fbpx
Таг: ВМРО-БНД

таг: ВМРО-БНД

Красимир Каракачанов си даде оставка поради лошите резултати на парламентарните избори во Бугарија

Претседателот на бугарското ВМРО, Красимир Каракачанов, кој долги години е на таа функција, си поднесе оставка денеска поради слабите резултати на партијата на вчерашните парламентарни избори, јави „Медиапул“. Покрај него, оставки дадоа и неговите заменици - европратеникот Ангел Џамбаски, потоа Искрен Веселинов, Атанас Стојанов и Милен Михов. Стојанов, кој е градоначалник на Сандански, неколку часа пред оставката беше уапсен за...

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, ВМРО во неизвесност, Борисов предложи експертска влада

Според најновите резултати од пребројувањето на гласовите објавени од Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија, објавени во 9:30 часот по бугарско време (8:30 по македонско), води партијата на досегашниот премиер Бојко Борисов, ГЕРБ, која има 24,88 отсто од гласовите, според обработени 54,63 отсто гласачки ливчиња. ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, пак, сè уште не знае дали ќе влезе во парламентот....

Ангел Џамбаски со серија контроверзни тврдења за Македонија во интервју за „Слободна Европа“

Ангел Џамбаски, европратеник од редовите на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД, во интервју за бугарската редакција на Радио Слободна Европа денеска, пред почетокот на предизборниот молк во Бугарија, порача серија контроверзни тврдења во врска со Северна Македонија. Така, Џамбаски говореше дека во земјава живеат стотици илјади Бугари, кои наводно биле потиснувани па Бугарија морала да ги заштити нивните права, односно правото...

Каракачанов: Нема основа нацијата создадена во Москва да има малцинство во Бугарија

На само еден ден откако се нафрли на Стејт Департментот на САД, нарекувајќи ги „никаквеци“ поради тоа што во годишниот извештај за човековите права за Бугарија побарале да се признае македонско малцинство во земјата, Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на националистичката ВМРО-БНД, денеска повторно во телевизиско гостување излезе со своите тези на негација...

Милошоски и Богојески контра Каракачанов: Немаме бугарски пасоши

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, при денешната посета на Штип, прашан за наводите на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов дека Милошоски и неколку други пратеници, функционери на ВМРО-ДПМНЕ или нивни роднини, имаат бугарски пасоши, одговори дека тоа е обид за дефокусирање на јавноста од големата афера со кинеските вакцини. И претседателот на Македонски концепт, Петар Богојески, рече дека тој нема...

ВМРО-ДПМНЕ го демантира Каракачанов од ВМРО-БНД: Немаме бугарски пасоши и не сме на гласачкиот список во Бугарија

Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД на својата Фејсбук страница претпладнево објави имиња на гласачи на претстојните избори во Бугарија. Во списокот се препознаваат имиња идентични на имињата на функционери и пратеници на ВМРО-ДПМНЕ или, пак, нивни блиски роднини. Каракачанов во објавата потсетува дека бугарски пасош и државјанство се...

К’нев: ВМРО-БНД со сталинистички методи бара забрана на Бугарскиот Хелсиншки комитет

Националистичката ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, познатиот негатор на македонскиот национален идентитет, на крајот на минатиот месец почна битка против Бугарскиот Хелсиншки комитет (БХК), барајќи од Главниот обвинител на Бугарија да ја забрани оваа граѓанска организација, велејќи дека „БХК со своите дејствија ставала во ризик бугарски граѓани и го нарушувала доброто име на Бугарија пред меѓународните институции“. Досега над 70 бугарски...

Бугарското ВМРО ќе ја напушти владата ако Софија ја поддржи Македонија за членство во ЕУ

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, истовремено и претседател на бугарската политичка партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, викендов порача дека тој и неговата партија нема да го поддржат членството на Северна Македонија во ЕУ. Тој побара истиот став да го усвои и владата на Бугарија, а во спротивно неговата партија ќе ја напушти владејачката коалиција. Каракачанов...

Каракачанов не чита историја, а ни договори кои ги потпишала владата во која членува

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов и претседател на ВМРО-БНД, а по него и бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од ГЕРБ, обајцата припадници на бугарската политичка десница, викендов настапија со остри квалификации за македонскиот национален идентитет. Вториот, иако не ги повтори заканите од Каракачанов дека Бугарија може да го блокира зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО ако...

СДСМ: По години назадување, економијата денес се стабилизира и тргнува во добар правец

Реални економски показатели ги побиваат лажните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која што преку расипничкото и криминално владеење нанесе огромни штети врз македонската економија, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Рекордните 235 милиони странски инвестиции само во првиот квартал од годинава, растот на просечната плата на над 24.000 денари, порастот на извозот и на индустриското производство се...

СДСМ: Струмица беше заборавена од ВМРО-ДПМНЕ 11 години, Мицкоски да се извини

Мицкоски да им се извини на граѓаните за тоа што Струмица 11 години беше заборавена од ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на СДСМ на повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, на протестен марш в недела во Струмица. Од СДСМ додаваат дека „во отсуство на конкретни ставови, политики,  решенија, идеи, Христијан Мицкоски се обидува да ги направи граѓаните нервозни“. „Македонија добива покана за членство во НАТО,...

Националистот Каракачанов го славеше Денот на Македонија како министер

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, вчера во Софија пред споменикот на револуционерите од Македонија и Тракија, првпат го одбележа Денот на Македонија како владин министер, јави „Балкан инсајт“. Претходно Каракачанов, според бугарските медиуми, бил редовен учесник на одбележувањата, но првпат годинава го зеде под свое патронство ова празнување на...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...