fbpx
Таг: купување

таг: купување

PayPal нуди 45 милијарди долари за да го купи Pinterest

Сервисот за онлајн плаќања PayPal понуди 45 милијарди долари за купување на онлајн пинбордот Pinterest, којшто служи за споделување на визуелни содржини, јавуваат светските медиуми. Двете компании се во напредна фаза на преговори, а доколку се постигне договор, тогаш оваа зделка ќе биде најскапото купување на компанија во технолошкиот сектор годинава и највисоката сума исплатена за социјална мрежа досега. Историскиот...

Над 5.000 студенти од земјава се во странство; Даути: Кај нас е потежок патот до успехот

„Во Северна Македонија студентите не се вреднуваат за нивното работење, туку спротивно, и затоа патот кон успехот уште повеќе им се отежнува“, вели студентката Фиснике Даути во интервју за Порталб.мк, и објаснува неколку причини поради кои одлучила да студира во странство и за плановите за враќање. Официјално, има 5.704 студенти од РСМ кои се наоѓаат низ светот, пишува Порталб.мк. Над...

Наместо нов закон со кој ќе се ограничи коцкањето, се купуваат нови машини

Новиот Закон за коцкање никако да дојде на ред за гласање на пленарна седница, сега кога имаме уште две недели пред распуштање на парламентот, пишува „Порталб.мк“. Едно од прашањата за кои партиите не можат да се договорат е дислокацијата на објектите за игри. Од друга страна, додека Државната видеолотарија има одвоено 6,5 милиони евра за нови машини за коцкање на...

Владата одвои 31 милион евра од буџетот за да го купи делот на „ГА-МА“ од „Макпетрол“

Владата, во рамките на продолжението на работата на 171 редовна седница, ја усвои Одлуката за одобрување на средства од буџетот за 2019 година за купување на делот на „ГА-МА“ АД Скопје. „Со оваа одлука средствата од буџетот за 2019 година, во висина од 1.930.000.000 денари (31,382,114 евра) ќе бидат уплатени на буџетот на посебна наменска сметка на Национални енергетски ресурси...

Групацијата Шпаркасе и официјално стана сопственик на Охридска банка

Групацијата Шпаркасе (Штаермеркише банка и Шпаркасен АГ) официјално стана нов сопственик на Охридска банка, со тоа што купи 91,57 проценти од акциите за 48 милиони евра. На овој начин Штаерммеркише Шпаркасе стана четврта најголема банкарска групација во Македонија со пазарно учество од околу 14 проценти. Членот на УО на Штаерммеркише Шпаркасе Георг Бухер изјави дека верува во иднината на државите...

Картичката „Скопска“ ќе може да се надополни на над 20 нови локации

ЈСП Скопје ја прошири секундарната продажна мрежа за над 20 дополнителни локации (маркети, трафики и слично) низ скопските општини. Покрај тоа што ќе можат да ја купат картичката „Скопска“ на овие локации, граѓаните ќе можат и да ја надополнат картичката, без притоа да треба да одат до некоја од билетарниците на ЈСП Скопје. Како што информираат од ЈСП Скопје, граѓаните...

Картичката „Скопска“ ќе може да се купи и дополни само на билетарите на ЈСП

Граѓаните нема да може да купуваат и да ги надополнуваат електронските картички „Скопска“ од продажни места кои не се во сопственост на ЈСП Скопје, бидејќи денеска завршил договорот помеѓу ова јавно претпријатие и фирмата-мастер дилер за продажба на нивните услуги, информираат од ЈСП Скопје. „Купувањето и надополнувањето ќе може да се направи исклучиво во продажната мрежа на ЈСП Скопје која ја сочинуваат...

Грчкото електростопанство ја купува ЕДС на вицепремиерот Анѓушев

Грчката национална компанија за производство на струја, „Паблик пауер корпорејшн“ ППЦ (Public Power Corporation) ја почнала постапката за купување на компанијата „Енерџи деливери солушнс“ (ЕДС) на вицепремиерот Кочо Анѓушев, информираат од компанијата. Од таму се додава дека, постапката за целосно купување на групацијата ЕДС со сите нејзини подружници на Балканот, ќе се реализира откако одобрение за тоа ќе издаде македонската Комисија...

Фабриката „Санос“ произведе автобуси за извоз во Казахстан

Фабриката за автобуси „Санос“ произведе пет автобуси за извоз во Казахстан, а вредноста на зделката изнесува 800.000 евра, информираа денеска од компанијата. Автобусите се целосно произведени во фабриката во Скопје, со вградени агрегати на германската компанија „Ман“. Од „Санос“ исто така информираа дека планирано е во Казахстан да бидат испорачани 70 автобуси. Фабриката „Санос“, поранешен ФАС „11 Октомври“, ја купи бизнисменот...

