fbpx
Таг: норвешка

таг: норвешка

„Временските талкачи“ се вратија на ХБО со втора сезона на норвешката научнофантастична серија

Во текот на викендот, телевизиската мрежа ХБО (HBO) на љубителите на научна фантастика им приреди ретко задоволство со дообјавување на втората сезона на норвешката серија „Временски талкачи“. Серијата создадена од Ане Бјорнстад и Еилиф Скодвин, во соработка со режисерот Јенс Лиен, ја следи класичната формула за креирање фантастика, преку уметничко истражување како „реални“ луѓе би се однесувале кога во нивниот...

Во Норвешка претставен првиот товарен брод на батерии

Првиот автономен електричен брод Yara Birkeland го реализираше своето прво патување во Норвешка, јавуваат светските медиуми. Станува збор за брод долг 80 метри, којшто ќе се полни на батерии за да ги реализира своите патувања. Бродот има осум простории во кои се сместени батерии со моќност од 7 мегават часови, што е еквивалентно на 100 електрични автомобили на Тесла. Бродот...

Петмина убиени во напад со лак и стрела во Норвешка

Полицијата не го откри идентитетот на 37-годишниот дански државјанин кој е осомничен дека уби пет лица со лак и стрела и друго оружје во норвешкиот град Конгсберг, во редок инцидент на масовно убивање во Норвешка, пренесе Ројтерс. Две лица, меѓу кои и полицаец кој во моментот на нападот не бил на должност, беа ранети во нападите во средата вечерта, што...

Норвешка со закон им нареди на инфлуенсерите да го обележат „разубавувањето“ на фотографиите

Норвешка усвои закон којшто е насочен кон уредувањето на фотографиите, кој треба да помогне во решавање на прашањето за сликата на човековото тело во општеството. Имено, законското решение им наложува на инфлуенсерите на социјалните мрежи јавно да го назначат „разубавувањето“ на фотографиите што ги објавуваат, односно уредувањето на нивните фотографии мора да биде наведено во постовите на Фејсбук, Инстаграм...

Продажбата на електрични возила во светот лани била зголемена за 43 отсто

Глобален пресврт во продажбата на електрични автомобили во светот може да се очекува наскоро, заедно со падот на цените на батериите за овие возила. Во 2020 година продажбата на електрични возила на меѓународно ниво се зголемила за 43 отсто, пишува „Гардијан“.  Најдалеку во купувањето на електрични автомобили лани отиде Норвешка, каде уделот на овие возила во продажбата на нови автомобили...

Норвешка урива рекорди, лани 54,3 отсто од продадените автомобили биле електрични

Норвешка е првата земја во светот која што успеа во текот на една година да продаде повеќе електрични автомобили во споредба со возилата што сообраќаат на бензин, дизел и хибридни возила заедно. Лани дури 54,3 отсто од сите продадени автомобили во Норвешка биле на електричен погон на батерии, што претставува светски рекорд и претставува зголемување на уделот на електричните...

АРМ од Норвешка доби 13.500 брзи тестови за ковид, 10.000 му отстапи на јавното здравство

Министерството за одбрана денеска доби 13.500 брзи тестови за ковид-19, помош од Кралството Норвешка која ја побарало пред две недели, објасни министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Норвешка донација, од пред дванаесетина години, е и теренската болница што АРМ ја имаше поставено пред Клиниката за инфективни болести во Клиничкиот центар во Скопје, а сојузничката земја на Македонија неколку пати и...

Дали може да им се верува на апликациите за ковид-19?

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот портал за проверка на фактите polygraph.info анализира едно тврдење на министерот...

Животот е најскап во Швајцарија и Норвешка, Македонија меѓу најевтините

Анализата на деловниот магазин Ceoworld рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија и Норвешка дефинитивно се водечки кога станува збор за високите цени на производите и на услугите. Истражувањето ги мери трошоците за храна, облека и обувки, даноци и комунални услуги, интернет, транспорт и ресторани. Заклучокот е дека...

Германија даде зелено светло за влез на државата во НАТО

Германскиот Бундестаг го ратификуваше Протоколот за членство на државата во НАТО. Германија стана 16. држава од 29 земји-членки кои го официјализираа пристапувањето во најголемиот воено-политички сојуз во светот. Владата на Германија изразува убеденост дека приклучувањето на Република Северна Македонија кон НАТО ќе значи придонес кон безбедноста и стабилноста во евроатлантскиот простор. На ратификацијата на членството се спротивставија популистичката Алтернатива за Германија...

