fbpx
Таг: злоупотреба на лични податоци

таг: злоупотреба на лични податоци

Пет илјади евра казна за фирмата и 2.100 евра за одговорниот што продаваа чаеви со ликот на д-р Пановски

„Ширачите на лажни вести за чаеви и други безвредни препарати, кои го злоупотребуваа моето име, слики и што не друго, за лично да се збогатат со измама на пациентите, се осудени на правосилна пресуда“, објави денеска на својата страница на Фејсбук микробиологот д-р Никола Пановски. Тој вели дека пресудата за злоупотреба на личните податоци заради промоција на чаевите „Паразол“ и...

Приведен кичевчанец – со туѓа лична карта се обидел да земе брз кредит

Вчера на булеварот „Ослободување“ во Кичево, полициски службеници го лишиле од слобода А.Е., 28-годишен, од кичевското село Аранѓел. „Тој, со лична карта на друго лице и без добиена согласност, се обидел од кредитно друштво во Кичево да подигне кредит и на тој начин да се стекне со протиправна имотна корист. При преглед кај него, полициските службеници ја пронашле и одзеле...

Пријава против прилепчaнец за демнење и злоупотреба на лични податоци на Фејсбук

СВР Битола поднело кривична пријава против Н.Ќ.(32) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“, „загрозување на сигурноста“ и „демнење“, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Прилепчанецот, според сознанијата на полицијата, на својот Фејсбук профил објавувал видео записи и статуси за жена од Битола и за нејзиното семејство. „Имено, тој од нејзиниот профил и...

Скопјанец со кривична пријава, на Фејсбук злоупотребил лични податоци на сопругата

Ги злоупотребил личните податоци на сопругата за да напише коментари со навредлива содржина на Фејсбук профилот на сестрата на неговата сопруга. Поради ова, 40 годишен маж заработи кривична пријава за злоупотреба на лични податоци, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против В.П.(40), поради постоење основи на сомнение за...

Состојбата под закана на хакерите е помеѓу тензична и критична, тврди германската служба за безбедност

Силната закана од сајбер криминал во Германија може да стане поголема со можната злоупотреба на алатките за вештачка интелигенција како ChatGPT, се вели во новиот извештај на Службата за национална безбедност (BSI), пренесува германската новинска агенција ДПА. „Ситуацијата е меѓу тензична и критична“, оценуваат од службата. Во набљудуваниот период од 1 јуни минатата година до 30 јуни годинава во просек дневно...

Подигањето на свеста кај граѓаните за заштита на податоците – најдобра заштита од можни злоупотреби

Информирањето за важноста на личните податоци во државата и начините како граѓаните да ги заштитат своите податоци, како и информирањето за улогата на офицерите за заштита на податоците, беа неколку од темите што се дискутираа на втората панел дискусија на конференцијата „Заштита на приватноста во дигиталната ера: во потрага по заеднички решенија“. Во фокус на оваа панел дискусија со наслов...

ДЕБАТА: Телефонот може да нè прислушува, ако не водиме грижа за сајбер хигиената

Дали телефонот нè прислушкува беше атрактивното прашање што привлече големо внимание и дискусија од десетици млади на вечерашниот прв „Сајбер шејк“ настан што се одржа во просториите на Netaville во Скопје. Одговорот на прашањето за „прислушувањето“ е „ДА“, а притоа имаше многу „НО“ во одговорите на говорниците: Бајрам Али, ИТ советник на Азир Алиу, министер за информатичко општество и...

Пријава за злоупотреба на лични податоци: користеле слики од доктори за онлајн продажба на чаеви

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 34-годишно лице и фирма за злоупотреба на лични податоци. Обвинетиот 34-годишник, како одговорно лице во фирмата, во периодот од ноември 2022 до април 2023 година, спротивно на Законот за заштита на лични податоци, без согласност на тројца оштетени лекари, ги користел нивните лични податоци – слика, име и презиме за онлајн продажба...

Пријава за кавадарчанка – со личната карта на мајка ѝ подигнала брз кредит

Гостиварското обвинителство поднело кривична пријава против Ш.А.(36) од селото Марена, кавадаречко, за кривично дело „злоупотреба на лични податоци“ и против И.Н.(43) и Г.П.(30), двајцата од Гостивар, поради сомнежи за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Според полицискиот билтен, на 2 октомври 2021 година кавадарчанката ја употребила личната карта на нејзината мајка во подружница на мобилен оператор во Гостивар и...

Прилепчанец лажел жена дека ќе ѝ купи апартмани во Струга, ѝ изнудил 23.000 евра

Измама од 23.000 евра сторена преку мобилни апликации е пријавена во полицијата од жена, која била доведена во заблуда дека 41-годишен прилепчанец ќе ѝ помогне да купи три апартмани во Струга, информираат од Министерството за внатрешни работи. „СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.К. (41) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“...

