fbpx

Владата одвои 31 милион евра од буџетот за да го купи делот на „ГА-МА“ од „Макпетрол“

-

Владата, во рамките на продолжението на работата на 171 редовна седница, ја усвои Одлуката за одобрување на средства од буџетот за 2019 година за купување на делот на „ГА-МА“ АД Скопје.

„Со оваа одлука средствата од буџетот за 2019 година, во висина од 1.930.000.000 денари (31,382,114 евра) ќе бидат уплатени на буџетот на посебна наменска сметка на Национални енергетски ресурси АД (НЕР АД), за да се искористат исклучиво за намената, односно за докапитализација на сопственоста на „ГА-МА“ АД, како компанија, која согласно регулативата на ЕУ, ќе биде увозник на гас во нашата земја“, се вели во соопштението на Влада.

По 12 години спор, Владата и „Макпетрол“ АД Скопје постигнаа согласност да се склучи спогодба со која вонсудски ќе се завршат судските спорови во врска со „ГА-МА“ АД Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...