fbpx
Таг: Цементарница Усје

таг: Цементарница Усје

Општина Кисела Вода набавува мерна станица за квалитет на воздух што ќе се постави кај Цементарницата

Ќе се реализира ветувањето на градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски за поставување на мерна станица што ќе го следи квалитетот на воздухот во близина на скопската Цементарница. Општина Кисела Вода вчера го распиша огласот за избор на компанија од каде ќе се набави и ќе ја монтира мерната станица, што ќе се постави на кружниот тек пред Цементарницата. Огласот...

Градските власти денеска ја поднесоа најавената кривична пријава против „Титан Усје“

Градот Скопје денеска ја поднесе најавената кривична пријава против цементарницата „Титан Усје“ во која одговорност освен од правното, се бара и од одговорното лице - Борис Хрисафов, соопштија градските власти. Тој, како што велат оттаму, како надлежен за спроведување на обврските кои произлегуваат од А интегрираната дозвола која ја издава Министерството за животна средина и просторно планирање, не се...

Инспекторатот за животна средина ѝ даде задолжение на „Усје“ да користи гас за греење во котларата

По извршените мерења на емисијата на гасови и прашина од оџаците на печките, котларата за парно греење и амбиентниот воздух во кругот на цементарницата „Усје“, при што било утврдено надминување на граничните вредности на азотни оксиди кај котларата за парно греење која користи мазут, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) ѝ даде неколку задолженија и рок за извршување на...

Нема повредени во пожарот во Цементарница „Усје“

Нема повредени луѓе и поголеми штети во пожарот што денеска предпладне избувнал во Цементарница „Усје“ АД - Скопје. Како што соопштија од „Усје“, околу 11.30 часот се случил пожар предизвикан од дефект на електрична инсталација, по што биле повикани пожарникарите. Пожарот почнале да го гаснат вработени, а по пристигнувањето на пожарникарите, пожарот е ставен под целосна контрола и изгаснат. Увидот ќе продолжи...

По забраната за увоз, Цементарница ќе гори конвенционални горива

Неколку дена по донесувањето на измените на Законот за управување со отпад во Собранието, со кое беше забранет увозот на отпад како енергенс, сè уште нема прецизни анализи какви ќе бидат ефектите од оваа забрана. Најголем корисник на отпад како енергенс во државава е скопската Цементарница „Титан-Усје“, но и таа отпадот, односно РДФ горивото, досега го користеше во само...

Еко-активистите ја блокираа Цементарницата, директорот ги повика да видат дека „Усје“ не загадува

Получасовна блокада на влезот на скопската цементрница Титан Усје која на пладне се одржа во организација на Движењето за чист воздух денес беше во знакот на барањето на забрана за увоз и согорување на отпад. Насобраните граѓани побараа апсолутна забрана за увоз на каков било вид на отпад се до формирањето ефикански контролни механизми и примена на ЕУ директивите...

Хајка и дефокус е утрешната блокада од еко-активистите, тврдат од „Усје“

Движењето за чист воздух, граѓанска иницијатива за борба против загадувањето за утре симболично во 12 часот и 5 минути најави блокада на скопската Цементарница „Титан Усје“ во знак на протест поради сомневањата дека овој индустриски комплекс го загадува скопскиот воздух, а притоа загадувањето не се мониторира соодветно од страна на надлежните државни органи. „Министерството од 2016 година ги чува во...

Нуредини: Увезениот отпад се контролира, доцниме со примена на ЕУ регулативата

Министерството за животна средина има издадено дозволи за увоз на опасен отпад само за акумулатори и тоа во количество од 12.500 тони, на правни субјекти кои поседуваат дозвола за нивна преработка, со цел тие да се препродаваат во и надвор од земјата, ова го соопшти на денешната прес конференција Насер Нуредини, министер за животна средина. Во земјава постои само...

Се гори странски отпад бидејќи домашниот не се селектира на „Дрисла“

Притисокот на јавноста која бара одговори каков отпад се увезува во државата и на каков начин тој се уништува деновиве ги разбуди надлежните кои почнаа со вонредни контроли на границите на камионите кои пренесуваат отпад за горење (РДФ) во скопската цементарница „Титан - Усје“, но и граѓанските здруженија за борба против загадувањето. За утре се најавени два настани: протест пред...

Се анализира горивото од сопрените камиони наменети за цементарница „Усје“

Министерството за животна средина соопшти дека денеска на граничниот премин „Богородица“ се сопрени 11 камиони со гориво од отпад, кои биле наменети за Цементарница „Усје“ и дека се правела анализа. Горивото од отпад RDF (Refuse derived fuel) цементарницата го користи подолго време, за што има дозвола, според важечките закони. „Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина...

О2 апелира до пратениците: Забранете увоз и горење отпад, спасете не од отровот

Вие сте гласот на народот, затоа апелираме да ја изгласате предлог-измената на Законот за управување со отпад со кој ќе се забрани увозот на отпад кој се согорува во нашата земја, им се обратија денес со апел на пратениците во македонскиот Парламент од граѓанската иницијтива О2 по повод денешната седница во Собрание на чијшто дневен ред е Предлог-измената на...

Цементарница УСЈЕ: Ако не работат филтрите, процесот на работа во фабриката застанува

Цементарница УСЈЕ денеска ги отвори вратите за сите заинтересирани граѓани, организации и институции за да се запознаат со работата на компанијата и да добијат одговори на прашањата за загадувањето. Главниот извршен директор Борис Хрисафов најдоговорно тврди дека Цементарница УСЈЕ во целост работи според сите законски прописи и ги почитува регулативите кои се пропишани од македонското, па и европското законодавство. Тој уверува дека...

„Усје“: Работиме според највисоки еколошки стандарди

Цементарницата „Усје“ работи согласно највисоките стандарди за заштита на животната средина, велат од компанија за „Мета“, на прашањето во однос на загадувањето на животната средина и посочување кон нив, од страна на граѓаните и еколошките активисти. „Работењето на компанијата е под постојан 24-часовен независен мониторинг. Податоците од мониторингот редовно се испраќаат до надлежните институции и се јавно достапни на интернет-страницата на компанијата www.usje.mk....

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...