fbpx
Таг: забава

таг: забава

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во студентските домови. Од ова студентско собрание за Мета.мк велат дека забавата има за цел директно да помогне во подобрувањето на условите во студентските домови. Една од опциите за искористување на собраните средства...

Објавена програмата за манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Програмата за Манифестација научно културни средби „Десет дена Крушевска Република“ е речиси комплетирана и истата содржи многу музика, филм, традиција и култура, соопштуваат од општина Крушево. Оттаму информираат дека на 1. август во 18:30 часот започнува поворката кон Гумење каде што ќе се полагаат цвеќиња. „Официјалниот дел започнува на споменик Илинден во 20:30 часот каде што свој настап ќе имаат...

Стриминг платформата „Дизни+“ пристигнува и во Македонија

Стриминг платформата „Дизни+“ (Disney+) соопшти дека летово се проширува во уште 42 земји и 11 територии во Европа, Азија и Африка. Помеѓу новите земји каде платформата ќе ги понуди своите услуги е и Македонија. „Дизни“ не ги прецизираше точните датуми кога услугата ќе биде достапна во најавените земји, ниту пак сподели информации за регионалните цени за услугите. „Со ексклузивна оригинална содржина...

Прослава за положен испит по анатомија ќе им донесе казни од по 2.000 евра на 28 студенти

zabava
Прославата за положениот испит по анатомија, дваесет и осуммина студенти од Медицинскиот факултет може да ги чини по 2.000 евра. Полицијата ги затекнала студентите во стан во Скопје во раните утрински часови додека тие славеле за поминувањето на еден од најтешките испити на нивните студии. Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казнен налог за кривично дело – непостапување...

МВР растури домашна забава, приведени 28 лица

Денеска 21 мај, во 03.00 часот на подрачјето на Центар, од страна на полициски службеници од Полициска станица Центар и Одделение за криминалистички работи Центар и Бит Пазар лишени од слобода се 28 лица, поради постоење основано сомневање за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информираат од МВР. „Имено, постапувајќи по претходна пријава, а по...

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје и сопственик на угостителски објект во Тетовско

Во период од 24 часа, полицијата привела дури 14 лица кои не ги почитувале мерките за заштита од ковид-19, од кои 13 лица кои биле на две забави во Скопје и сопственик на угостителски објект во Тетовско, кој работел по крајот на работното време одредено со антиепидемиските мерки, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Во тетовското село Горно Седларце вчеравечер...

СВР Охрид поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август

Охридската полиција поднесе кривични пријави против организаторите на забавата на плажата Градиште која се случи на 2 август. „СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.И.(33), Г.Ј.(34), С.Ј.(34), сите од Скопје и против фирма од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 02.08.2020 пријавените организирале музички настан во Градиште...

ОНЛАЈН АНКЕТА: На најголем дел од забавите на кои присуствувале младите не се почитувале препораките за заштита од ковид-19

Една третина или 30 отсто од младите, учесници на онлајн анкетата на Мета.мк во соработка со Инстаграм профилот @studentarijamk, одговориле дека во последните триесет дена посетиле некаков настан во локал, нечиј дом или на отворено, а кој броел повеќе од педесет лица. Според дадените одговори, испитаниците присуствувале на забави и настани организирани во локали во повеќе градови во државата, но...

Ноќен живот среде пандемија: „За забава има време, сега да се грижиме за нашето здравје“

забава
Четири месеци по појавата на корона вирусот во Северна Македонија, животот на младите лица изгледа забележително поинаков. Затворените граници и препораките од надлежните за социјална дистанца доведоа до ограничени опции за патување, излегување и дружење. Пандемијата најмногу го погоди ноќниот живот на младите. Кафе-баровите, рестораните и кафеаните работат со ограничени капацитети, но за ноќните клубови сѐ уште нема препорака...

Борјан Ефтимов: И младите треба сериозно да ја сфатат опасноста и препораките

Изминатиот викенд, откако со мерките на Владата се затворија кафулињата, група млади ја пренесоа дружбата на Водно. Полицијата ги растера, а министерот Спасовски апелираше родителите да се однесуваат одговорно. Борјан Ефтимов, претседателот на Универзитетското-студентско собрание на УКИМ, апелира младите дисциплинирано и крајно сериозно да ги следат насоките од Министерството за здравство, бидејќи и најмалите отстапувања можат да придонесат за неконтролирано...

