fbpx
Таг: топло време

таг: топло време

Најтоплиот март во Германија од најмалку 1881 година

Никогаш, од 1881 година и откако германските метеоролози систематски ја мерат температурата, немало потопол март во земјата од оној што штотуку заврши, соопшти германската метеоролошка служба DWD, а пренесе германската новинска агенција ДПА. Просечната температура во Германија бИЛА 7,5 степени, четири степени над меѓународно важечкиот референтен период од 1961 до 1990 година. Споредено со претходниот споредбен период од 1991 до 2020...

Mерките и препораките за заштита на граѓаните од топлотниот бран ќе важат денеска и утре

Владата ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство за високите температури и усвои мерки и препораки за овие два дена, односно за денеска и утре. Продолжуваат да важат мерките и препораките кои беа донесени и претходно. Владата препорачува: • Ослободување од работни обврски на најранливите групи население, како што се: бремените жени и лица на возраст над 60 години; • Во установите...

Meдитеранот станува вистинска жешка точка, температурaтa надминува 40 степени

Грчките лета во минатото, биле идеални за посетителите на плажа, со максимални температури од 33 степени целзиусови. Но, топлотните бранови стануваат сè почести од доцните педесетти години и овој тренд од година в година се забрзува, пренесува Екатимерини. Одговорот за ова е едноставен, иако многумина упорно го негираат - климатските промени, предизвикани од човековата активност. Климатолозите го нарекуваат Медитеранот „жариште“ затоа што...

Министерство за здравство: Од четврток до недела портокалова фаза во цела држава

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, во следните четири дена – од четврток до недела, територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза и во овој период ќе важат препораките за намалување на ризиците од високи температури, велат од Министерството за здравство. Од таму информираат дека почнувајќи од утре, сите региони...

До крајот на неделава ќе преовладува многу топло време, апел за рационално користење на водата

Од денеска до крајот на оваа седмица, под влијание на топла воздушна маса од југ, времето во земјава ќе биде многу топло, со натпросечни температури за овој период од годината, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во следните денови на повеќе места температурите ќе бидат над 35 степени. „Најтопло ќе биде од среда до недела, кога ќе биде активирано...

АХВ: За да се избегне труење со храна, одберете места со добра репутација

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство и предупредува дека со порастот на температурите над 30 степени се зголемува опасноста од труење со храна. „Храна да се купува од одобрени оператори, да се води сметка за изгледот,...

Продолжува топлото време, со температури над просекот за овој период од годината

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен правец.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а  дневната од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево и топло со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 30 Целзиусови степени. Продолжува периодот на претежно сончево време со...

Продолжува сончевото и топло време, денеска со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и малку потопло, со мала локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура во земјава ќе се движи од 30 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, а температурата ќе се движи во интервалот од 16 до 36 Целзиусови степени. И во наредните денови во земјава ќе се задржи сончево,...

Времето денеска сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и североисточен правец. Дневната температура во земјава ќе се движи од 28 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, а температурата ќе се движи во интервалот од 15 до 34 Целзиусови степени. И во наредните денови во Македонија...

Времето денеска сончево, со температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Дневната температура ќе се движи од 27 до 35 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала облачност. Температурата ќе се движи во интервалот од 15 до 34 Целзиусови степени. Периодот на стабилно, сончево, суво и топло време ќе...

Од четврток многу топло време во земјава – демне опасност од пожари

Топлото време што ќе ја зафати нашата земја од четврток до средината на следната недела ги алармираше државните власти околу можноста за појава на пожари. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) нагласува дека наредните денови ќе биде активирана жолтата фаза за високи температури, а во некои региони и портокаловата фаза. Поради порастот на температурите на воздухот, ДЗС апелира да се...

Сончев и многу топол ден, попладне можен дожд со грмежи

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност и со умерен југозападен и јужен ветер. Попладне можна е локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и со грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија. Минималната температура ќе се движи од од 14 до 22 Целзиусови степени, а максималната...

Пет лица починале од високите температури во Бугарија

Пет лица починале вчера од топлото време, со екстремно висока температура во Бугарија. Температурата на одделни места во земјата достигнала до 44 Целзиусови степени, јавуваат бугарските медиуми. Меѓу починатите бил и 75-годишен маж, кој излегол да трча во паркот во Софија и починал на самото место. Екипите на итната помош во Софија вчера интервенирале на околу 200 повици од граѓани, а...

Не излегувајте надвор и пијте течости, порачуваат здравствените власти

Поради високата температура, Институтот за јавно здравје на Македонија излезе со препораки до граѓаните како да го зачуваат своето здравје. „Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и капа, да се консумираат лесна храна и пијалаци, особено треба да обрне внимание на...

Охрид е преполн со странски туристи

Викендов во Охрид престојуваат стотина грчки, албански, полски и бугарски туристи. Сончевото и топло време, невообичаено за овој период од годината, ги наполни охридската чаршија и шеталиштето, не само со странски туку и со домашни гости. Топлиот и пријатен ден беше добредојден за изборниот молк да се помине во пријатна и релаксирана атмосфера.

Денеска сончево и топло време – викендов уште потопол

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се движи од шест до 13, додека дневната од 21 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време со температура до 27 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе има вредност 8. Метеоролозите најавуваат зголемување на температурите во...

Променливо облачно и топло време

Денеска времето ќе биде умерено до значително облачно, попладне со повремен дожд, особено во северните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен западен и југозападен ветер. Дневната температура ќе биде во пораст и ќе се движи од 13 до 21 Целзиусов степен. Во Скопје, повремен дожд се очекува околу пладне. Максималната температура ќе се искачи до 17 Целзиусови степени.

Топлото време ги зголеми интервенциите на Брза помош во Тетово

Зголемени се телефонските јавувања во Брза помош во Тетово, каде граѓаните бараат помош за нарушеното здравје, како последица на топлотниот бран. Оттаму велат дека здравствена помош бараат пациенти со нарушен кардиоваскуларен систем, но и со нервни болести. Се интервенира и кај здрави пациенти, кои поради работни обврски, се изложени на жешкото сонце во ударните термини од 10 до 18 часот. - Кај...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...