fbpx
Таг: УХМР

таг: УХМР

Зголемен водостојот на Вардар, Брегалница и на Дојранско Езеро

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) регистрирала повисоки водостои во однос на просекот за ноември на реката Вардар кај Зајчев Рид, Велес и кај Демир Капија, како и на реката Брегалница кај Берово. Регистриран е значително зголемен водостој и на Дојранско Езеро, додека нивоата на Охридско и на Преспанско Езеро се во рамки на просекот за овој период од годината. Под просекот...

Ќе врне и утре и в сабота, се зголемува нивото на водотеците

Поради обилните врнежи од дожд, веќе доаѓа до пораст на водотеците и така ќе биде и понатаму. Позначително зголемување ќе има кај малите реки, при што засега не може да се зборува за сериозна опасност од поплавување. Сепак, можно е да дојде до излевања на помалите водотеци на крајниот југ на земјата, односно во Гевгелиско и во Валандовско, како и...

Сончево време со умерена облачност и со температура до 23 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а во текот на денот во западните и крајните источни делови повремено и значителна облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура се движеше од -3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 16 и 23 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност. Утринската температура...

Времето утре ветровито и дождливо

Утре ќе дува засилен југозападен ветер, а ќе има и повремени врнежи од дожд со појава на ретки грмежи. В четврток времето ќе биде променливо облачно и доста свежо, со слаб локален дожд, особено во западните делови од земјава. Ќе дува умерен северозападен ветер. Дневната температура значително ќе опадне за десетина Целзиусови степени. В петок и за време на викендот...

УХМР предупредува за обилни врнежи

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса попладнево времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер од јужен правец. На места врнежите ќе бидат пообилни, а повеќе ќе бидат застапени во источните делови, каде ќе бидат полокализирани, но со услови да бидат проследени со поинтензивни процеси, порачува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во...

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 9, што е висока вредност и поради тоа мора да се преземаат мерки за заштита на кожата. Највисоката дневна температура ќе се движат во распонот од 20 Целзиусови степени до 30 степени во Гевгелиско-дојранскиот Регион. За разлика од Малешевијата, каде живата во термометрите...

Се излеа Поројска Река – поради невремето прекин во сообраќајот на патот Тетово – Јажинце

Силното невреме што денеска го погоди Тетовско, најголеми проблеми и штети предизвика во селото Порој. Наноси од камења и од кал го блокира селото. Од 17 часот сообраќајот по регионалниот пат Тетово - Јажинце е во прекин кај селото Порој поради обилни врнежи од дожд и излевање на Поројска Река. Од АМСМ соопштија дека сообраќајот се пренасочува. Портпаролот на СВР Тетово,...

Можни локални излевања кај помалите водотеци, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредува на можни локални излевања кај помалите водотеци и суводолици на целата територија на држвата, поради нестабилното време и очекуваните поројни врнежи. „На одредени места, поради стеснување на водотеците од разни причини, можни се локални излевања. Препорачуваме внимателно движење покрај водотеците и суводолиците“, велат од УХМР. Синоќешните врнежи, додаваат оттаму, не го промениле многу водостојот, но...

Денеска со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија денеска, според Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија (УХМР), ќе биде значително облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови од земјава, каде се очекува тие да бидат пообилни. Ќе има и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен северен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Утринскара температура се движи од 6 до 12...

Утре обилен дожд и грмежи, вечерта снег на планините

Под влијание на нов влажен бран, утре времето ќе биде облачно со врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има попладне во источните делови од земјава, каде локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На места се очекува да наврнат повеќе од 25 литри на едедн квадратен метар, прогнозира УХМР. Ќе дува засилен ветер од јужен правец. Во ноќните часови кон...

Македонија го одбележува Светскиот ден на водите

Денеска, според календарот на Обединетите нации, се одбележува Светскиот ден на водите. Обединетите нации го признаа правото на вода како елементарно човеково право. Со повеќе манифестации, Светскиот ден на водите ќе биде одбележан и кај нас. Министерството за животна средина и просторно планирање организира конференција на тема „Водата и отпадните води“, на која ќе се обратат министерот за животна средина и...

