fbpx
Таг: УХМР

таг: УХМР

Раат од аерозагадувањето: следат денови со дожд, снег и студено време

Македонските граѓани барем малку ќе можат да здивнат од енормното загадување на воздухот коешто го дишеа изминатиов период. Според временската прогноза на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска и утре времето во земјава ќе биде врнежливо и ќе дува најпрво југоисточен, а потоа и северен ветер. Денеска низ целата земја ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои ќе продолжат...

Магла, чемер и јад во Скопје – Новогодишните празници ќе ги дочекаме со смог

Доколку сè уште не сте купиле новогодишен поклон за најблиските, еден од подароците што сигурно ќе ги израдува славениците се маски против аерозагадување. За оние граѓани кои ќе останат во Скопје за продолжениот викенд што следи, рано предупредување утрово пристигна од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) дека денес и во следните денови по котлините ќе има појава на магла...

Снежен бран и ниски температури деновиве во Македонија

Драстично намалување на температурите, силен северен ветер, обилни врнежи од дожд и снег се најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), почнувајќи од утрешниот ден. Портокалов аларм за поголемиот дел од земјава е активиран за утре, вклучувајќи ги источниот и западниот дел на Македонија. Во Скопскиот регион е вклучен жолт аларм, вклучувајќи ја и можноста за врнежи од снег. „Под...

Врнежи и грмежи и во текот на денешниот ден

И денешниот ден ќе биде облачно, со врнежи од дожд, наместа обилни, известуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од дожд, повремено поројни. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе достигне 16 степени Врнежите времено ќе бидат поројни и проследени со грмежи, во форма на невреме со силен ветер. Максималните температури...

УХМР за денеска и за утре предупредува за силен ветер и обилен дожд

Засилен, а повремено силен ветер од над 60 километри на час од јужен правец ќе дува денеска на територијата на целата земја, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Поради јачината на ветрот вклучен е жолт метео аларм. Од УХМР велат дека Македонија од попладнево ќе биде зафатена од циклонска активност, која од попладне ќе условува врнежи од дожд...

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што информираат од УХМР, попладнево, во вечерните часови и во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во...

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврна во Пожар и Берово

Во текот на изминатото деноноќие најмногу дожд од 47 литри на метар квадратен наврна во Пожар, во близината на Радовиш информираше утрово Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Берово наврнало 31 литри на метар квадратен, потоа 26 во Штип, 24 во Скопје-Зајчев Рид, 22 во Ѓуриште, 21 во Демир Капија и Крива Паланка, 19 во Скопје-Петровец и Охрид, 17 во...

УХМР најавува невреме за утре, црвено предупредување и во Србија

Силен дожд, ветер и грмежи низ земјава, особено во попладневните и вечерните часови, најави за утре Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Од Управата информираат дека претпладне ќе биде сончево и топло со умерен до засилен ветер од јужен правец, а попладне и во ноќните часови, почнувајќи од запад, облачноста ќе се зголемува. „Под влијание на атмосферски фронт во сабота попладне и...

Во период на топлотен бран, собната температура треба да биде 25 степени

Идеална собна температура во текот на денот е 21 степени Целзиусови, а во текот на ноќта 18. Но, во период на топлотни бранови најдобро е собната температура да се одржува на околу 25 степени, посочуваат одговорните во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Овие денови времето е многу топло, а за денеска се најавува дневна максимална температура од 40 степени...

Суровоста на климатските промени: oд невреме и поплави до екстремни горештини [инфографик]

Обилни дождови, невреме и поплави, за само седум дена подоцна да биде прогласена портокалова фаза на високи температури. Две временски екстреми за многу краток период ја погодија Северна Македонија летово, што, според експертите, укажува на тоа дека и земјава го чувствува разорното влијание од климатските промени. Прогнозите за иднината на македонското поднебје се зачестени топлотни бранови и намалени ледени...

Невреме со интензивен пороен дожд ќе има попладнево, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи, на својот профил на Фејсбук преупреди за локално невреме поладнево во делови од земјава. Како што оттаму појаснуваат, поради насобраната голема енергија во атмосферата и благо зголемената влажност над нашето подрачје, денес во попладневните часови во северните делови ќе има услови за локално невреме со интензивен пороен дожд и електрични празнења, силен ветер (над 70...

