fbpx

За три дена евидентирани 520 нови случаи на ковид-19, починале 4 лица

-

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 524 нови случаи на ковид-19. Најголем број од новозаразените се во Скопје – 314 лица.

Од вкупниот број на позитивни (524), регистрирани се 137 реинфекции, а регистрирани сe 463 оздравени пациенти.

„Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ се регистрирани четри починати лица: Две лица од Скопје (67г и 83г) и по едно лице од Охрид (80г) и Тетово (69г). Од пријавените починати лицa две се починати во болнички услови, а две во домашни услови. Починатите се пријавени во период од 28 јуни со 7 јули“, соопштуваат во министерството.

Досега во земјата се направени вкупно 2.090.703 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.219, бројот на оздравени пациенти е 305.239, на починати е 9.335, а бројот на активни случаи изнесува 1.645.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...