Норвешка го ратификуваше протоколот за членство на државата во НАТО

Норвешка го ратификуваше протоколот за членство на државата во НАТО. „Имаме уште помалку од половина земји членки“, напиша Димитров на неговиот фејсбук-профил. Норвешка е 15. од 29. земји членки на НАТО кои го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО.

Опаѓа бројот на барања за азил во ЕУ

Во првата половина на 2018 година во ЕУ, Норвешка и Швајцарија биле примени 301.390 барања за азил, што е пад за 15% во однос на првата половина на 2017 година, соопшти Европската канцеларија за азилска поддршка (ЕАСО). Во јуни годинава, пак, биле примени 1.600 барања за азил помалку отколку во мај. Денеска објавените бројки од ЕАСО покажуваат дека генерално се задржува...

Димитров – Бјорнстад: Норвешка двојно ќе ја зголеми финансиската помош за Македонија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска имал средба со амбасадорот на Норвешка во земјава, Арне Санес Бјорнстад, во чиј фокус била норвешката поддршка за евроатлантската интеграција на Македонија, вклучително и проектната помош за подобрување на подготвеноста на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со Европската Унија. Амбасадорот Бјорнстад ја повторил поддршката за евроатланската интеграција на Македонија и неопходните...

Парламентарни избори во Норвешка: Мртва трка меѓу конзервативците и лабуристите

Во Норвешка денеска се одржуваат парламентарни избори, на кои главна тема беа идните односи со Европската Унија и односот кон мигрантите и азилантите. Според претходно спроведените анкети, ниту една партија нема да освои доволно гласови за да обезбеди мнозинство во парламентот, поради што постизборните преговори за коалициска влада се неизбежни. На чело на досегашната влада беше Ерна Солберг од Конервативната партија, која...

Димитров со норвешкиот колега потпиша изјава за партнерство и соработка

Со денешното потпишување во Осло на заедничка изјава за партнерство и соработка меѓу Република Македонија и Кралството Норвешка се отвора ново поглавје во односите со норвешката демократија, соопшти македонското министерство за надворешни работи известувајќи за работната посета на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на Норвешка, со која тој ја завршува нордиската турнеја. Димитров денеска престојуваше во возвратна посета на...

Самуелсен: Данска ја поддржува Македонија на нејзиниот евро-атлантски пат

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска во Копенхаген добил уверување од својот дански колега, Андерс Самуелсен за поддршка од Данска на реформите што новата македонска влада сака да ги спроведе, соопшти македонското Министерство за надворешни работи. - Ја имате нашата целосна политичка поддршка за претстојната работа на вашата влада во остварувањето на овие стратешки цели - порачал шефот...

Џафери ќе се залага за поинтензивна парламентарна соработка со Норвешка

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска на шефот на норвешката дипломатија, Борге Бренде, му заблагодарил за помошта и за поддршката што Норвешка ѝ ја дава на Македонија во процесот на евроатланската интеграција и истакнал дека ќе се залага за поинтензивна парламентарна соработка меѓу двете држави. Министерот, честитајќи му го изборот на функцијата на претседателот Џафери, ја нагласил подготвеноста за продолжување на...

Иванов со шефот на норвешката дипломатија, Бренде, разговарал за политичките случувања

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го примил министерот за надворешни работи на Норвешка, Борге Бренде, соопштија од претседателскиот кабинет, презентирајќи некои од темите за кои се дискутирало. Покрај изразувањето подготвеност за унапредување на досегашната соработка, соговорниците разговарале за актуелните политички случувања, како и за безбедносните прашања и за предизвици со кои се соочуваат земјите од регионот, но и за...

Шефот на норвешката дипломатија Бренде во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борге Бренде, денеска ќе биде во посета на Македонија, каде што треба да се сретне со државниот врв. Бренде во 11 часот ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, по што ќе следува средба помеѓу делегациите на двете земји, а потоа двајцата министри ќе даваат изјави за медиуми. Како што...

Шекеринска: Во завршна фаза се преговорите за нова влада предводена од СДСМ

„Разговорите меѓу СДСМ и партиите што се очекува да бидат дел од новото парламентарно мнозинство се во завршна фаза. Преговорите за сите прашања се водат исклучиво на основа на Уставот, за тоа постои согласност од сите страни. Очекуваме Македонија наскоро да ја добие новата влада“, рекла заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на средбата со амбасадорот на Норвешка, Арни Бјорнстад, соопшти СДСМ. Таа...

Денеска во 11 часот на лидерска средба во Владата ќе се разгледува предлогот на француското претседстелство

Премиерот Димитар Ковачевски утрово најави почеток на процес на широки консултации во врска со францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во...