fbpx

Животот е најскап во Швајцарија и Норвешка, Македонија меѓу најевтините

-

Анализата на деловниот магазин Ceoworld рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија и Норвешка дефинитивно се водечки кога станува збор за високите цени на производите и на услугите.

Истражувањето ги мери трошоците за храна, облека и обувки, даноци и комунални услуги, интернет, транспорт и ресторани. Заклучокот е дека Швајцарија е на прво место, Норвешка на второ место, а потоа следуваат Исланд, Јапонија, Данска, Бахами, Луксембург, Израел, Сингапур и Јужна Кореја, пишува порталот „Новац.хр“.

Кога станува збор за соседите, Хрватска е 53-та, Црна Гора е 90-та, а БиХ и Србија се на 96-то и 98-то место. Не само што е Хрватска поскапа од овие три земји, туку во неа е поскап животот и од Словачка и Унгарија. Само Словенија е во предност и се наоѓа на 47-то место. Македонија е на 113 место на листата.

Од друга страна, трите суперсили, САД, Кина и Русија, се рангирани на 20, 80 и 82 позиција. Германија е на 29-то место според висината на цените, Ирска е на 13-та, а Австрија е 21-та. Со оглед на стандардот, животот е многу поевтин во земјите како Пакистан, Индија, Авганистан, Сирија и Тунис.

Германија е рангирана на 29 место според трошоците за живејачка, додека Ирска е на 13-то место, а Австрија на 21-то место.

Во најскапата Швајцарија, животот е за 22 проценти поскап отколку во Њујорк, каде  трошоците за сместување се двојно пониски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Како да се обештетат граѓаните кои претрпеле штети од невремето

Во врска со процената и утврдувањето на висината на штетата настаната од природни непогоди и други несреќи во согласност со Закон за заштита и спасување, од Центарот за управување...