fbpx

УЈП контролираше 13 угостителски објекти, затвори два ресторани

-

Министерство за финансии – Управа за јавни приходи и Министерство за економија – Државен пазарен инспекторат во соработка со МВР вчера извршиле контроли во вкупно 13 угостителски објекти.

Притоа во три угостителски објекти не се детектирани никакви неправилности. Два угостителски објекти биле затворени, еден ресторан нема да извршува дејност до 7 јануари 2015 година, додека уште во еден ресторан контролата не беше извршена поради претходно издадено решение за забрана на вршење дејност од страна на УЈП на 31 декември 2014 година.

Кај останатите  угостителски објекти е утврдено пушење во објект, несогласување на дневен промет евидентиран со фискалниот апарат, констатирање на непријавено лице кое работело. На овие угостителски објекти им се изречени парични казни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...