fbpx
Таг: Швајцарија

таг: Швајцарија

МНР: Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој,...

Ексклузивен швајцарски рачен часовник посветен на Загор се продава за 3.100 евра

Италијанската издавачка куќа за стрипови „Серџо Бонели Едиторе“ (СБЕ) и швајцарскиот производител на луксузни часовници „Еберхарт“ на 3 септември претставија ексклузивен рачен часовник посветен на популарниот стрип Загор. Часовникот посветен на „Духот со секира“ е изработен во ограничена серија од само 120 примероци кои се продаваат по цена од 3.100 евра. Ограничената серија персонализирана со карактеристичното лого со стилизирана птица е...

Ре/Макс, една од најголемите светски компании за недвижности, ќе работи и на нашиот пазар

Ре/Макс, една од најголемите, најреномирани и најуспешните компании, ќе го професионализира пазарот со недвижнини и во Северна Македонија и ќе воведе меѓународни стандарди во купувањето, продавањето и изнајмувањето на недвижности во земјава. Ова било договорено при средбата на вицепремиерот Фатмир Битиќи, со потпретседателите на Ре/Макс за Европа, Курт Лукас и Адриан Бури, за време на неговата службена посета на...

Почна разговорот на Бајден и Путин, може да трае до 5 часа

Претседателот на САД, Џо Бајден, и претседателот на Русија, Владимир Путин, ја почнаа својата средба на брегот на Женевското Езеро. Всушност, станува збор за своевиден самит, оти ќе учествува и домаќинот, претседателот на Швајцарија, Гај Пармелин. Пред самитот, претседателите на САД, Русија и Швајцарија направија заедничка фотографија пред вилата „Ла Гранж“, каде што се одржува самитот. Според претходните најави од Кремљ,...

Северна Македонија и Швајцарија ја усогласија Спогодбата за избегнување на двојно оданочување

Протокол за усогласување на Спогодбата меѓу Северна Македонија и Швајцарија за избегнување на двојно оданочување, според новата даночна конвенција на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и БЕПС стандардите, денеска потпишаа министерот за финансии, Фатмир Бесими и амбасадорката на Швајцарија, Сибил Зутер Техада. Со овој документ треба да зајакнат одредбите за избегнување на двојно оданочување на данокот на доход...

Ќе се бара заем од над 55,3 милиони евра за изградба на регионалните депонии во пет региони од земјава

На барање на Министерството за животна средина и просторно планирање, Владата на почетокот на февруари го одобрила започнувањето на постапката за обезбедување на заем од меѓународните финансиски институции за воспоставување на регионални системи за управување со отпад во Југоисточниот, Вардарскиот, Пелагонискиот, Југозападниот и Полошкиот регион. За оваа цел, ќе бидат неопходни над 55,3 милиони евра, со кои ќе може...

Швајцарија воведе двонеделен карантин за патниците од Западен Балкан

За патниците кои пристигнуваат во Швајцарија од Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово од денеска е воведен задолжителен двонеделен карантин. Албанија е единствената земја од Западен Балкан што не се најде на ажурираната листа на швајцарскиот Завод за јавно здравје, на која во моментов се наоѓаат 16 земји од целиот свет. Единствените земји кои се...

Странски инвестиции од 137 милиони евра во првите три месеци од годинава

Во текот на првото тримесечје од 2020 година, вкупните странски директни инвестиции во нашата земја изнесуваат 137,3 милиони евра, што е зголемување во однос на истиот период минатата година кога странските инвеститори вложиле 48,5 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Забележително е дека од вкупните инвестиции во првите три месеци од годинава дури 108 милиони евра се реализирани...

Нови дезинформации за „чудесна мешавина на лекови“ за Ковид-19 и за 5Г

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Животот е најскап во Швајцарија и Норвешка, Македонија меѓу најевтините

Анализата на деловниот магазин Ceoworld рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија и Норвешка дефинитивно се водечки кога станува збор за високите цени на производите и на услугите. Истражувањето ги мери трошоците за храна, облека и обувки, даноци и комунални услуги, интернет, транспорт и ресторани. Заклучокот е дека...

Во „Бунарџик“ отпочна со работа фабриката за сензори на швајцарски „Баумер“

Швајцарската компанија „Баумер“ денеска го отпочна производството во својата нова фабрика изградена во индустриската зона „Бунарџик 1“ во Скопје. Инвеститорот ќе вложи 4,7 милиони евра во нивниот погон, а во првата фаза ќе вработи 150 лица, информираат од владината прес - служба. Компанијата „Баумер“ од Швајцарија е една од светски најпознатите производители на сензори, инструменти за мерење, испитување и навигација,...