УХМР: Нивото на Охридското Езеро е шест сантиметри над дозволениот минимум

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека нивото на Охридското Езеро е шест сантиметри над дозволениот минимум, а водостоите на реките се под просекот за март. Според УХМР, водостојот на Вардар е најнизок на мерното место кај Демир Капија и е 60 сантиметри понизок од вообичаениот за март, додека понизок водостој од 23 до 29 сантиметри од вообичаениот има и...

До петок топло, викендот со дожд и со снег

Стабилно и топло време ќе преовладува во Македонија утре и в петок, со услови за слаба утринска магла по котлините, прогнозира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). За утре се очекува дневна температура меѓу 10 и 20 Целзиусови степени. Постудено ќе биде во планинските краеви на западот и на истокот на Македонија, а највисока температура се очекува на југоистокот. Потоа ќе уследи...

УХМР: Се зголемува нивото на Охридско Езеро

Нивото на Охридско Езеро е два сантиметри над дозволениот минимум, а значително е намален водостојот на реката Црн Дрим кај Ложани, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Оттаму велат дека просечниот водостој за февруари на Црн Дрим е 123 сантиметри, а вчера изнесувал 20 сантимтери. Големо намалување на водостојот има и реката Сатеска, каде вчера биле измерени два сантиметри, а...

УХМР: Врнежите од снег вечерва ќе престануваат, но ќе биде многу студено

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, а температурата ќе биде во интервал од минус 10 до минус 2 Целзиусови степени, информираат од УХМР. Попладне времето во Македонија ќе се задржи облачно, студено и ветровито, со локални врнежи од снег со слаб интензитет. Во Скопје ќе биде облачно, со повремен слаб снег и со умерен до засилен...

Подгответе се за поларна температура и за снег, предупредува Координативното тело за кризи

Граѓаните да бидат подготвени за период на речиси поларни временски услови со снег, замрзнат дожд и со температура која се очекува да се спушти и до минус 22 Целзиусови степени, како и внимателно да ги планираат патувањата и да не тргнуваат на пат без соодветна зимска опрема, предупредуваат од Координативното тело за справување со кризи. Според директорот на Управата за хидрометеоролошки...

Од утре нè очекува многу студено време со температура под нулата и со силен ветер

Поради продор на многу студена воздушна маса од север, во следните денови ќе преовладува променливо облачно, студено и ветровито време, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утре и в четврток ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер, особено на планините, повремено со брзина од околу 100 километри на час. Дневната температура значително ќе опадне и најниска ќе биде...

Улиците во Стајковци под вода, но засега нема вода во подрумите и во куќите

Улиците во скопско Стајковци се полни со вода, но опасност од поплава барем засега нема, велат жителите од ова село. Тие додаваат дека состојбата со водата низ улиците не е алармантна, но ако дождот продолжи и понатаму засилено да врне, стравуваат да не се случи истото како летото, кога во силното невреме голем број од домовите беа уништени, а имаше...

Најмногу дожд наврна во Маврово и во Дебар

Најмногу дожд во изминатите 24 часа наврнал во Маврово – 30 литри на еден квадратен метар, потоа во Лазарополе - 19 литри, во Дебар - 14 литри и во Пожаране - 10 литри на еден квадратен метар, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје-Петровец и во Куманово наврнало еден литар на еден квадратен метар, во Претор, Тополчани, Охрид и во...

УХМР: Можни се излевања на реките

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредува на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците. Оттаму велат дека обилните врнежи и истекувањата на водите можат да предизвикаат појава на свлечишта и на одрони. „Врнежите што паднаа во текот на ноќта, освен во западните делови на повисоките сливни подрачја, незначително влијаеа на водостојот на водотеците во земјава. Новите врнежи кои се очекуваат во текот...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...