Пожарот на грчкиот остров Евиа ставен под контрола


       
Атина, 13 август, 2018 - 13:09 (META) 

Големиот пожар што избувна вчера во централниот дел на грчкиот остров Евиа, поради кој беше спроведена евакуација на околу 500 лица од две села и еден манастир, денеска е ставен под контрола.

Според локалните власти, веќе нема активни фронтови на пожарот.

Претпладнево пожарот на вториот по големина грчки остров зафати голема површина под борова шума и забрзано се ширеше потпомогнат од силниот ветер.