fbpx

Специјализантите ќе полагаат пред камери

-

Специјализантите пред камери ќе го полагаат теоретскиот дел од колоквиумот. Полагањето ќе се емитува директно преку веб-страницата на Министерството за здравство. Ова идеја на министерот Никола Тодоров треба се најде во Законот за здравствена заштита. Според Тодоров, снимањето на испитот и неговото директно емитување е важно за сите специјализанти да имаат иста позиција.

– За да не може да има врски, народски да ви кажам, да не може да му се помогне на овој или на оној, без разлика дали тој е блисок на некој професор, доктор, министер, на некој политичар. На овој начин сите ќе  имаат еднаква позиција во системот – рече Никола Тодоров, министер за здравство.

Измените на законот предвидуваат и воведување клиничка патека за пациентите со малигни заболувања, со која ваквите пациенти ќе добиваат приоритетен статус во давањето здравствени услуги. За нив ќе биде определено максимално време на чекање. Ќе биде воведен и систем за мерење на работата на директорите на здравствените установи, кој ќе покажува колку тие постигнале во однос на планираното.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...