Просечната нето-плата во октомври изнесувала 23.356 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2017, изнесува 23.356 денари и е зголемена за четири проценти во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Просечната месечна исплатена бруто-плата во октомври пак, е 34.266 денари и е зголемена за 3,8 проценти во однос на октомври лани. Ваквото зголемување се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата...

Просечната нето-плата во септември изнесувала 23.229 денари

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во септември 2017 изнесува 34.127 денари, додека просечната нето-плата изнесува 23.229 денари, а во овој месец 1 отсто од вработените не зеле плата. Просечната плата, односно и нејзиниот бруто-износ и нето-износот биле поголеми за 4,6 отсто отколку во истиот месец во 2016 година, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемувањето во периодот од една година...

Просечната нето-плата во март изнесувала 22.445 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017 изнесувала 22.445 денари, а бруто-платата изнесувала 32.999 денари објави Државниот завод за статистика. Просечната плата во март била повисока за 1,8 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 проценти),...

Странските инвеститори во државата организираа хуманитарен пикник

Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан во Градски парк. Специјалитетите од различни земји се продаваа за симболична цена од 100 дена, а собраните парични средства ќе бидат донирани на народната кујна во црквата „Св. Апостол Петар и Павле“ и на хуманитарното здружение „Ел-Хилал“. Странските инвеститори кои доаѓаат од Австрија, Белгија, Бугарија, Велика Британија,...

Жените во Македонија дневно поминуваат по два часа во чистење и по два часа во забава

Жените во Македонија сочинуваат 49,9 проценти од населението и во просек живеат 77,4 години, односно 3,9 години подолго од мажите, објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март - Меѓународниот ден на жената. Од вкупниот број вработени жени, кој во 2015 година изнесувал 282.078 лица, 76,3 проценти се вработени во деловни субјекти во приватна сопственост. Во 2015 година, бројот на дипломирани...

Просечната месечна нето-плата изнесува 23.457 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата  во декември 2016 изнесувала 23.457 денари, а бруто-платата 34. 374 денари, објави Државниот завод за статистика. Платата во декември 2016 година во однос на истиот месец во 2015 година е зголемена за 3,3 проценти. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите уметност, забава и рекреација (55,8 проценти), информации и комуникации...

Шест тинејџери пронајдени мртви по забава во Баварија

Татко, вознемирен што синот и ќерката не се вратиле дома од забава, ги пронашол своите деца мртви, заедно со уште четворица тинејџери, во шупа во една градина близу гратчето Арнштајн во германската сојузна држава Баварија, јавија светските медиуми. Петте момчиња и девојката, сите на возраст од 18 и 19 години, заминале на забава во шупата во саботата вечерта, а кога во неделата...

Просечната нето-плата во ноември била 22.380 денари

Просечната месечна нето-плата во ноември лани изнесувала 22.380 денари, додека просечната бруто-плата била 32.877 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година за 1,8 отсто се должи, пред сè, на повисоката исплатена нето-плата по вработен во секторите рударство и вадење камен за 10,5 проценти, уметност,...

На градскиот плоштад во Прилеп почна новогодишната прослава

Со новогодишна програма за најмладите, почна новогодишниот дочек на градскиот плоштад во Прилеп. Децата ги забавуваа „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и музичката група „Нокаут“. Вечерниот новогодишен дочек на плоштадот Методија Андонов Ченто е предвидено да почне во 22.30 часот, со настапот на групите „Белинда“ и „Шило“, а по предвидениот огномет на полноќ ќе настапат диџеите „Д мод“ (The...

Бројот на загинати во пожарот во Оукленд можно е да достигне 40 лица

Властите во градот Оукленд, во американската сојузна држава Калифорнија, стравуваат дека бројот на загинати во пожарот што избувна во магацин од зграда за време на забава, би можел да изнесува неколку десетици лица, јавуваат светските медиуми. Локалните власти веќе ја потврдија смртта на девет лица кои присуствувале на забавата, но оттаму посочиле дека бројот на загинати можно е да достигне 40...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...