fbpx

Зеленски: Русија ги користи сите средства да ја сопре украинската контраофанзива

Украинските власти повторно признаа дека долго очекуваната операција на Украина за потиснување на руските сили напредува со многу побавно темпо од очекуваното

-

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди неговата земја дека Русија ги користи сите расположливи ресурси во нејзината воена кампања за да ги спречи украинските сили во нивната контраофанзива на југот и на истокот на земјата. Коментарите на Зеленски следуваат откако украинските власти повторно признаа дека долго очекуваната операција на Украина за потиснување на руските сили напредува со многу побавно темпо од очекуваното.

„Сите ние мора јасно да разбереме дека руските сили на југот и истокот на нашата земја вложуваат се што можат за да ги запрат нашите војници. Напредуваме, а секој успех на секоја наша борбена единица заслужува благодарност“, рече Зеленски во своето секојдневно вечерно обраќање до земјата.

Зеленски посочи дека добил важен извештај и за безбедносната ситуација во соседна Белорусија, кој внимателно го следи, иако во моментов смета дека нема закани од големи размери.

Коментарот на украинскиот претседател за Белорусија дојде откако се појавија вести дека руската платеничка група Вагнер постигнала договор за обука на белоруски војници. Белоруското министерство за одбрана со соопштение информираше дека е постигнат договор со Вагнер за развивање на патоказ за блиска иднина за обука и пренос на искуство меѓу единиците од различни гранки на вооружените сили.

Министерството за одбрана објави и видео на кое се гледа како борците на Вагнер ги поучуваат белоруските војници на полигонот за обука во близина на градот Асиповичи, на околу 90 километри југоисточно од главниот град Минск.

Министерството не прецизираше како борците на Вагнер биле вклучени во воената обука во Белорусија, каде на бунтовничките платенички сили им беше ветено засолниште откако го откажаа својот бунт против руското воено раководство минатиот месец.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Се испорачуваат учебниците за од прво до седмо одделение, учениците ќе ги добијат навремено

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници...