fbpx

Данска ќе купи дел од панамските документи во борба против затајувањето данок

-

Данскиот министер за даноци, Карстен Лаурицен, изјави дека данските власти ќе ги купат податоците од панамската правна фирма „Мосак Фонсека“, која им помагала на своите клиенти да отворат офшор-компaнии за да избегнат плаќање даноци во своите држави.

Лаурицен изјави дека данската даночна и царинска управа добила анонимна понуда доколку сака да ги купи податоците од панамските документи кои би можеле да се однесуваат на околу 600 државјани на Данска.

Тој истакна дека се работи за корисни информации што би можеле да помогнат во борбата против затајувањето даноци, бидејќи државата тоа им го должи на даночните обврзници кои редовно ги плаќаат даноците.

Според Лаурицен, документите кои протекоа од панамската компанија „Мосак Фонсека“ се релевантни и содржат валидни информации за неколку стотини даночни обврзници и истакна дека тоа државата ќе ја чини 1,4 милиони долари.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...