Неколку стотини граѓани, активисти, луѓе од опозицијата вечерва преку мирен, но бучен протест пред домот на премиерот Никола Груевски, побараа од него да си поднесе оставка и да овозможи да се одржат избори, кои ќе ги организира преодна влада, во која тој нема да учествува.

Демонстрантите „опремени“ со тенџериња, тави, лонци, тапани и со сирени, маршот го почнаа од булеварот Климент Охридски, во близина на Владата, и преку улицата Св. Кирил и Методиј стигнаа пред домот на Груевски, цело време правејќи врева со предметите и извикувајќи „Оставка“, „Готово е“, „Николче диктаторче“…

Пред зградата во која живее премиерот, односно на раскрсницата од улиците Павел Шатев, Јордан Мијалков и Антон Попов, демонстрантите бараа оставки од Груевски и од неговата влада.

– Излези Никола од твоите четири стана и да видиш со народот што стана. Излези Никола на тераса, да ја видиш својата понижена раса. Излези Никола не само на твојата тераса, излези и оди си од Илинденска – рече пред присутните активистот Петрит Сарачини.

Пред демонстрантите се обрати и портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој побара од Груевски веднаш да си поднесе оставка, било уште вечерва, било на 29 јуни.

– Дојдовме со тави и со тенџериња, како домаќини луѓе, да ти порачаме дека готово е со твоите манџи и запршки. Оди си Никола, иднината на овој народ зависи од тебе. Избори кои ти ќе ги организираш, овој народ веќе нема да гледа. Поднеси си оставка, сакаш денеска, сакаш на 29 јуни. Инаку остануваш сам со себе. Ќе останеш запаметен по тоа како од маргиналец се станува криминалец – рече Шилегов.