fbpx

Националистот Каракачанов го славеше Денот на Македонија како министер

-

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, вчера во Софија пред споменикот на револуционерите од Македонија и Тракија, првпат го одбележа Денот на Македонија како владин министер, јави „Балкан инсајт“. Претходно Каракачанов, според бугарските медиуми, бил редовен учесник на одбележувањата, но првпат годинава го зеде под свое патронство ова празнување на бугарските националисти.

Прославата организирана од т.н. Македонскиот научен институт (МНИ) почна пред споменикот во Софија, оддавајќи им признание на паднатите борци, по што се одржаа панихида и научна конференција.

Во официјалното обраќање на конференцијата одржана во МНИ, Каракачанов, кој исто така е член на институтот, ги повика Бугарите „да не ги заборават вистината и идеалите на хероите што паднале за Македонија“.

Каракачанов е долгогодишен лидер на бугарската ВМРО-БНД, која е позната по екстремниот национализам во поглед на Македонија и ја пропагира тезата за национален идентитет на етничките Македонци во Република Македонија.

На сметка на Каракачанов од истакнати научници беа пласирани критики дека го злоупотребува „македонското дело“, како што се нарекува борбата за бугарската кауза на територијата на денешна Република Македонија и на териториите на Грција и на Албанија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...