма­ке­дон­ци­те и на си­те гра­ѓа­ни на Ма­ке­до­ни­ја, вклу­чу­вај­ќи ги и Ал­бан­ци­те. Ина­ку, ве­ру­вам де­ка се свес­ни де­ка во ко­а­ли­ци­ја со СДСМ, плат­фор­ма­та што им ја сос­та­ву­ваа, по­ли­тич­ки мо­же да му по­мог­не нај­мно­гу на СДСМ кај ал­бан­ски­от елек­то­рат“, изјави Груевски во интервјуто за „Дневник“, со наслов „Влада да, но не по секоја цена“.

10 јануари – „Таа платформа“

„Имаше видливо негодување во врска со таа платформа и, евентуално, нели, сведувања на целата дискусија на некаков си бинационален дијалог помеѓу етничките заедници“ (изјава на Илија Димовски).

30 јануари – ВМРО не ја спомнува „платформата“

Тој документ воопшто не се спомнува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за пропаѓањето на преговорите со ДУИ за составување влада.

8 февруари – „Нова платформа“

„Во тој период беше очигледно дека имаше вмешување на надвореши фактори вклучувајки и соседни земји, што резултираше со изработка на нова платформа на албанските партии… и вистинското име на платформата е, всушност, обид за повторно преговарање на Охридскиот рамковен договор“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата меѓу Груевски и амбасадорката на Турција во земјава, Еркал Кара.

9 февруари – „Национална платформа“ 

Во соопштението на партијата за средбата меѓу Груевски и амбасадорот на Фрнација во земјава, се користат термините „понудената платформа“, „национална платформа“.

25 февруари – „Платформата од Тирана“

„Реализацијата на платформата од Тирана и обидите преку наметнувањето на албанскиот јазик како официјален, претставува редефинирање на Република Македонија и оди спротивно на мултиетничкиот карактер на државата, ставајќи ги припадниците на другите етнички заедници во подредена позиција“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со заклучоците од седницата на извршниот комитет на партијата.

2 март – „Платформата на премиерот на Албанија, Рама, од Тирана“

„Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше изразено незадоволство од платформата на премиерот на Албанија, Рама, од Тирана, негативните последици што се предизвикуваат од бруталното мешање во внатрешните работи на соседна држава, спротивно на принципите за добрососедство“, беше наведено во партиското соопштение за средбата меѓу Груевски и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини.

5 март – „Платформа на Албанците“, „сеалбанска платформа“

„Зоран Заев и СДСМ немаат проблем да се преземе обврска да се промени името во рок од една година само за да се задоволи барањето од сеалбанската платформа за брз влез во НАТО“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

 6 март – Партијата првпат го користи терминот „тиранска платформа“

„На изборите кои поминаа, граѓаните гласаа за ВМРО-ДПМНЕ, а не за тиранската платформа. Недозволиво е тиранска платформа да стане услов за формирање влада во Република Македонија. Таа влада би била тиранска влада“, се вели во соопштението на партијата.


Груевски за ХРТ: Со албанската платформа е извршен државен удар во Македонија


Загреб, 5 март, 2017 - 21:42 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за хрватската државна телевизија ХРТ вели дека „со албанската платформа е извршен државен удар во Македонија“.

– Па, на некој начин е државен удар кога по изборите ќе се донесе платформа во друга држава, а ќе се однесува на вашата држава, во случајот на нашата држава, Република Македонија. Кога таа платформа не е изнесена пред граѓаните на избори и кога граѓаните не се согласуваат, кога таа платформа е спротивна на Уставот на државата и кога политичарот што ја прифаќа таа платформа е уценет. Граѓаните не гласаа за таа платформа, тие не знаеја за таа платформа само месец или два пред изборите дека Зоран Заев ќе прифати таква платформа, и со таа платформа мнозинството ќе се однесат во опозиција за малцинството Македонци и мнозинството Албанци во Македонија да ја донесат таа платформа. Така гледано може да се каже дека е еден вид државен удар – вели Груевски.

На прашањето зошто т.н. албанската платформа е спорна кога тој во 2008 година потпишал нешто слично, Груевски негира дека станува збор за слична работа.

– Не, воопшто не. Ова што сега се прави е спротивно на Уставот на Македонија. Се оди кон бинационална држава, се занемаруваат другите етнички заедници во Македонија, како што се Турците, Ромите, Србите, Бошњаците, Власите, Хрватите, зошто да не? Така што сите се ставаат во една споредна позиција, а се фаворизира само една, се фаворизира албанската етничка заедница, а тоа се прави неуставно, тоа се прави без да се најави на изборите, со платформа потпишана во друга држава под покровителство на друг премиер, на премиерот Еди Рама. Тоа вчера беше потврдено и од една од партиите која учествуваа таму, партијата Беса, која јавно кажа дека целата идеја и целото пишување на платформата било под покровителство на државата Република Албанија – вели Груевски.

Тој негира дека целата ситуација е обид да се продолжи мандатот на СЈО и оти тоа е само еден од изговорите на СДСМ како да му објасни на народот зошто ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа ова.

На прашањето дали ја разбрал пораката од високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, Груевски вели дека „она што го кажа госпоѓата Могерини го разбравме исто како што го разбираме и тоа што го кажуваат стотици илјади граѓани на Македонија секој ден“.
Груевски вели дека постојат два излези од кризата и дека ВМРО-ДПМНЕ тоа веќе го има јавно соопштено.

– Постојат два начина да се реши кризата кои ние јавно ги понудивме. Едното е да има предвремени избори во мај, заедно со локалните, на кои Заев ќе излезе со оваа платформа, а вториот начин е Заев да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ, да се откаже од платформата, а да добие малцинска влада со поддршка на ВМРО-ДПМНЕ.