Тетовец злоупотребил Инстаграм профил на девојка му, заработи кривична пријава

Злоупотреба на Инстаграм профил во Тетово заврши со кривична пријава против 26-годишен жител на овој град. Иако ветил тој дека ќе ѝ го избрише профилот на Инстаграм на девојка му, таа летово открила дека нејзиниот профил е активен на Инстаграм и дека од тој профил дечко ѝ пишувал пораки на службениот профил на Инстаграм кој го користат на нејзиното...

Внимавајте кому и каде ја давате вашата лична карта: може да го злоупотребат вашиот идентитет, па дури и да земат кредит на ваше име

Податоците од личната карта претставуваат лични податоци што мора строго да се чуваат, бидејќи во спротивно може да се злоупотребат за различни цели. Експертите препорачуваат овие податоци да не се објават на интернет и личните карти да не се даваат на непознати лица, ниту на лицата што не се овластени да ги евидентираат или да ги фотокопираат. Доколку некој...

Компјутерска измама: Во име на тројца радовишани аплицирал за кредити и им ги менувал банкарските податоци

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Радовиш поднело кривична пријава против 31-годишниот П.С. од Струга, 51-годишниот З.А. од село Дедино, Општина Конче и 47-годишниот Ц.С. од Долно Оризари, битолско, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие се сомничат дека сториле кривични дела „злоупотреба на личните податоци“, „измама при добивање кредит и друга погодност“, „компјутерска измама“, „изработка и...

МВР: Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на директорот на БЈБ

Министерството за внатрешни работи (МВР) повторно предупредува граѓаните да не наседнуваат на лажните пораки што наводно ги добиваат од оваа институција, односно од Бирото за јавна безбедност (БЈБ). Оттаму појаснуваат дека деновиве пристигнуваат пријави од граѓани за добиена електронска порака наводно во име на директорот на БЈБ, Сашо Тасевски. Пораката е во вид на извесно барање за судско појаснување и...

УЈП: Не отворајте СМС пораки кои ве повикуваат на задолжителна пријава

Управата за јавни приходи (УЈП), на својот Фејсбук профил информира дека на граѓани им биле испраќани СМС пораки во кои се бара тие да извршат задолжителна пријава на лажна веб-страница https: ujp-gov.mk/potvrda. „Никако да не ја отворате оваа лажна веб-страница бидејќи од вас се бара да пополните полиња со вашите лични податоци, податоци од платежна картичка, како и да прикачите...

Поднесено обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски

Поднесено е обвинение против сопственикот на порталот „ДоказМ“, Марјан Стаменковски, а Јавното обвинителство доставило и предлог за продолжување на притворот на Стаменковски, кој беше приведен на 10 февруари годинава. Обвинителството соопшти дека е поднесен Обвинителен предлог против лицето кое се товари дека преку веб-портал во негова сопственост, сторил повеќе кривични дела – две кривични дела Ширење на расистички и ксенофобичен...

Офицер за заштита на личните податоци: Прво лице за контакт при остварување на нашите права според Законот за заштита на личните податоци

Граѓаните имаат право да се обратат до лицето што ги обработува нивните лични податоци во случаи на нивна злоупотреба, несовесна употреба или употреба без согласност во различни секојдневни ситуации. За овие случаи, како и за воведување, следење и ажурирање на интерните механизми за заштита на личните податоци кај правните лица – обработувачи на лични податоци, Законот за заштита на...

Продажбата преку огласи, заработка или ризик од злоупотреба на лични податоци

Покрај специјализираните веб-страници за онлајн продажба преку огласи на физички лица, редовна пракса стана секаков вид на производи да се нудат на продажба и преку огласи на социјалните мрежи. Но, радоста дека некој сака да го купи тоа што се продава може „скапо“ да чини. Анализата на ваквата купопродажна комуникација јасно покажува дека постојат повеќе ризици. Особено е важно...

Вистиномер: Лажна Фејсбук страница на КАМ Маркет промовира лажна наградна игра

Вистинската страница на Фејсбук на КАМ има над 270 илјади лица што ја следат, наспроти лажната со над 5.000 луѓе. На официјалната Фејсбук страница има и линк до веб-сајтот на КАМ, адреси на маркетите со работно време, нема никаква наградна игра и никој никому не му бара лични податоци за наводна награда што ја добил, како што тоа се...

Охриѓанец од затвор успеал да подигне брз кредит на туѓо име, доби кривична пријава од МВР

Лице на 52-годишна возраст кое издржувало казна затвор во Казнено поправна установа во Штип успеало да измами сограѓанин и да подигне брз кредит на туѓо име. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. (52) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“ и „злоупотреба на лични податоци“. „Со намера да стекне со противправна имотна корист, преку...

Укинати мерките и притворот за шестмина за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд, доставило предлози за укинување на мерките за обезбедување присуство, односно мерките притвор и куќен...