fbpx
Таг: трошоци за живот

таг: трошоци за живот

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, цените отишле нагоре кај повеќето производи и услуги

Инфлацијата продолжила да расте во земјава и во текот на октомври 2022 година, достигнувајќи 19,8 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Ова е најголем раст на индексот на трошоците на животот од почетокот на годинава, а истовремено индексот на цените на мало бележи зголемување од 15,4 отсто. Во однос на трошоците за живот, храната и безалкохолните пијалоци за период...

Инфлацијата во септември се искачи на 18,7 отсто

Индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи зголемување од 18,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 14,7 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесувал...

Инфлацијата во мај во земјава се искачи на 11,9 отсто

Нови загрижувачки бројки за инфлацијата - индексот на трошоците на животот во мај годинава, во однос на мај 2021 година, бележи зголемување од 11,9 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 12,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). За период од еден месец, индексот на трошоците на живот во мај годинава во однос на...

Трошоците за живот за една година скокнале за 10,5 отсто, маслото со повисоки цени од 31,9 отсто

Двоцифрена инфлација „тропа на вратата“ во Македонија. Трошоците за живот во април 2021 година во споредба со истиот месец лани се зголемени за 10,5 отсто, додека цените на мало пораснале за 11,1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Споредено со март 2022 година, трошоците за живот во април пораснале за 2,2 отсто, додека цените на мало за...

Инфлацијата во САД годинава се искачи на 6,8 отсто, највисока досега од 1982 година

Во САД во текот на 2021 година е регистрирана стапка на инфлација од 6,8 отсто и истата е на највисоко ниво во периодот од 1982 година до денес, јавува весникот Гардијан. Цените на нафтените деривати, храната, кириите и други производи и услуги растат во САД веќе шест месеци по ред, покажува извештајот на Одделот за труд. Инфлацијата во ноември се...

За една година цените на мало пораснале за 6,2 отсто, стопанството предлага мерки

Индексот на трошоците на животот во ноември 2021 година, во однос на ноември 2020 година, бележи зголемување од 4,8 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 6,2 отсто, се наведува во најновиот извештај на Државниот завод за статистика. И кај ноември во споредба со октомври 2021 година, трошоците на живот се зголемени за 0,7 отсто, додека цените...

АНАЛИЗА: Инфлацијата се „подгрева“ – можно поскапување на увозните производи!

Килограм шеќер 44 денари, литар масло за јадење 95 денари. Цените на основните прехранбени производи растат од почетокот на оваа година. На крајот од кварталот, Државниот завод за статистика и официјално потврди дека трошоците на живот во март во споредба со истиот месец лани се зголемени за 2,1 отсто, пишува Порталб.мк. Дел од трговците со увозна стока – пластика,...

Индексот на цените на мало зголемен за 2,6 отсто во март, цената на маслото повисока за 14 отсто

Индексот на трошоците на животот во март 2021 година, во однос на март 2020 година, бележи зголемување од 2,1 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 2,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Споредено со февруари 2021, индексот на трошоците на животот во март 2021 година, изнесувал 100.5, додека индексот на цените на мало...

Порталб анализа: Поскапуваат храната и нафтата – дали ценовниот бран се ближи кон Македонија?

Цените на горивата во земјава веќе се враќаат на ниво од пред почетокот на корона кризата, храната, односно пченката и пченицата веќе се со повисоки цени на светските пазари, поскапуваат и железото и другите метали. Трендовите на светските пазари укажуваат на тоа дека посткризно-следува ценовен бран, пишува Порталб.мк. Домашната статистика веќе регистрираше раст на цените на мало за 1,6 отсто. Во...

Трошоците за живот во јануари зголемени за 1,9 отсто во споредба со лани

Индексот на трошоците за живот во јануари 2021 година, во однос на идентичниот месец лани, бележи зголемување од 1,9 отсто, додека индексот на цените на мало пораснал за 1,6 отсто, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоците на ДЗС, што се однесува до индексот на трошоците на животот во јануари 2021 година во споредба со претходниот месец, тој изнесува...

Трошоците на живот во октомври годинава зголемени за 2,1 отсто во однос на лани

Индексот на трошоците на животот во октомври 2020 година, во однос на истиот месец минатата година, бележи зголемување од 2,1 отсто, додека индексот на цените на мало бележи раст од 1 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Исто така, индексот на трошоците на живот во октомври, споредено со септември 2020, е зголемен за 0,1 отсто, додека цените...

Поскапувањето на струјата доведе до раст на трошоците на живот и цените на мало во август

Трошоците на живот во август 2020 година пораснале за 0,5 отсто, додека цените на мало минатиот месец биле зголемени за 0,8 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна причина за порастот на трошоците на живот е токму зголемувањето на цената на електричната енергија. Индексот на трошоците на животот во август 2020 година, во однос на претходниот месец,...

Трошоците на животот во пораст, цените на мало опаднале во септември

Благо зголемување на трошоците на животот, но и опаѓање на цените на мало се регистрирани во најновите податоци на Државниот завод за статистика за септември 2019 година. Индексот на трошоците на животот во изминатиов месец, во споредба со септември 2018 година, забележал пораст од 0,3 отсто, но истиот бележи намалување од 0,6 отсто во однос на август 2019 година. Индексот на...

Трошоците на живот и цените на мало пораснале во август

Растат трошоците на животот и цените на мало на производите и услугите што граѓаните ги користат во секојдневниот живот. Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС), индексот на трошоците на животот во август 2019 година бележи пораст за 0,3 отсто во споредба со претходниот месец, како и зголемување од 0,8 отсто во однос на идентичниот период лани. Индексот на цените...

Цените и трошоците за живот се зголемиле во октомври

Трошоците за живот и цените во малопродажбата во октомври годинава се зголемиле за 0,3 отсто во однос на претходниот месец, се вели во соопштението на Државниот завод за статистика (ДЗС). Голем пораст на цените има во категоријата прехранбени производи, односно забележано е поскапување на оризот за 3,6 отсто, на компирот за 3,2 отсто, на млекото и на јогуртот за 1,9 отсто, на...

„Тајм“: Македонија и Косово меѓу десетте земји со најниски трошоци за живот

Американскиот магазин „Тајм“ направи листа со земји во кои е најевтино да се живее, во кои Косово е на четврто место, а Македонија на десетто. Србија е на 18. место, Црна Гора на 26. позиција на ранг-листата, а од регионот во листата најдоа место и Босна и Херцеговина, на 11. место,  Словенија на 36. позиција и Хрватска на 47. место. Десетте земји најевтини...

Истражување: Во Македонија германската плата вреди двојно повеќе

Македонија и другите земји долж балканската магистрала (Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора) се најевтини за живот и во нив германски државјанин за истите пари што во својата земја ги троши за основни работи, може да добие двојно повеќе. Ова го покажува обемното истражување на Институтот за економски и општествени науки од Диселдорф, кој ги анализирал статиските на...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...