Хот: Градежништвото ќе оствари 5,2 проценти пораст, се чувствува притисокот од кризата

Градежништвото годинава се очекува да оствари пораст од 5,2 проценти, како резултат на планираните инфраструктурни проекти, информираше претседателот на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори, Роберт Хот. Тој истакна дека се очекуваат нови бизнис-контакти и соработка помеѓу претставниците на градежниот сектор, банкарите, градоначалниците на општините и граѓаните. - Капиталните проекти се повеќегодишни и за нив е обезбедена финансиска конструкција,...

Почна сезоната на наддавање: За колку може да се купи еден пратеник?

Постизборните математики од гласачките места и од седиштето на Државната изборна комисија се префрлуваат во Собранието, па во јавноста почна да се поставува прашањето дали новите пратеници ќе им останат верни на матичните партии, дали ќе преминат во друга, ќе станат ли одеднаш „независни“ и колку сето тоа чини? Има ли цена пратеникот во македонското собрание? Рокот за приговори на...

„Црн петок“: Повеќе метеж отколку купување

Продавници полни со претежно млади луѓе забележавме во „Сити мол“ по повод т.н. црн петок,  првиот ден по американскиот празник Ден на благодарноста. Но, впечатокот е дека не владееше некоја голема купувачка треска и не забележавме дека граѓаните купуваат повеќе од вообичаено. Ретки беа продавниците во кои се создаваше ред за наплата, а малкумина од тие што ги сретнавме носеа по неколку кеси купени...

Телекомуникацискиот гигант „Еј-ти енд ти“ го купува „Тајм Ворнер“ за 86 милијарди долари

Американскиот телекомуникациски гигант „Еј-ти енд ти“ (AT&T) објави дека ќе ја купи медиумската групација „Тајм Ворнер“ за сума од речиси 86 милијарди долари, јавуваат светските медиуми. Зделката, која е една од најголемите оваа година, сè уште чека одобрување од регулаторите, пренесува „Би-би-си“. Доколку преземењато помине, тоа ќе значи ставање под една капа на дистрибуциската мрежа на „Еј-ти енд ти“ со содржините од филмските...

Сугарески: Буџетот е проектиран за да ги корумпира гласачите и нема да го гласаме

Предлог-буџетот за 2017 година е една голема лага и на владејачката партија ѝ служи за да ги купи изборите. Ова денеска го истакна пратеникот на СДСМ, Горан Сугарески, на расправата за предлог-буџетот за 2017 година. - По образложението на предлог-буџетот од страна на министерот за финансии, може да се заклучи дека тој е една голема лага за да ги купите изборите, односно...

Данска ќе купи дел од панамските документи во борба против затајувањето данок

Данскиот министер за даноци, Карстен Лаурицен, изјави дека данските власти ќе ги купат податоците од панамската правна фирма „Мосак Фонсека“, која им помагала на своите клиенти да отворат офшор-компaнии за да избегнат плаќање даноци во своите држави. Лаурицен изјави дека данската даночна и царинска управа добила анонимна понуда доколку сака да ги купи податоците од панамските документи кои би можеле да...

ВМРО-ДПМНЕ: Преку законски постапки ги купивме седиштата на општинските комитети

Седиштата за општинските комитети низ земјава, во кои нашите членови би имале елементарни услови за работа, ВМРО-ДПМНЕ ги купи преку транспарентна и законска постапка, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на СДСМ, на која ги обвинија дека за неполни две години купиле 63 објекта. - СДСМ е партија која наследи огромен имот од поранешниот Сојуз на комунисти на Македонија. До денес, тие користат...

Турција ѝ се заканува на Русија дека ќе престане да го купува нејзиниот гас

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја предупреди Русија дека ќе го раскине договорот за купување гас ако руските воздушни сили продолжат да го нарушуваат нејзиниот воздушен простор при бомбардирање на Сирија. Ердоган наведува дека Турција е купувач број еден на рускиот природен гас. - За Русија, губењето на Турција може да биде голема загуба. Ние можеме да купуваме гас од најразлични...

Тепачка за барбика на „црн петок“

Купувачката манија во САД и во Велика Британија за „црн петок“ почна вчеравечер на Денот на благодарноста и продолжува денеска. Во Лос Анџелес две жени се степале во „Волмарт“ за кукла „барби“, за што бил повикан заменикот на шерифот. Во Манчестер, Англија, двајца мажи се скарале за телевизор во супермаркетот „Теско“. Засега нема повредени во големите турканици за време на распродажбите низ...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...