fbpx
Таг: УХМР

таг: УХМР

УХМР: Циклонот што ќе ја зафати Македонија може да донесе невреме

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредува дека циклонот кој доаѓа од Медитеранот може да донесе ново невреме денеска и во наредните денови. - Попладне нашето подрачје ќе потпадне под влијание на влажна и постудена воздушна маса од северозапад, како и висински циклон, што ќе предизвика во текот на работната недела времето да биде променливо, во некои денови и претежно облачно,...

УХМР: Невремето со веројатност на појавување еднаш во илјада години

Регистрираниот рекорден интензитет на невремето што завчера ја зафати Скопската котлина е со веројатност на појавување од 0,1 отсто или еднаш во илјада години, соопшти попладнево Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според податоците на УХМР, невремето траело пет часа, од 17.20 до 22.10 часот во два интензивни налета. Вкупната количина врнежи според дождомерот изнесувала вкупно 92,9 милиметри. „Она што треба да...

ЛДП e разочаранa од односот на Груевски кон премиерот

Ливерално-демократската партија (ЛДП) денеска преку соопштение изрази сочувство до семејствата на жртвите од невремето што во саботата вечерта го зафати Скопје и околината, но и разочараност од однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при неговата посета на погодените подрачја. Од опозациската партија велат дека се загрижени поради големиот број на загинати во невремето и додаваат дека нивните општински организации...

Пороен дожд го поплави Прилеп

Силно невреме проследено со пороен дожд, ветар и со грмежи го зафати Прилеп попладнево. Од Општина Прилеп информираат дека поплавените површини на градскиот плоштад и улиците веќе се исчистени. Од УХМР најавија дека во попладневните часови, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи, засилен ветер со услови за појава на град. Според синоптичарите, повеќе...

Македонија денеска во жолта алертна фаза

На територијата на цела Македонија денеска временските услови ќе бидат со многу висока дневна температура, состојба што Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) ја означува како жолта алертна фаза. Температурата ќе достигне 40 Целзиусови степени. Министерството за здравство вчера апелираше граѓаните од целата земја да ги почитуваат општите препораки за заштита од високата температура: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено од 11 до 17 часот,...

Македонија ја зафати локално невреме со пороен дожд и грмежи

Невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер зафати повеќе делови од Македонија, информираше Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според, УХМР најмногу дожд наврнало во Светиниколско 33 литри, Берово 11, Штип осум литри, и по еден литар во Битола и Тополчани во Пелагонија. Во скопската котлина невремето ги зафатило центарот и источните делови каде што ветерот во 17 часот достигнал 25 километри...

Сончево и топло време

Времето денеска ќе биде сончево и топло, проследено со слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 25 до 37 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје и во околината се очекува слично време со температура до 35 Целзиусови степени. Од УХМР соопштуваат дека во наредните денови нè очекува топла воздушна маса од југ. Висока температура се очекува...

Најмногу дожд во Крива Паланка, а најстудено во Лазарополе

Влажниот бран што ја зафати Македонија денеска донесе најмногу дожд во Крива Паланка, каде до 16 часот наврнаa 18 литри на еден квадратен метар, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. Најмалку дожд наврнало во Гевгелија, односно 1 литар на еден квадратен метар. Според мерењата на УХМР, до 16 часот најмногу воден талог има во Пожаране и во Лазарополе, каде наврнале по...

Во Тетово наврнаа 21 литар, во Скопје 16 литри на квадратен метар

Во попладневните часови наврнаа 21 литар на еден квадратен метар во Тетово, 20 литри во Маврово и во Пожаране, 16 литри во Скопје, 13 литри во Охрид, 12 во Лазарополе, 9 во Преспа и 4 литри на квадратен метар во Битола и во Тополчани, покажуваат мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи до 15 часот. Во Маврово и во Лазарополе формирана е и снежна...

УХМР: Jугозападниот ветер донесе пролетна температура и невреме

Топол јужен ветер и висока температура до 16 Целзиусови степени се забележуваат низ Македонија во текот на денешниот ден. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека оваа состојба денеска се должи на присуството на силен југозападниот ветер кој носи топла воздушна маса и врнежи од дожд. - Денеска има зголемено присуство на силен југозападен ветер, кој носи топла воздушна маса...

Попладнево невреме и пороен дожд

Попладнево во Македонија има развој на нестабилна облачност, којa најпрвин почна во планинските подрачја во западниот дел од државата, околу Јакупица и на крајниот североисточен дел, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму информираат дека во моментов поинтензивна нестабилност има во прилепскиот дел, на потегот од Охрид кон Крушево и во североисточните делови. Според радарската слика од Тополчани, југоисточно од Прилеп...

Дополнителни препораки за заштита од високата температура

Владата, на денешната седница, на предлог на Министерството за здравство, донесе дополнителни мерки за заштита на населението од високата температура, особено по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) завредности на температурата од портокалова фаза, кои се очекуваат во текот на утрешниот ден. Донесена е препорака за ослободување од работните обврски на сите лица што работат со скратено работно време поради здравствени причини....

Вонредна прогноза на УХМР: Вечерва невреме во Источна Македонија

Струмичката Котлина, Берово, Делчево и Велешко вечерва се очекува да бидат зафатени од невреме, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму информираат дека, според податоците со кои располага одделението за анализа и прогноза на време и радарските слики од центарот Ѓуриште, невремето ќе биде со умерен интензитет и ќе биде проследено со интензивен пороен дожд, електрични празнења и со засилен...

УХМР ќе пушти во употреба нова метеоролошка станица

Управата за хидрометеоролошки работи денеска ќе го одбележи Светскиот ден на метеорологијата. По овој повод ќе биде пуштена во употреба современа автоматска метеоролошка станица.

УХМР: Попладнево засилени врнежи, Македонија во жолта фаза

Македонија сè уште е во жолта фаза. Според УХМР и попладнево ќе има засилени врнежи, најмногу во североисточниот регион, додека послаби врнежи се очекуваат на југозападот од земјава.

Променливо облачно со магла во котлините

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со слаб до умерен југоисточен ветер и со појава на магла во котлините и во речните долини. Утринската температура ќе се движи од еден од девет Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе се движи од 12 до 17 степени. Во Скопје и во околината се очекува претежно облачно време, со слаб југоисточен ветер. Минималната...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен...