fbpx
Таг: закон за работни односи

таг: закон за работни односи

Вжештена расправа за Законот за работни односи, ССМ вели дека се силуваат работничките права

Измените на Законот за работни односи на расправата на седницата во Собранието ги судри аргументите на партиите од владејачкото мнозинство и на опозицијата. Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците рече дека власта на брза лента ги турка законите со европско знаменце кои се однесуваат на Коридорите 8 и 10д, а претходно реагираше и Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), од...

Измените на Законот за работни односи утре пред пратениците на пленарна седница

Предложените измени на Законот за работни односи утре ќе се најдат на пленарна седница пред пратениците во Собранието на РСМ. Измените на овој закон веќе го минаа филтерот на собраниската Комисија за европски прашања, каде беа разгледани по скратена постапка поради „европското знаменце“. Инаку, собраниската Комисија за европски прашања и денеска продолжи со работа по останатите четири предлог-закони, кои Владата...

Со кавги започна комисиската расправа за петте предлог-закони со ЕУ знаменце

Започна расправата во собраниската Комисија за европски прашања за петте предлог-закони кои Владата ги достави до Собранието со „европско знаменце“. Пратениците од власта и опозицијата уште на првата точка, во однос на предложените измени и дополнувања на Законот за работни односи, жестоко се искараа. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков во своето обраќање пред комисијата рече дека измените и дополнувања на...

Владата до Собранието достави пет предлог закони со европско знаменце за Коридорите 8 и 10д

Владата на денешната седница усвои пет предлог закони со европско знаменце кои ќе ги достави до пратениците во Собранието, а кои се однесуваат на изградбата на инфраструктурни проекти од национален и јавен стратешки интерес, вклучувајќи ги и автопатите од Коридорите 8 и 10д. За ова денеска информираше вицепремиерот Артан Груби на прес-конференција, на која потенцираше дека со промените на...

Власта вели дека нема да плаќаме пенали ако Собранието ги отфрли законите за автопатите

Владејачката партија СДСМ се јави со реакција, тврдејќи дека ВМРО-ДПМНЕ намерно шири лаги околу законските измени и дополнувањата со кои би се забрзала изградбата на автопатите на Коридорите 8 и 10д. Од СДСМ тврдат дека ВМРО-ДПМНЕ шири невистини за проектот вреден 1,3 милијарди евра, со кој ќе се изградат на автопатите Тетово-Гостивар, Гостивар-Кичево, Требениште-Струга-Ќафасан и Прилеп-Битола на Коридорите 8 и...

Мноштво реакции за законските измени за изградба на автопатите што се во Собрание

Предложените измени и дополнувања на осум закони за забрзување на изградбата на автопатите од „Бехтел-Енка“ откако вчера поминаа на прво читање во Собранието на РСМ, денеска експресно се најдоа пред дел од собраниските комисии. Во собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска се најдоа на разгледување предложените измени и дополнувања на Законот за работни односи. Веќе утре, во...

Собранието во прва фаза ги усвои законските измени за изградба на автопатите

Предложените измени и дополнувања на осум закони денеска ја поминаа првата фаза на читање во Собранието. Предложените законски измени во прво читање се најдоа пред пратениците по скратена постапка и беа експедитивно усвоени во текот на денешниот ден, но без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Станува збор за Предлог на закон за дополнување на Законот за земјоделско земјиште, како и...

Тренчевска: Во закон се воведува работа од дома и на далечина, значајна новина за младите

Во предлог-законот за работни односи се воведува работа од дома и работа и далечина, нешто што е посебно значајно за младите, истакна министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, на денешната дискусија „Родовата еднаквост - клуч за економскиот раст на државата“, организирана од Европската бизнис асоцијација. Панелистките дискутираа за родовата еднаквост во нашето општество и за работните места, во...

Тренчевска: Овозможуваме и таткото да се вклучи во грижата на своето дете

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска денеска изјави дека со новините во Законот за работни односи не се кратат досегашните права во однос на породилното отсуство, туку се дава можност и таткото да се вклучи во грижата на своето дете. Таа на прес-конференција во Владата појасни дека новините се прават за да се усогласи нашата легислатива со...

Шахпаска: Со Законот за недела неработен ден ги унапредуваме правата на работниците

Министерката за труд и социјална политика во денешното интервју за Утрински брифинг оцени дека со новото законско решение кое предвидува недела да биде ден за неделен одмор се унапредуваат работничките права, што е предуслов за мотивиран работник. Инаку, на вчерашната седница на Собранието, Законот за работни односи беше изгласан со 62 гласа „ЗА“ и еден против. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ...

Владата предлага од 1 октомври неделата да биде неработен ден

Од 1 октомври годинава, неделата да биде неработен ден, предлага Владата. Измените на Законот за работни односи и на Законот за трговски друштва, што Владата ги усвои на денешната седница, се донесени во договор со работодавачите и синдикатите, објасни на денешната прес конференција премиерот Зоран Заев. Останува тие да бидат изгласани во Собранието. „Неделата станува неработен ден, ден на одмор....

Анализа: Просечната возраст на вработените во администрацијата е 46 години – дали новите решенија за пензионирање ќе ја „подмладат“?

Задолжителното пензионирање на 64-годишна возраст за мажи и на 62-годишна возраст за жени треба да биде решение што ќе ја регенерира администрацијата, но тоа треба да се спроведе внимателно, бидејќи значи регрутирање на нови пензионери – коментираат економистите за „Порталб.мк“. Според последните достапни податоци, просечната возраст на администрацијата изнесува 46 години, а има и институции каде таа е над...

Француската влада го одобри протестот на синдикатите

Француската влада го одобри протестот на синдикатите против реформите во законот за работни односи најавен за утре во Париз, откако претходно го забрани, соопштија синдикални извори. Демонстрациите ќе се одржат на локација која ја предложи министерството за внатрешни работи, на 1,6 километри од плоштадот Бастилја, соопштија претставниците на синдикатите, непосредно по состанокот со министерот Бернар Казнев. Синдикатите веќе три месеци протестираат...

АСУЦ „Боро Петрушевски“ домаќин на меѓународен симпозиум на средни стручни училишта

Средното училиште на Град Скопје АСУЦ „Боро Петрушевски“ е домаќин на меѓународен симпозиум за средни стручни училишта за логистика и сообраќај, што се одржува 13-та година по ред. Размена на...