Продолжува портокаловата фаза – од денеска забрана за движење во шумите и заштитените подрачја

Портокаловата фаза во којашто се наоѓа земјава продолжува и денеска и се очекува да трае во следите десетина дена. Оваа информација ја соопштија вчеравечер од Владата, по одржаната седница на која била разгледана Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекува да продолжат и деновиве. Портокалова фаза летово за првпат беше прогласена од четвртокот, кога стапија на...

Синоптичарите меѓу најранливите од високите температури – речиси половина се ослободени од работа

Речиси 50 отсто од синоптичарите вработени во Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) од вчера се ослободени од работа, откако на сила стапија мерките и препораките за заштита од високите температури. Тоа е така зато што имаат над 60 години и спаѓаат во најранливите групи население, кои, заедно со бремените жени, се ослободени од работните обврски бидејќи земјава ја зафатија...

Метео-aларм: Владата со сет препораки за очекуваните високи температури во земјава

На денешната седница Владата усвои сет препораки за очекуваните високи температури кои се очекува да ја зафатат земјата во следните денови. Од утре, согласно Акцискиот план на Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението почнуваат да важат следните препораки: Ослободување од работни обврски на најранливите групи население (бремените жени и лица на возраст...

Силно невреме попладнево го зафати Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено силен ветер, дожд и грмотевици попладнево го зафати Скопје. Низ улиците на главниот град се забележуваат паднати гранки, додека од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека на улицата „Симеон Кавракиров“ во Општина Аеродром паднало дрво. Претходно, Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде вонредно предупредување дека дел од фронтален систем придружен со поголема облачна и нестабилна маса...

Силно невреме со град и дожд околу пладне го погоди Охрид

Невреме со силни врнежи од град, дожд и грмежи денеска околу пладне го зафатија Охрид. Фотографии од читатели беа испратени до редакцијата на Мета.мк, на кои се гледаат бели улици од силниот град. Дождот ги преполнил шахтите на охридските улици, но засега нема официјални информации за предизвикани штети од денешното невреме. Се стравува дека невремето предизвикало штети на земјоделските култури...

Реките со висок водостој, дождовите продолжуваат и денеска

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека во текот на изминатото деноноќие најмногу дожд наврнало во Прилеп и Пожар, по 21 литар на квадратен метар, потоа 15 литри во Демир Капија, седум во Берово, пет во Претор, по четири во Тополчани и Струмица, по три литри во Битола, Охрид и Пожаране, два во Крива Паланка, Виница и Маврови Анови и...

Нивото на Преспанското Езеро непрекинато опаѓа, бавно се спроведуваат мерките за заштита

Водите на Преспанското Езеро не престануваат да се повлекуваат, а штетните последици од губењето на езерските води засега недоволно ги алармираат одговорните власти за преземање конкретни чекори кои ќе водат кон заштита на второто по големина природно езеро во земјава. Кога Мета.мк во август лани пишуваше на оваа тема, водостојот на Преспанското Езеро кај мерната станица Наколец изнесуваше 842,33 mнм...

Авионското засејување на облаците против град престанува, немало пријавени на повикот

По четири години успешно користење на мерката за авионско засејување на градобијните облаци, оваа година и покрај напорите направени тоа да продолжи, за жал мерката нема да се применува, соопштија Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) и Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Причината е што немало пријавени фирми на повикот за економски оператор што ќе го врши авионското засејување...

Мета факт: Владата ветила, па се пишманила за воведување систем за рана најава на загадување на воздухот

Систем во четири нивоа на опасност за рана најава на поволна временска прогноза за појава на зголемено загадување на воздухот кој ќе биде дел од постоечкиот систем за рана најава во УХМР, беше едно од ветувањата што беше дел од Програмата за работа на актуелната Влада. Најавувањето дека ќе се работи на ваков проект за алармирање од опасност од...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република Македонија“ да важат до крајот...