fbpx

Земјотресот што денеска ги вознемири скопјани бил со јачина од 3,5 степени по Рихтер

-

Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека земјотресот што се случи денеска во 14 часот и 9 минути бил со јачина од 3,5 степени според Рихтер, а епицентарот бил во скопското подрачје.

„Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска на 02.12.2020 година во 14 часот и 09 минути, регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда од Мл 3,5. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот најсилно беше почувствуван од граѓаните во Скопје, со интензитет IV-V степени според Европската макросеизмичка скала“, соопштија од Сеизмолошката опсерваторија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...