fbpx
Таг: здравствена заштита

таг: здравствена заштита

Крушевчани имаат најмалку можности за здравствена заштита

Највисоки можности за здравствена заштита имаат жителите на главниот град Скопје, а најмалку можности за соодветна здравствена заштита имаат жителите на Крушево. Oва го покажа истражувањето на Центарот за граѓански комуникации, кое беше објавено денеска, а се однесува на степенот на здравствена заштита на жителите во 30 здравствени центри во земјава. „Има огромни разлики во можностите, односно степенот на здравствена заштита што...

Почна со работа нова поликлиника во Сарај, ќе опслужува 45.000 пациенти

Нова поликлиника денеска беше отворена во Сарај, која треба да опслужува околу 45.000 пациенти кои живеат во овој регион. Објектот го отвори министерот Фатмир Меџити, кој кажа дека ова е инвестиција која вреди 79 милиони денари, пари кои се обезбедени од Министерство за здравство. „Поликлиниката во Сарај ќе обезбедува здравствена заштита за граѓаните од Бојане, Матка, Копаница, Чајлане, Буковиќ, Кондово,...

Здравствените установи утре и задутре ќе работат континуирано за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и јавната администрација во Скопје поради одржувањето на 30. министерски состанок на ОБСЕ, не важи за вработените во здравствените установи. „Здравствената заштита ќе се одвива континуирано и непрекинато за сите пациенти како и досега, и истата нема да влијае на достапноста...

Младите почесто посетуваат лекари и психолози, зголемена е употребата на психоактивни супстанци

Децата и младите во земјата изминатата година повеќе посетувале лекари, психолози и логопеди во споредба со 2021 година, покажува извештајот на службата за здравствена заштита на училишни деца и младина за 2021 и 2022 година, кој го објави Институтот за јавно здравје во пресрет на 12 август, Светскиот ден на младите. Во врска со дејноста за здравствена заштита на...

Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде погребано

Три недели по смртта на Мемет Камбер, телото сè уште не е предадено кај роднините за да биде достојно погребано, информира денеска Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“. Од „Ромалитико“ ги повикуваат сите политички и административни чинители до среда да ја решат состојбата и да овозможат достоен погреб на починатиот, а во спротивно, како што велат, на 16...

Ромалитико: Имаме околу 1.000 лица кои се под закана да ја имаат истата судбина како Мемет

Мемет Камбер за жал не е прва жртва на системот. Покрај него постојат и други примери на лица кои го загубиле својот живот или пак се соочиле со сериозни потешкотии во процесот на добивање на здравствена заштита. Моментално имаме околу 1.000 без документи, кои се под закана да ја имаат истата судбина како Мемет, велат од Институтот за истражување...

Многу пациенти – малку персонал, педијатриското одделение во Струга преоптоварено со пациенти од другите градови

Поради недостиг од лекари педијатри во Охрид сите пациенти на кои им е потребна лекарска помош или хоспитализација се препраќаат во Струга, пишува Порталб.мк. Како што објави порталот на албански јазик, за време на сезоната на разни вирусни заболувања, лекарите во Струга се преоптоварени бидејќи редиците на родителите кои со своите деца чекаат за преглед стигнуваат и до надвор од...

Говор на Бил Гејтс за намалување на емисиите на јаглероден диоксид изваден од контекст

Видеоматеријалот споделен во постот е изваден од контекст. Тука е злоупотребен настапот на Гејтс во 2010 година во „ТЕД Разговорите“ , каде тој зборува за чекорите неопходни за да се намали емисијата на јаглероден диоксид. Тој не кажува дека треба да се намали бројот на постоечки луѓе на планетата преку вакцинација, туку говори за неодржливото ниво на раст на...

Вистиномер: Не е лага дека мајмунските сипаници се јавна здравствена опасност

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, до 5 август во САД се потврдени 7.510 случаи на заболени со мајмунски сипаници, а единствените две држави во САД каде што не е регистриран ниеден случај се Вајоминг и Монтана. Во сите други американски држави има потврдени случаи, најмногу во Њујорк – 1.862. Со прогласувањето на мајмунските сипаници за...

Институтот за јавно здравје ги истражува ефектите од возењето велосипед во Градот Скопје

Здравствено-економска проценка на возењето велосипед на ниво на Град Скопје, е најновото истражување што го спроведува Институтот за јавно здравје. За сите заинтересирани граѓани објавен е анкетен прашалник што може да се пополни онлајн и кој е целосно анонимен. Одговорите добиени од прашалникот ќе се користат за научно-истражувачки цели, со кои ќе се определат здравствените и економските ефекти од...

Владата ги усвои законските измени со кои се ограничуваат профитите на приватните болници од ковид-19

vladina sednica, onlajn
Владата на 65. седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за здравство добива дополнителни овластувања во услови на кризна состојба прогласена заради заштита на јавното здравје и прогласена епидемија или пандемија на заразна болест. Со овие измени, меѓу другото, владата предлага да биде во можност да ги ограничи цените за...

Анализа на Порталб на планираниот буџет за следната година: повеќе пари од даноци, планирани и локалните избори [инфографик]

Догодина ќе се троши најголемиот буџет во износ од 4 милијарди и 25 милиони евра, пишува порталот на албански јазиј, Порталб.мк. Приходите се планирани на ниво од 3 милијарди и 457 милиони евра, со буџетски дефицит од 568 милиони евра. Контурите на новиот буџет се поставени како рамка на оптмистичко сценарио – стивнување на здравствената криза во првиот квартал...

Изгласана замената за „Обамакер“ во Претставничкиот дом на САД

Претставничкиот дом на САД изгласа укинување и замена на Законот за здравствена заштита, познат како „Обамакер“. Планот на републиканците беше усвоен со 217 гласови „за“ и 213 „против“, а интересно е што 20 републиканци гласале против. Мерката сега од Долниот дом на Конгресот на САД оди во Сенатот, но засега воопшто не може да се прогнозира каков ќе биде...

Во областа Гора невработени се 95 проценти од жителите

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана ја повика владата на Албанија итно да преземе соодветни мерки за подобрување на состојбата во областа Гора, истовремено искажувајќи ја својата загриженост за крајно неповолната положба на тамошните етнички Македонци. - Сметаме дека досегашното однесување кон областа Горa и кон тамошното население значи кршење на основните човекови права според меѓународните конвенции. Потврда за ваквиот наш...

Какви дезинформации се ширеа во пресрет на изборите во ЕУ?

Дезинформациите предизвикаат големи негативни последици, фалсификувајќи ги перцепциите на многу луѓе. Во последните месеци пред изборите, беше откриен растечкиот притисок на дезинформациите на многу различни теми – од војната...