This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 13:51:46 2019 / +0000 GMT

Адвокатите во Србија една недела во штрајк поради убиството на нивни колега
Адвокатите во Србија денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на работата, што значи дека адвокатите нема да примаат ниту итни притворски предмети.

Педесет и седумгодишниот Огњановиќ беше застрелан пред влезот на зградата во која живееше во Нов Белград. При нападот е ранет и неговиот 26-годишен син. Во текот на својата кариера Огњановиќ им беше адвокат на водачот на „Земунскиот клан“, Лука Бојовиќ, на поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ пред Хашкиот трибунал, како и на неговата сопруга Мира Марковиќ.

Post date: 2018-07-30 11:13:31
Post date GMT: 2018-07-30 09:13:31
Post modified date: 2018-07-30 11:13:31
Post modified date GMT: 2018-07-30 09:13:31

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com