fbpx
Таг: забава

таг: забава

Трамп испрати покани за победничка забава

Забава во чест на победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ќе се одржи во хотелот „Хилтон мидтаун“, а за прославата веќе се испратени покани. Од предизборниот штаб на кандидатот на САД од Републиканската партија, Доналд Трамп, се уверени во победата и веќе испратиле покани за победничка забава. Во поканите се наведува дека забавата ќе биде одржана во Њујорк, во...

Тројца убиени и еден повреден на тинејџерска домашна забава во САД

Три лица се убиени, а едно е повредено, при престрелка што се случила на домашна тинејџерска забава во гратчето Мукилтео, кое се наоѓа на околу 40 километри од Сиетл, во американската држава Вашингтон. Повредениот е хоспитализиран, но засега нема информации за неговата здравствена состојба. Како што јавуваат локалните медиуми, на забавата имало околу 15-20 лица. Градските власти преку „Твитер“ соопштија дека полицијата уапси...

Годинешниот „Макфест“ со предзнак меѓународен

В четврток, во Штип, почнува 31. издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2016“, а годинава тој е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум странски интерпретатори. Во трите фестивалски вечери за главните фестивалски награди ќе се натпреваруваат и 23 домашни изведувачи, најави денеска директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски. - Ги имаме стандардните награди, а од оваа година наградата за дебитант...

Вечерва протест на „Шарената револуција“ и забава „Информативен разговор“

Протести на „Шарената револуција“ во 18 часот и забава насловена „Информативен разговор“ пред полициската станица „Беко“ во 20 часот ќе се случуваат вечерва во Скопје. Од граѓанското здружение „Протестирам“ порачуваат дека парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаат и нема да дозволат „поигрување на претседателот со правдата“. Нема да запрат со протестите додека аболицијата не се повлече целосно. Целта на забавата „Информативен разговор“...

Забавата „Информативен разговор“ ќе се одржи во сабота пред ПС „Беко“

Забавата „Информативен разговор“ закажана за утревечер пред полициската станица „Беко“ се преместува за во сабота, информираат организаторите. Предвидено е забавата да започне во 20 часот, а најавен е и музички перформанс. Како што пишува во информацијата испратена до Министерството за внатрешни работи, целта на забавата е министерот Митко Чавков да може да ги праша учесниците на „Шарената револуција“ се што го...

Во петок пред полициската станица „Беко“ ќе има забава наречена „Информативен разговор“

Во петок навечер во 21 часот пред полициската станица „Беко“ ќе се организира забава насловена како „Информативен разговор“. Настанот е креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“. „Откако стапи на функцијата министер за внатрешни работи, нашиот ценет Митко Чавков се отвори кон граѓаните за информации. Човек учи додека е жив нели. По тој повод овој петок свечено Ве покануваме сите на „Информативен разговор“...

Претстојните празници се продолжение на успешната туристичка сезона во Охрид

Локалната самоуправа од Охрид ветува одлична празнична забава, на отворено, на градскиот плоштад Св. Климент Охридски, за новогодишната ноќ. Меѓу другото, ќе настапат музичките ѕвезди Викторија Лоба и Боби Мојсовски, ансамблот „Билјана јуниор“ и групата „Компас бенд“. За украсување на градот ќе бидат потрошени 1.180.000 денари. За дочекот на Нова година, со целокупната програма, вклучувајќи ги и естрадните уметници, ќе бидат потрошени...

Забава за лицата со Даунов синдром

Центарот за младински активизам „Крик“ за зголемување на свеста за лицата со Даунов синдром, вечерва во Безистенот на Старата скопска чаршија организира забава, како дел од активностите во октомври - месец посветен на овие лица. На забавата ќе бидат прикажани едукативни видеоматеријали и ќе се одржат квизови. Даунов синдром е генетско нарушување. Менталниот развој кај лицата со Даунов може да биде од...

„Твин Пикс“ по 25 години се враќа на телевизија

Култната телевизиска серија од 90-тите години на минатиот век, „Твин Пикс“, по 25 години од прикажувањето на последната епизода, повторно се враќа на ТВ-екраните. Премиерата е најавена за 2016 година, а режисерот Дeјвид Линч и екипата се во полн ек на снимање. Серијата престана да се емитува во 1991 година, иако заврши со навестување за продолжение, моментот кога духот на...

Осмото издание на „Пиволенд“ ќе се случува од 2 до 6 септември

Гурманскиот викенд со пиво, „Пиволенд“, ќе се одржи осми пат во Скопје, од 2 до 6 септември. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во повеќе од 30 пивски брендови, како и во гурмански специјалитети. Манифестацијата ќе трае пет дена, а ќе има многу забава и дегустација на пиво. Фестивалот, кој е во организација на „Темов“ и на Град Скопје, ќе се одржи на скопското Кале.

Драган Б. Костиќ со „Кавервил“ на охридското „Супер радио“

Под слоганот „Го носиме радиото во секој дом“, најпопуларниот радиоводител на сите времиња во Македонија, Драган Б. Костиќ, повторно се враќа во радиоетерот. Наскоро од Охрид, слушателите ќе можат да го слушаат проектот „Кавервил“ на фреквенцијата од 97.00 мегахерци на „Супер радио“, најпопуларната локална радиостаница во Република Македонија. – Спојката беше сосема нормална и очекувана. Со организаторите се договоривме за помалку...

Најплатените музичари за 2014 година

Познато е дека светските музичари заработуваат голема сума пари, а ова се десетте најплатени во 2014 година   Тоби Кеит: 65 милиони долари Келвин Харис: 66 милиони долари Пол Мекартни: 71 милион долари „Уан дајрекшн“: 75 милиони долари Џастин Бибер: 80 милиони долари Брус Спрингстин: 81 милион долари Бон Џови: 82 милиони долари „Иглс“: 100 милиони долари Бијонсе: 115 милиони долари Д-р Дре: 620 милиони долари

Во паркот „Жена-борец“ ќе никне волшебен парк

На плоштадот Македонија во Скопје, за прославата на Нова година, ќе настапат Есма Реџепова, Наум Петрески, Сузана Спасовска, „Куку леле“, Ерик Фокс и Симона, Даниел Кајмакоски, Дани Димитровска, а на полноќ во 12 часот ќе пее Елена Ристеска. Од 25 до 31 декември, ќе има новогодишен волшебен парк со „распеани елки“, Дедо Мраз, детски работилници и маркет со продажни активности. Волшебниот парк...

Берлин е најзабавниот град во светот

Берлин прогласен за престолнина на забавата
Берлин е на прво место на листата најзабавни градови во светот пред Лондон, Њујорк, Париз и пред Токио. Порталите „Гет јор гајд“ и „Гоу јуро“ направија истражување меѓу своите корисници во кое биле вклучени 1.800 градови. Корисниците гласале во категориите барови, клубови, трговски центри, забава за возрасни и активности. Лондон е победник во категоријата за најдобри клубови, Токио ги има...