fbpx

Турција суспендирала 12.800 полицајци

-

Турските власти суспендирале повеќе од 12.800 полицајци во рамки на истрагата за пучот во земјата, поради нивната наводна поврзаност со поранешниот проповедник Фетулах Ѓулен, соопшти денеска полицијата.

Од 12.801 лице кои се отпуштени од полицијата, 2.523 имаат чин, се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на турската полиција.

Анкара воведе тримесечна вонредна состојба по неуспешниот државен удар, извршен на 15 јули. Оттогаш повеќе десетици илјади лица се суспендирани или отпуштени од војската, полицијата, обвинитеството и од образовниот сектор. Околу 32.000 лица се уапсени под сомневање за вмешаност во обидот за пуч.

Анкара го обвини Ѓулен за пучот, но проповедникот, кој живее во егзил во САД, ги отфрла обвиненијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...