fbpx
Таг: специјализанти

таг: специјализанти

Владата одлучи дека проблемот со специјализантите ќе го реши по изборите

Владата на денешната седница ја разгледала Информацијата од Министерството за здравство, во врска со специјализантите по медицина, кои со сопствени средства ја плаќаат специјализацијата, а кои се работно ангажирани со договор на дело во универзитетската клиника во којашто ја извршуваат специјализацијата. „Имајќи го предвид значењето за специјализантите, но и за граѓаните и за здравствениот систем на Република Северна Македонија, за...

Приватните специјализанти бараат писмена гаранција дека ќе добијат регулиран работен однос

Приватните специјализанти од денеска нема да одат на работа додека не добијат гаранција дека ќе бидат исполнети нивнте барања за повисоки плати и регулирање на работниот однос. Тие денеска започнаа со штрајк, за кој најавија дека ќе продолжи ако не добијаат писмени гаранции дека барањата ќе им бидат исполнети. Специјализантите штрајкуваа и пред две недели пред Министерството за здравство, но...

„Не сакаме да си одиме, вие нè бркате“, специјализантите на протест побараа повисоки плати и регулиран работен однос

„Наша борба, ваше здравје“, „Плати скромни, трошоци огромни“, „Ние не сакаме да си одиме, вие нè бркате“. Ова се само некои од транспарентите со кои денеска, неколку стотици лекари специјализанти, побараа повисоки плати и регулиран работен однос. Тие незадоволството од третманот кон нив го искажаа пред зградата на Министерството за здравство. „Бараме покачување на платата на приватните специјализанти согласно просечна...

Меџити: Отворени нови специјализации, вложуваме во младите лекари

Новите огласи, односно новиот конкурс за специјализации, бил темата на денешната средба на министерот за здравство Фатмир Меџити, со деканите на медицинските факултети: во Скопје, проф. д-р Соња Топузовска; во Штип, проф. д-р Милка Здравковска; и претставник од Деканатот на Медицинскиот факултет во Тетово, проф. д-р Невзат Елези. Рокот за конкурирање за специјализации на овие факултети тече. Годинава првпат специјализации...

Meта факт: Mладите лекари не добија субвенција за стан, ниту грантови да отворат ординации во рурални средини

Во Програмата за работата на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, има ветувања дека ќе ги стимулираат младите лекари да работат во руралните средини со тоа што ќе им додели грантови за да отворат ординации, како и дека сите оние млади лекари кои се на специјализација, а кои живеат надвор од Скопје, ќе добијат субвенција...

Специјализантите стоматолози се жалат дека им се скратени средствата

Специјализантите по стоматологија во земјава се жалат дека им се скратени средствата за кои склучиле договор со Стоматолошкиот клинички центар за периодот додека се на специјализација. Велат дека надлежните ги игнорираат нивните барања и дека речиси два месеци талкаат од врата до врата, добивајќи ветувања дека проблемот ќе се реши. Сепак, на празните ветувања реагираа со отворено писмо до премиерот,...

Приватните специјализанти ќе добиваат надомест од јануари

Приватните специјализанти кои започнаа со специјализација од септември 2021 година, дека месечниот надомест ќе почне да им се исплаќа од јануари 2022 година, информираат од Министерството за здравство. - Освен тоа, ќе им се исплатат и заостанатите месечни надоместоци, односно од септември заклучно со крај на 2021 година. За првпат, почнувајќи од 2018 година, приватните специјализанти за својот труд земаат...

Вистиномер: Нема лекари во државното здравство што работат за 250 евра плата

„Вистиномер“ рецензираше Фејсбук-пост со тврдење дека во земјава некои лекари земаат плата од 250 евра и утврди дека нема такво нешто. Рецензијата подолу ја пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук во кој е споделен текст со наслов ,,Само во Македонија: Пекар со плата од 600 евра, а лекар со 250 евра”. Во самата содржина на текстот лекарите не се споменати...

Филипче разговараше со младите приватни специјализанти за регулирање на нивниот статус

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со претставници на приватните млади специјализанти кои работат во ковид центрите во рамки на Клинички центар. На состанокот се разговарало за регулирањето на нивниот статус, како и условите во коишто работат. Филипче, како што се наведува во соопштението, истакнал дека Министерството за здравство и оваа Влада отвориле можности секој млад здравствен работник својата...

За Бугарите од странство, Софија нуди бесплатно студирање и стипендии

Со промените на четирите нормативни акти што бугарската влада ги усвои денеска, од школарина за државните виши школи и факултети во Бугарија ќе бидат ослободени сите студенти од бугарската дијаспора во Северна Македонија, Србија, Албанија, Косово, Молдавија и Украина. Студентите од овие земји сега плаќаат школарина колку жителите на Бугарија, освен ако нема двостран договор за ослободување од школарина...

Младите лекари и студенти предупредуваат: Нѐ демотивираат непотизмот и ниските плати

Лекарите бегаат од земјава не само поради ниските плати, туку и поради демотивирачките услови со кои се соочуваме уште во текот на студиите, велат студентите на Медицинскиот факултет, кои од денеска се дел од Неделата на студенти по медицина, што ја организира Клубот на млади лекари. - Проблемот е во тоа што не секогаш најдобриот студент ја добива највисоката оценка,...

Итно се потребни специјалисти во прилепската болница

Проблемот кој што со години беше ставан „под тепих“,станува алармантен во прилепската болница. Недостига специјалистички кадар во сите одделенија. Спроед анализите на новото раководство потребно е да се вработат триесетина специјалисти во сите одделенија со цел работата да тече непречено. Ова затоа што наскоро голем дел од специјалистите ќе заминат во пензија. „Се надеваме дека поради недостигот од лекари, дел од...

Приватните специјализанти не добивале пари оти не биле испланирани во буџетот

Министерството за здравство соопшти дека конечно се обезбедени парите од државата наменети за приватните специјализанти што поминале на конкурсот во јануари годинава. Од таму велат дека тие досега не добивале пари оти не биле предвидени во буџетот. „Сите приватни специјализанти (92. кандидати) кои се стекнаа со правото да добијат месечен паричен надоместок на последниот конкурс за приватни специјализации не биле...

Специјализантите ќе полагаат пред камери

Специјализантите пред камери ќе го полагаат теоретскиот дел од колоквиумот. Полагањето ќе се емитува директно преку веб-страницата на Министерството за здравство. Ова идеја на министерот Никола Тодоров треба се најде во Законот за здравствена заштита. Според Тодоров, снимањето на испитот и неговото директно емитување е важно за сите специјализанти да имаат иста позиција. - За да не може да има врски, народски...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...