fbpx

Договорот за добрососедство со Бугарија помина на владина седница

-

Владата доцна синоќа на посебна седница го прифати извештајот за извршените преговори за текстот на договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Бугарија и го прифати усогласениот текст, соопшти владината прес-служба.

„Владата донесе одлука со која се определува претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, да го потпише Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. За ова ќе следуваат конкретни информации за јавноста“, стои во соопштението.

Премиерот и министрите синоќа, исто така на одделна седница, ја разгледале имплементацијата на реформскиот план „3-6-9“, при што е заклучено дека таа се одвива со добра динамика, имајќи предвид дека за три недели, од вкупно 73 мерки предвидени за тримесечниот временски период, реализирани или адресирани се 23.

На седницата била усвоена и Национална програма за усвојување на правото на ЕУ, со која треба да се направи усогласувања во делови на владеење на правото, јавна администрација и зајакнување на административни капацитети, слободно движење на капитал, финансиски услуги, енергетика, образование, животна средина.

Владата, исто така, констатирала дека е потребно институциите кои досега не покажале интерес и капацитет за користење на ИПА-фондовите, да се посветат посериозно на средствата од овие фондови, кои се однесуваат на реализација на реални потреби на граѓаните.

На седницата, Владата ја разгледала и ја усвоила информацијата за ратификување на Договорот за климатски промени од Париз, кој треба да придонесе за заштита на животната средина. Од владината прес-служба наведуваат дека процесот за ратификување на договорот бил почнат, но не бил завршен, поради што побарано е Министерството за животна средина и просторно планирање да го достави до Министерството за надворешни работи оригиналниот текст на Договорот од Париз, со предлог за почнување постапка за негова ратификација и образложение, најдоцна во рок од 15 дена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...