Со швајцарски пари, нови туристички содржини на Слатинско Езеро

Со пари од Швајцарската агенција за развој и соработка, општина Дебрца ќе изгради пешачка патека, паркинг и ќе постави три летниковци и повеќе клупи на Слатинско Езеро. За тоа се предвидени 20.000 швајцарски франци, како дел од проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“, што го имплементира Министерството за локална самоуправа и Кабинетот на заменик претседателот на Владата, задолжен за...

Опаѓа бројот на барања за азил во ЕУ

Во првата половина на 2018 година во ЕУ, Норвешка и Швајцарија биле примени 301.390 барања за азил, што е пад за 15% во однос на првата половина на 2017 година, соопшти Европската канцеларија за азилска поддршка (ЕАСО). Во јуни годинава, пак, биле примени 1.600 барања за азил помалку отколку во мај. Денеска објавените бројки од ЕАСО покажуваат дека генерално се задржува...

Швајцарија, ЕУ и САД ќе и помагаат на Владата со изборните реформи

Швајцарија е подготвена да помогне во зајакнувањето на капацитетите на Државната изборна комисија (ДИК), на општинските изборни комисии и генерално во изборните реформи, соопштила швајцарската амбасадорка во земјава, Сибил Зутер Техада на средбата со премиерот, Зоран Заев во Владата. Премиерот Заев на средбата истакнал дека Владата е определена за изборни реформи кои што ќе бидат прифатени од сите политички субјекти...

Во Цермат туристите се евакуираат со хеликоптери

Околу 13.000 туристи кои два дена беа отсечени во завеаниот ски центар Цермат во Швајцарија денеска се евакуираат со хеликоптери. Одлуката туристите да бидат евакуирани со хеликоптери била донесена затоа што железничката пруга се уште не е оспособена. Некои од туристите од тој познат скијачки центар на југозападниот дел на земјата и вчера биле евакуирани со хеликоптери, но евакуацијата била прекината...

Во Швајцарија заробени 13.000 туристи

Поради снежната бура, попратени со снежни удари на ветер, околу 13.000 туристи се заглавени во Зермат, популарниот скијачки центар во Швајцарија. Локалните власти предупредуваат на „многу големи лавини“. Во соопштението објавено на сајтот на скијачкиот центар предупредуваат на можен недостаток на струга во целиот град. Полицијата вчера наутро ги затвори патиштата кои водат до таа област, а во вечерните саати беа...

Сигурноста и приватноста – главни теми на Форумот за управување со интернет

Приватноста и сигурноста на интернет, но и влијанието на лажните вести и користењето на дигиталните технологии за манипулација на јавното мислење, заедно со проблемот на намалената доверба кон медиумите и државните институции, беа една од главните теми на 12-от состанок на Форумот за управување со интернет - IGF (Internet Governance Forum), кој се одржа во Женева од 18 до...

Евакуиран американскиот конзулат во Цирих

Канцеларијата на американскиот конзулат во швајцарскиот град Цирих денеска е евакуирана откако вработените пронашле сомнителен пакет на влезот, јавува швајцарско-германскиот весник „Блик“, повикувајќи се на вработени во конзулатот. Полицијата потврдила дека распоредила оперативци во центарот на градот, но засега не открива повеќе детали.

Во Швајцарија уапсени двајца Тунижани за поврзаност со тероризам

Полицијата во јужниот дел на Швајцарија уапсила двајца баратели на азил од Тунис, под сомневање дека се поврзани со странски екстремисти. Како што се наведува во соопштението на швајцарската сојузна полиција, апсењето на Тунижаните било извршено пред два дена во гратче во близина на Италија. Тие се уапсени поради потенцијална опасност по безбедноста и се поврзани со терористички активности во...

Сугарески најави изградба на водоводни и канализациски мрежи во 20 општини

Инвестиции од 20 милиони евра за нови водоводни и канализациски мрежи во 20 општини најави денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Рече дека акцентот ќе се стави на руралните општини, а целта е од сегашните 18 отсто, покриеноста со такви мрежи да се искачи на 40 отсто. - Со оваа нова инвестиција на Министерството за транспорт и врски,...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...